هدر اصلی سایت
PrintPageچاپPrintPageچاپ با عکس ToFriendارسال به دوستان Whatsapp google_plus Line twitter
در گفت‌وگو با برومندی مطرح شد؛

تبیین نگاه ژئوپلتیکی و ژئواکونومیکی آمریکا به افغانستان

سرویس سیاسی
نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس معتقد است کاهش کشت خشخاش در افغانستان نیازمند عزم جهانی برای جایگزینی زراعت دیگری در این کشور است که آمریکا هیچ‌گاه این اجازه را نخواهد داد.
جمعه 3 فروردین 1397 ساعت 16:19
تبیین نگاه ژئوپلتیکی و ژئواکونومیکی آمریکا به افغانستان نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس معتقد است کاهش کشت خشخاش در افغانستان نیازمند عزم جهانی برای جایگزینی زراعت دیگری در این کشور است که آمریکا هیچ‌گاه این اجازه را نخواهد داد. https://cdn.icana.ir/d/019/51945.jpg تبیین,نگاه,ژئوپلتیکی,و,ژئواکونومیکی,آمریکا,به,افغانستان Icana

محمد مهدی برومندی در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به حضور نظامی و اقتصادی آمریکایی ها در افغانستان گفت: نگاه آمریکایی ها به حوزه افغانستان نگاه ژئوپلتیکی و ژئواکونومیکی است و آنها جغرافیای سیاسی و اقتصادی افغانستان را برای آینده خود مهم می دانند.

نماینده مردم مرودشت در مجلس شورای اسلامی در ادامه به افغانستان بعد از فروپاشی شوروی اشاره کرد و یادآور شد: در آن دوران بود که نظام سیاسی دنیا به یک نظام تک قطبی تبدیل و آمریکا به عنوان یک هژمون مطرح شد.

وی افزود: به دلیل افول اقتصادی آمریکا و قدرت گرفتن اقتصاد چین به عنوان یک رقیب جدی برای آمریکا، آنها تلاش دارند قدرت خود را پیش برده و به اهداف اقتصادی خود از هر طریقی برسند و اجازه ندهند جهان از تک قطبی آنها خارج شود.

برومندی ادامه داد: حضور آمریکا در افغانستان به لحاظ سیاسی برای نزدیک شدن به چین است و برای آنها بسیار اهمیت دارد که به هر بهانه حضور نظامی و موثری در افغانستان داشته باشند.

این نماینده مردم در مجلس دهم با بیان اینکه برنامه آمریکایی ها برای مقابله با تروریسم در افغانستان به هیچ وجه موفق نبوده است، ابراز داشت: در حال حاضر شاهد بی ثباتی کامل در افغانستان هستیم و شرق افغانستان به مقر اصلی داعش تبدیل شده و طالبان مورد حمایت افغان ها هستند همچنین آمریکا به شدت از این گروه های تروریستی حمایت می کند.

وی در ادامه با اشاره به این مطلب که در کشوری که به مرکز تاخت و تاز، تولید تروریسم و اقدامات خشونت آمیز تبدیل شده و دولت ثباتی ندارد، فعالیت اقتصادی نمی تواند مفهومی داشته باشد، عنوان کرد: دولت مرکزی افغانستان نمی تواند برای توسعه کشور خود تصمیم بگیرد و نمی تواند با تولید مواد مخدر مقابله کند.

برومندی ادامه داد: افغانستانی ها می بینند که کشت خشخاش بیش از هر زراعت دیگری در کشورشان ثمر دارد از این رو یک عزم جهانی لازم است تا مشوق های دیگری به کشاروزان داده شده و توسعه کشت خشخاش از بین برود که این عزم در آمریکا به هیچ وجه وجود ندارد.

نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در پایان با بیان اینکه ما به عنوان کشور همسایه به دنبال آرامش برای افغانستان هستیم، خاطرنشان کرد: تصور می کنیم برای پایان دادن به همه مشکلات باید آمریکایی ها از دخالت های بیجا در افغانستان خودداری کنند./

گفت و گو از فائزه ظهیری

پیشنهاد سردبیر
اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

خبر مرتبط