هدر اصلی
1386/08/02 14:18:00
سرویس سیاسی

متکی: برنامه های وزارت خارجه تا پایان سال تدوین شده است

وزیر امور خارجه در واکنش به شایعاتی مبنی بر استعفای وی از این سمت گفت: برنامه های وزارت امور خارجه تا پایان سال مدون است و ما کارهای زیادی برای انجام دادن در پیش داریم.

به گزارش خبرنگار خانه ملت، منوچهر متکی در حاشیه جلسه علنی روز چهارشنبه در جمع خبرنگاران اظهار داشت: ما طبق روال معمول برای گپ با نمایندگان محترم مجلس و حضور در کمیسیون امنیت ملی و پاسخ به سوالات همکاران در مجلس حاضر شده ایم.

وی در پاسخ به این سوال که آیا اخباری که در مورد استعفای شما مطرح می شود صحت دارد یا خیر؟ تصریح کرد: برنامه های وزارت امور خارجه تقریبا تا پایان سال مدون است و کارهای زیادی برای انجام دارد و از سوی دولت بنده مکلف هستم که این برنامه ها را پیگیری کنم بنابراین ما عمده وقتمان صرف کارهایمان می شود و خیلی توجه به شایعات نداریم.

وزیر امور خارجه ادامه داد: اعتقاد بنده این است که ما بر اساس نظر و دستور مقام معظم رهبری و براساس دریافت نگاه مردم موظف هستیم در چارچوب دولت، سیاست های دولت، خدمت به اهداف نظام و انقلاب کار کنیم و براین امر مصمم هستیم.

متکی یادآور شد: برنامه های وزارت خارجه تا پایان سال تدوین شده است و طراحی برای کار سال آینده را نیز در پیش داریم.

وزیر امور خارجه گفت: در سال خاصی هستیم، انتخابات مجلس را در پیش داریم و در این سال نقد و انتقاد بیشتر است. این یک امر طبیعی است و همه سال های منتهی به انتخابات اینگونه بوده است. از نظر خارجی نیز طبیعی است که دیگران به دنبال ثبات و آرامش در جمهوری اسلامی نباشند و از هرگونه رخداد و تحولی در جهت بی ثباتی در جمهوری اسلامی ایران استفاده کنند.

وی افزود: ملت ایران در مسیر رهبری روشنی که از یکسو مشروعیت نظام را با خود دارد و از سوی دیگر قوی ترین حامی جمهوریت نظام است راه خود را به پیش می برد و دولت هم مصمم است که در جهت تحقق کامل شعارهای خود که عدالت طلبی، مهرورزی، خدمت به بندگان خدا و ارتقای جایگاه ملت ایران و جمهوری اسلامی ایران است قدم بردارد.

وزیر امور خارجه اظهار داشت: در عرصه سیاست خارجی خوشبختانه ما در دو سال گذشته گام های خوبی را تحت هدایت های مقام معظم رهبری و رویکردهای دولت نهم برداشتیم که این گام ها جایگاه ایران را به لحاظ تاثیرگذاری در مسایل منطقه ای و بین المللی قطعا ارتقا بخشیده و بحث هسته ای به عنوان یکی از این بحث ها در دو سال گذشته با اتخاذ این رویکرد جدید و تلاش همه دست اندرکاران به نقطه خوبی رسیده است.

متکی تاکید کرد: در حال حاضر تعاملی که با آژانس صورت گرفته پرونده را در مسیر درست خود قرار داده و امیدواریم که با همراهی و همکاری دیگر طرف ها و حمایت از آژانس به نتایج نهایی برسیم.

وی در پاسخ به خبرنگاری که از وی پرسید شرایط کنونی خود را با شرایط دو ماه پیش آقای لاریجانی چگونه مقایسه می کنید و علت استعفای آقای لاریجانی چه بود؟ گفت: من از تلاش های ارزشمند جناب آقای دکتر لاریجانی تشکر می کنم. ایشان در هر جای کشور باشند در مسیر خدمت به نظام و جمهوری اسلامی گام برمی دارد. مدیریت وزارت خارجه و تیمی که مسئول اجرای دیپلماسی کشور است اعتقاد کامل به رویکرد دولت نهم در روابط خارجی دارد و در این راستا در نگاه دیپلماتیک با ابزارهای دیپلماسی به پیش می رود و تا الان هم حرکت رو به جلو بوده است. در همین مسیر هم ما ادامه کار می دهیم.

وزیر امور خارجه بار دیگر تاکید کرد: فعلا برنامه های ما تا پایان سال پر پر است و انشاالله در آغاز سال جدید با هم در مورد برنامه های سال آینده صحبت می کنیم.

متکی در خصوص جانشین سعید جلیلی معاون سابق اروپا و آمریکا وزارت خارجه اظهار داشت: ما در وزارت خارجه به دلیل فعال تر شدن در حوزه های مختلف تغییرات ساختاری به عمل آورده ایم، به این معنا که حوزه معاونت عربی، آفریقا به دو معاونت تبدیل می شود معاونت عربی و همسایگان و معاونت آفریقا که حوزه بسیار وسیعی است و همینطور حوزه اروپا و آمریکا به دو معاونت اروپا و قاره آمریکا که عمده کشورهای لاتین را نیز شامل می شود تغییر پیدا می کند.

وی افزود: جانشین معاونت اروپا تعیین شده است و در یکی از سفارتخانه ها هستند و انشاالله تا یک ماه دیگر کار خود را به عنوان معاون جدید اروپا آغاز خواهد کرد و معاونت آمریکا هم به زودی تعیین خواهد شد.

وزارت امور خارجه در پاسخ به خبرنگاری که پرسید در مورد مذاکرات شب گذاشته گفته می شود آقای سولانا با تغییراتی بسته پیشنهادی اروپا را تقدیم کرده است، گفت: گفتگوها تا دیر وقت دیشب ادامه داشت اما اجازه دهید تا دوستان ما از سفر بازگردند و جزییات بیشتری را با رسانه ها و مردم عزیزمان در میان بگذارند.

متکی هم‌چنین در پاسخ به سوالی مبنی بر این‌که چرا وزیر اطلاعات به جای شما به عربستان و وزیر کشور به جای شما به چین سفر کرد و همین کارها شایعه استعفای شما را تقویت کرده، گفت: ما تا پایان سال کار و برنامه داریم. همان موقع بنده سفر به روسیه داشتم که بین وزرا تقسیم شده بود. آقای اژه‌ای در ارتباط با همکاری‌های حوزه ماموریتی خودشان به چین رفتند.

وی درخصوص مبارزه با گروه‌های تروریستی از جمله پژاک گفت: در مبارزه با گروه‌های تروریستی از جمله پژاک در حوزه‌های سیاسی و امنیتی جدی و قاطع هستیم و به مقامات آلمان و برخی عناصر و رهبران پژاک در آن کشور هشدارهای لازم را داده‌ایم؛ چرا که امنیت جمهوری اسلامی ایران موضوعی نیست که کسی بخواهد با هر انگیزه‌ای و از سوی هریک از دشمنان جمهوری اسلامی ایران خدشه‌ای به آن وارد کند.

متکی در ارزیابی از مذاکره ایران با آمریکا درخصوص عراق گفت: طی 3 دور با آمریکا در عراق مذاکره کرده‌ایم و امیدواریم که نکات بسیار روشنی که در این گفت‌وگوها مطرح شد مبنی بر ضرورت تغییر سیاست‌های آمریکا در عراق جامه‌ عمل به خود بپوشاند تا زمینه‌ی ادامه‌ گفت‌وگوها فراهم شود. بنابراین هدف ما کمک به مردم عراق و ثبات و امنیت عراق بوده و چنان‌چه احساس کنیم این امر نیازمند این است که این مذاکرات با تصحیح روش‌ها در گذشته ادامه پیدا کند، این کار را انجام می‌دهیم.

 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet