شعار سال ۱۴۰۰ / تولید؛ پشتیبانی‌ها، مانع‌زدایی‌ها
1386/08/02 14:17:00
سرویس صحن
نطق پیش از دستور

دلخوش: انفال در بودجه سالانه کشور تحت عنوان متمایز احصاء شود

سیدکاظم دلخوش‌اباتری، سومین ناطق پیش از دستور جلسه علنی روز چهارشنبه مجلس شورای اسلامی پیشنهاد داد موضوع انفال و مصادیق آن در بودجه سالانه کشور تحت عنوان مشخص و متمایز احصاء شود.

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، متن کامل نطق پیش ازدستور نماینده مردم صومعه‌سرا به این شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم

"قال‌الله تبارک و تعالی فی قرآن الکریم: «اعوذ بالله من الشیطان الرجیم ـ یسْئَلُونَک عَنِ الْأَنْفالِ قُلِ

الْأَنْفالُ لِلَّهِ وَ الرَّسُولِ فَاتَّقُوا اللَّهَ وَ أَصْلِحُوا ذاتَ بَینِکمْ وَ أَطِیعُوا اللَّهَ وَ رَسُولَهُ إِنْ کنْتُمْ مُؤْمِنِینَ".

 

باتوجه به اینکه در ایام بودجه‌نویسی سال 87 قرار داریم لازم است نکاتی را در ارتباط با استفاده صحیح از انفال که نوید خداوند در قرآن کریم است، به دولت و مجلس محترم عرض کنم.

اصل (45) قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران گفته که انفال و ثروتهای عمومی از قبیل زمینهای موات یا رها شده، معادن، دریاها، دریاچه‌ها، رودخانه‌ها و سایر آبهای عمومی، کوهها، دره‌ها، جنگلها، نیزارها، بیشه‌های طبیعی، مراتعی که حریم نیست، ارث بدون وارث و اموال مجهول‌المالک و اموال عمومی که از غاصبین مسترد می‌شود در اختیار حکومت اسلامی است تا بر طبق مصالح عامه نسبت به آن عمل نماید. تفصیل و ترتیب استفاده از هر یک را قانون معین می‌کند.

امام راحل هم در جلد دوم رسانه نوین خود انفال را که معنا بخششها و عطایای الهی است، در 10 بخش تقسیم فرمودند که اگر مراجعه به آن بخشها کنیم، مسلم می‌دانیم که این بودجه‌نویسی که امروز در کشور ما انجام می‌شود، بصورت ناقص و جای انفال در بودجه‌نویسی تا حدود زیادی خالی است.

مصادیق انفال در قانون اساسی معادن، ارث بدون وارث، اموال مجهول‌المالک، مراتع و بیشه‌زارها، کوهها و دره‌ها و جنگلها، دریاچه‌ها، رودخانه‌ها و سایر است که خدمت دوستان عرض کردم. مصادیقی از انفال که درآمد آنها در بودجه در سالهای گذشته احصاء نگردیده عبارتند از رودها،‌ رودخانه‌ها، کوهها، دره‌ها، بیشه‌ها، نیزارها و ...همه این مواردی که عرض کردم متأسفانه در بودجه جایگاه آنها خالی است. آندسته از رئوس انفال که در بودجه سالانه احصاء گردیده ولی فاقد اطلاعات دقیق و کافی است، عبارتند از: نفت که نفت واقعاً در بودجه کشور هنوز کاملاً وضعیت آن مشخص نیست. اساسنامه شرکت ملی نفت علی‌رغم تأکیدهای مکرری که آمده بود هنوز وضعیت آن مشخص نیست. جایگاه گاز و فرآورده‌های نفتی در بودجه‌نویسی کشور مشخص نیست. دریاها، جنگلها، مراتع که امروزه دستگاههای اجرایی ما از مردم پولهایی را دریافت می‌کنند و واریز به خزانه می‌کنند، معلوم نیست که در بودجه به چه صورت اینها عمل می‌شود.

پیشنهاد ما این است که موضوع انفال و مصادیق آن در بودجه سالانه کشور تحت عنوان مشخص و متمایز احصاء شود. در سر فصل مذکور مواد اصلی استحصالی از مواد فرآوردی شده و بدست آمده از آن تفکیک شود، درآمدهای حاصله از انفال در یک صندوق مجزا از خزانه دولت تجمیع شود، یعنی صندوقی تحت عنوان صندوق انفال. بودجه کلیه نهادها و ارگانهایی که تحت نظارت مقام معظم رهبری در داخل و خارج از کشور فعالیت دارند، از محل درآمد انفال و با نظارت مجلس تأمین شود. مازاد موجودی صندوق انفال در صورت اذن رهبری دراختیار دولت قرار داده شود تا طبق اصل (45) قانون اساسی جهت صرف مصالح عامه مصرف شود. مجلس شورای اسلامی درخصوص اصل (45) قانون اساسی قانونی مستقل تهیه و تدوین و تصویب کند. مصادیقی از انفال که در بودجه سالجاری فاقد ارقام مشخص است، در بودجه سال جدید مشخص و احصاء شود. کلیه دستگاهها و ارگانهای مرتبط با مصادیق انفال موظف شوند تا ضمن ارائه گزارش مبسوط از عملکرد خودشان کلیه فعالیتهای خودشان را با نکات مشخص شده‌ای که اعلام کردند، تطبیق دهند. درمورد هرگونه عدم همکاری، سهل‌انگاری، استنکاف در اجرای قانون، تخلف از قانون، سوءاستفاده و حیف و میل از جانب هر یک از دستگاهها و ارگانهای مرتبط با مصادیق انفال مجازات مناسب برای آنها تعیین شود. گزارش عملکرد موارد مذکور هر 3 ماه یکبار به دفتر مقام معظم رهبری و مجلس ارسال شود و قوانین سابق در مورد موارد مذکور، بهره‌برداری مالکان از معادن، عدم واریز 50 درصد درآمد حاصل از پروژه نفت و گاز به خزانه کشور مورد بازنگری و اصلاح قرار بگیرد.

یکمورد هم در ارتباط با گسترش بی‌رویه دانشگاه پیام‌نور و مدیریت ضعیف دانشگاه پیام‌نور در کشور دارم تذکر می‌دهم. متأسفانه باتوجه به گسترش واحدهای دانشگاهی پیام‌نور و افزایش ظرفیت آنها بدون افزایش امکانات مورد نیاز، خصوصاً هیأتهای علمی و رقابت نانوشته با دانشگاه آزاد در این رقابت بی‌معنا تنها شهرها و استانهای کوچک متضرر می‌شوند  که از حداقل چانه‌زنیها استفاده نمی‌شود.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet