هدر موبایل
1396/12/21 11:01:49
سرویس سیاسی

یادداشت علیرضا رحیمی درباره استیضاح وزرای دولت

عضو فراکسیون امید مجلس در یادداشتی ابعاد استیضاح وزرا را تشریح کرد.
یادداشت علیرضا رحیمی درباره استیضاح وزرای دولت عضو فراکسیون امید مجلس در یادداشتی ابعاد استیضاح وزرا را تشریح کرد. https://cdn.icana.ir/d/019/201606106203230239.jpg یادداشت,علیرضا,رحیمی,درباره,استیضاح,وزرای,دولت Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، علیرضا رحیمی عضو فراکسیون امید و نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی، در یادداشتی در خصوص استیضاح وزرای دولت، نوشت: حق مجلس استیضاح و وظیفه دولت روشنگری و دفاع است.

در ادامه این یادداشت آمده است:

استیضاح علاوه بر کارکردش به عنوان ابزار قانونی نظارت مجلس، در گذر زمان به وزن کشی قدرت بین دولت و مجلس تبدیل شده است. صرف نظر از محورهای استیضاح کرکری‌ها و تهدیدهای رسانه محور نمایندگان و دولتیان فضای استیضاح را صفر وصدی و برای رسانه و افکار عمومی جذابتر کرده است.

 گویا فراموش شده که هدف اصلی برای هر استیضاحی بهبود شرایط به نفع کشور و مردم باید باشد اما تنزل مطالبات از دولت و وزیران به سلیقه های فردی و حتی گروهی انحراف از کاربرد استیضاح بعنوان ابزار نظارت مجلس است.

استیضاحی که ( با ماندن یا رفتن وزیر) منجر بهبود شرایط و اصلاح امور نشود خود حاشیه بزرگی است برای انحراف افکار عمومی از تصمیم‌های محفلی ولی مهم که در نهان جریان دارد. لابی‌های قدرتمند دولت و مجلس تا آنجا که شدنی است به طور متقابل درگیر مقاومت ضربدری هستند و در جایی که امر به استیضاح رسید با قدرت بیشتر فضا سازی می‌کنند و روز استیضاح نتیجه مقاومت‌ها گاه شگفتی ساز  می‌شود.

حمایت از دولتی که امید مردم پشتوانه رای او بوده یک اصل محوری در فضای مدیریتی و سیاسی کشور است اما مهمتر از دولت و حسن روحانی، مردمی هستند که امیدشان را به دست او به امانت سپرده اند و مباد که دولت در گرد و غبار گذر زمان، امید مردم را ناامید کند.

وجه مشترک وزیران استیضاح شده در تعامل با کارگران، کشاورزان و عامه مردمی است که روزانه بطور روزانه با عملکرد کارگزاران و عوامل اجرایی این سه دستگاه رو در رو می‌شوند. نارضایتی نسبی و گاها شدید مردم بیشترین فشار وارده بر نمایندگان مجلس را در پی داشته است این استیضاح را نباید به نارضایتی از عملکرد سه ماهه وزیران دانست. ضعف مدیریتی به طور عام و مشترک و نقص فرایندهای اجرایی گاهی کافی است که موتور استیضاح را روشن کند.

افراط و تفریط در ارزیابی مدیریت و عملکرد وزیران مهمترین بخش انحراف آفرین در جریان استیضاح است نکته‌ای که در کمتر وضعیتی مجلس (در همه ادوار) توانسته از آن خلاصی یابد و بی حب و بغض استیضاحی حرفه ای را رقم زند.

از آنجا که استیضاح (صرفنظر از ماندن یا رفتن وزیر) می‌تواند تاثیر مستقیمی در بهبود شرایط مدیریتی و رضایت و رفاه مردم داشته باشد رئیس جمهور و دولت اساسا باید پذیرای استیضاح باشند و به عنوان یک فرصت برای تبیین مجدد اقدامات انجام شده و دفاع از عملکرد خود به آن بنگرند.

حق مجلس استیضاح و وظیفه دولت روشنگری و دفاع است./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

زنجیره خبر

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet