هدر موبایل
1397/01/11 10:13:38
سرویس فرهنگی
یارمحمدی مطرح کرد:

سهم یک و نیم درصدی سیستان و بلوچستان از فضای آموزشی کشور/ 117 هزار نفر بازمانده از تحصیل

نماینده مردم زاهدان در مجلس با انتقاد از سهم یک و نیم درصدی استان سیستان و بلوچستان از فضای آموزشی کشور، به آمار ۱۱۷هزار نفر بازمانده از تحصیل بین ۶تا۱۸سال در این استان اشاره کرد.
سهم یک و نیم درصدی سیستان و بلوچستان از فضای آموزشی کشور/ 117 هزار نفر بازمانده از تحصیل نماینده مردم زاهدان در مجلس با انتقاد از سهم یک و نیم درصدی استان سیستان و بلوچستان از فضای آموزشی کشور، به آمار 117هزار نفر بازمانده از تحصیل بین 6تا18سال در این استان اشاره کرد. https://cdn.icana.ir/d/019/201702105761138762.jpg سهم,یک,و,نیم,درصدی,سیستان,و,بلوچستان,از,فضای,آموزشی,کشور/,117,هزار,نفر,بازمانده,از,تحصیل Icana

علیم یارمحمدی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت در واکنش به بی‌عدالتی در تقسیم سرانه مدارس استان‌های مختلف، گفت: متاسفانه سرانه دانش‌آموزان در مناطق مختلف کشور متفاوت است و به گفته مسئولان این رقم از یک میلیون و 700 هزار تومان آغاز و در برخی از مناطق به 4 میلیون تومان می‌رسد و دانش‌آموزان مناطق کم برخورداری همچون زاهدان از کمترین سهم در این زمینه برخوردار هستند.

نماینده مردم زاهدان در مجلس شواری اسلامی با بیان اینکه 117 هزار نفر بازمانده از تحصیل در استان سیستان و بلوچستان بین 6تا18سال وجود دارد که آمار تکان‌دهنده در کشور و در دنیا است، ادامه داد: این فاجعه نقطه سیاهی بر پیشانی‌ دولت‌ها است و باید برای از بین برد این معضل عزمی جدی به کار گرفت.

وی با بیان اینکه سرانه فضای آموزشی در مناطق مختلف متفاوت است، اظهارکرد: به‌عنوان مثال بیشترین فضا متعلق به استان یزد با 9/9 دهم متر مربع است اما برخی از شهرهای دیگر این فضا به زیر 2 مترمربع می‌رسد در حالی که متوسط کشوری 5 مترمکعب است.

سهم یک و نیم درصدی سیستان و بلوچستان از فضای آموزشی کشور

عضو کمیسیون عمران مجلس اضافه کرد: مدارس غیرمقاوم نیز شامل این درصدها می‌شوند و این وضعیت با داشتن تنها 1/5 درصد فضای آموزشی کل کشور و با احتساب مدارس کپری، کانکسی و غیرمقاوم در استان سیستان و بلوچستان به مراتب وخیم‌تر است.

عضو مجمع نمایندگان استان سیستان و بلوچستان در مجلس شورای اسلامی با یادآوری اینکه تحصیل رایگان و فراهم کردن شرایط مساعد برای این مهم نص صریح قانون اساسی در کشور است، اضافه کرد: نظام نیز چنین مسئله‌ای را نمی‌پسندد و به دولت‌ها تاکید شده تا نسبت به حل این موضوع اقدام کنند؛ به خصوص باید استان‌هایی مثل سیستان و بلوچستان، آذربایجان غربی و هرمزگان در اولویت قرار گیرند تا بتوانیم توسعه آموزشی متوازنی در کشور داشته باشیم./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

خبر مرتبط

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet