هدر موبایل
1396/12/27 08:11:00
سرویس فرهنگی
خجسته خبر داد:

طرح پخش جلسات علنی شورای شهر از رادیو با 50 امضا به هیأت رئیسه مجلس تقدیم شد

نایب رئیس کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور در مجلس از تقدیم طرحی برای پخش مستقیم مذاکرات علنی صحن شوراهای شهر مراکز استان‌ها از رادیو با امضای بیش از ۵۰ نماینده خبر داد.
طرح پخش جلسات علنی شورای شهر از رادیو با 50 امضا به هیأت رئیسه مجلس تقدیم شد نایب رئیس کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور در مجلس از تقدیم طرحی برای پخش مستقیم مذاکرات علنی صحن شوراهای شهر مراکز استان‌ها از رادیو با امضای بیش از 50 نماینده خبر داد. https://cdn.icana.ir/d/019/201604105538112606.jpg طرح,پخش,جلسات,علنی,شورای,شهر,از,رادیو,با,50,امضا,به,هیأت,رئیسه,مجلس,تقدیم,شد Icana

امیر خجسته در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت عنوان کرد: طرحی با بیش از 50 امضا به هیأت رئیسه مجلس تقدیم شده است که با تصویب آن در صحن علنی مجلس، مذاکرات علنی صحن شورای شهر مراکز استان‌ها به صورت مستقیم از رادیو به مانند مذاکرات علنی مجلس پخش خواهد شد.

نماینده مردم همدان و فامنین در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: یکی از اصلی‌ترین مطالبات افکار عمومی از اعضای شوراهای شهر و روستا شفافیت در مصوبات و عملکرد شوراهاست.

خجسته با بیان اینکه این اقدام در جهت شفافسازی و به حداقل رساندن احتمال تخلفات مالی و فساد صورت میگیرد، افزود: نباید با دیوارکشی مردم را از مصوبات شورا بی‌اطلاع گذاشت؛ مردم حق دارند بدانند در شوراهای شهر خود چه می‌گذرد و باید بدانند نمایندگان آنها در شوراها چه تصمیماتی می‌گیرند.

وی با اشاره به اصل 100 قانون اساسی شوراهای شهر و روستا به منظور پیشبرد سریع اهداف خدمات‌رسانی به جامعه اظهار کرد: شفافیت و آگاهی افکار عمومی از جلسات علنی شورای شهر موجب اطلاع انظار از مصوبات و تصمیم‌گیری‌های اعضای شورای شهر در بررسی طرح‌ها و مصوبات شده و ارتقاء اعتماد عمومی را در بر خواهد داشت.

این نماینده مجلس با اشاره به ماده 15 و 76 قانون تشکیلات، وظایف شوراهای اسلامی کشور  مبنی بر علنی بودن جلسات و نشر اطلاع عمومی از مصوبات تاکید کرد : بر اساس مواد28 و 90 آیین نامه داخلی شوراهای شهر  بر علنی بودن تمامی مذاکرات و جلسات علنی شورا برای اطلاع افکار عمومی از طرح ها و لوایح به صورت شفاف در تمامی جلسات را مجاز و لازم دانسته که این آیین نامه به بهبود هرچه بهتر عملکرد شورا کمک خواهد کرد.

پخش زنده رادیویی مذاکرات شورای شهرستانها در گام دوم

نایب رییس کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور اگاهی بخشی مردم از طریق رسانه ها را سازنده و خواسته به حق آنها دانست و افزود: شورا یک نهاد مردمی و در حکم یک پارلمان محلی است که می تواند بسیاری از مشکلات را حل کند و طبق اصل 69 ازفصل یازدهم این آیین نامه ورود مخبرین جراید، رادیو و تلویزیون و تماشیان اعم از مردم عادی ویا مهتمدین محلات را در تمامی جلسات شورا بلا مانع دانسته است.

وی ادامه داد: این طرح در گام نخست پخش مستقیم مذاکرات شورای شهر مراکز استان‌ها را دیده است و در مراحل بعدی این طرح در شهرستان‌ها نیز در صورت وجود امکان اجرایی خواهد داشت.

امیر خجسته با بیان اینکه  آگاهی مردم از مصوبات شورا فرصت است نه تهدید؛ عنوان کرد: احساس میکنم نمایندگان شورای شهر نیز از این مسئله استقبال کنند و در صورتی که مخالف باشند نیز می‌توانند با ارائه دلیل و استدلال روی نظر و رأی نمایندگان مجلس تأثیرگذار باشند.

تشریح روند تصویب طرح

این نماینده مردم در مجلس درباره روند بررسی طرح توضیح داد: طرح مذکور در حال حاضر تقدیم هیأت رئیسه مجلس شده است و پس از طرح در صحن علنی به کمیسیون شوراها میآید سپس مجددا برای تصویب نهایی وارد صحن علنی خواهد شد.

وی تصریح کرد: قطعا طرح پخش مستقیم مذاکرات علنی صحن شوراها تحول آفرین خواهد بود و مردم متوجه می‌شوند نمایندگان آن‌ها در شورا چقدر طرح و برنامه دارند؛ ضمن اینکه جلسات شورا نیز به دلیل پخش زنده پر بارتر از قبل برگزار می‌شود.

امیر خجسته با یادآوری تخلفات رخ داده در شورای شهر برخی کلانشهرها و متهم بودن بیش از 300 نفر در پرونده‌های مختلف، اظهار کرد: در صورت حضور خبرنگاران و پخش زنده مذاکرات علنی این تخلفات به حداقل خواهد رسید و بسیار مثمرالثمر خواهد بود.

آیین نامه شوراها نیز به علنی بودن مذاکرات تأکید دارد

وی به ماده 15 و 76 قانون تشکیلات وظایف شوراهای اسلامی کشور مبنی بر علنی بودن جلسات و نشر اطلاع عمومی از مصوبات اشاره و اضافه کرد: همچنین در مواد 28 و 90 آیین نامه داخلی شوراهای شهر، علنی بودن تمامی مذاکرات و جلسات علنی شورا برای اطلاع  افکار عمومی را مجاز و لازم دانسته که اجرای این مفاد آیین‌نامه‌ای به بهبود هرچه بهتر عملکرد شورا کمک خواهد کرد.

نایب رئیس کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور در مجلس شورای اسلامی افزود: برخی از همکاران نیز به طنز عنوان کردند که با پخش زنده و علنی شدن مذاکرات علنی شورای شهر برای خودمان رقیب تراشی خواهیم کرد که البته چه ایرادی دارد اگر فردی توانایی و شایستگی بالایی در شورا دارد از این طریق مطرح و ممتاز شود؛ به همین جهت این طرح علاوه بر شفاف‌سازی بر شایسته‌سالاری نیز تأکید دارد./

پایان پیام

خبرنگار: احسان کاظم زاده نظری

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet