پیام مقام معظم رهبری به‌ مناسبت آغاز سال ۱۳۹۹ هجری شمسی سال جهش تولید
1397/01/13 09:29:11
سرویس اقتصادی
در گفت وگوی تفصیلی با خانه ملت مطرح شد:

روایت محمود بهمنی از کار در بانک شعبه بازار تا کرسی سبز بهارستان/استقلال بانک مرکزی یک پله نزول کرد

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی به سرانجام رسیدن طرح بانکداری اسلامی و ضرورت استقلال بانک مرکزی را از اولویت های اقتصادی کشور دانست.
روایت محمود بهمنی از کار در بانک شعبه بازار تا کرسی سبز بهارستان/استقلال بانک مرکزی یک پله نزول کرد عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی به سرانجام رسیدن طرح بانکداری اسلامی و ضرورت استقلال بانک مرکزی را از اولویت های اقتصادی کشور دانست. https://cdn.icana.ir/d/019/201606103571632583.jpg روایت,محمود,بهمنی,از,کار,در,بانک,شعبه,بازار,تا,کرسی,سبز,بهارستان/استقلال,بانک,مرکزی,یک,پله,نزول,کرد Icana

خبرگزاری خانه ملت، گروه اقتصادی،علی اصغر نظامپور؛محمود بهمنی متولد 1326 در شهر ساوجبلاغ، و بزرگ شده تهران است، با توجه به اصالت پدرش که به منطقه ساوجبلاغ باز می گردد، از حوزه انتخابیه ساوجبلاغ، نظرآباد و طالقان در مجلس شورای اسلامی، کاندیدای دوره دهم مجلس شورای اسلامی شد و با رأی مردم توانست به ساختمان بهارستان راه یابد.

این نماینده مجلس شورای اسلامی تجربه ریاست بر بانک مرکزی  جمهوری اسلامی ایران را دارد و پیش از اینکه به عنوان نماینده مجلس شناخته شود، به عنوان رئیس کل بانک مرکزی در جامعه شهرت یافته است.

وی بعد از اتمام دوران سربازی و اخذ مدرک کارشناسی وارد بانک ملی شد، اما با توجه به اینکه رشته کارشناسی اول او فیزیک بود، در رشته بانکداری نیز موفق به اخذ مدرک لیسانس شد و بعدها در این رشته توانست مقطع کارشناسی ارشد و دکتری را نیز بگذراند.

بهمنی کار در بانک را به عنوان کارمند ساده بانک ملی شعبه بازار تهران آغاز کرد و توانست بعد از عضویت در هیات مدیره بانک ملی به عنوان دبیرکل بانک مرکزی 2 سال در این بانک خدمت کند و بعد نیز رئیس کل بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران شد.

برای انجام یک گفت وگوی مشروح به دفتر کار دکتر بهمنی در مجلس شورای اسلامی رفتیم، با وجود مشغله کاری فراوان دکتر بهمنی با روی گشاده میزبان تیم خبری خبرگزاری خانه ملت بود که مشروح آن به شرح زیر است؛

محمود بهمنی در گفت وگو با خبرگزاری خانه ملت  درباره نحوه حضورش در سیستم بانکی کشور گفت: بعد از اینکه چند سال به عنوان کارمند ساده در بانک ملی فعالیت داشتم، رئیس بخش براوات و اعتبارات شعبه بازار شدم و بعد از عضویت در هیات مدیره اعتباری و سرمایه گذاری بانک ملی، از طرف آقای دکتر طهماسب مظاهری به بنده پیشنهاد همکاری به عنوان دبیرکل بانک مرکزی به عمل آمد که با پذیرش این پیشنهاد به مدت 2 سال نیز در این سمت خدمت کردم.

این عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: علاوه بر تجربه فعالیت در بانک در رشته بانکداری نیز در دانشگاه تدریس کردم و بسیاری از همکاران بانک مرکزی و سیستم بانکی از دانشجویان بنده بودند.

نماینده مردم ساوجبلاغ، نظرآباد و طالقان در مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: آقای مظاهری ریاست بانک مرکزی را برعهده داشت و بعد از رفتن ایشان بنده نیز قصد ادامه فعالیت در بانک مرکزی را نداشتم، اما دکتر مظاهری با من صحبت کردند و توصیه داشت که مسئولیت ریاست بانک مرکزی را قبول کنم.

بهمنی با اشاره به سابقه حضور 7 ساله خود در بانک مرکزی گفت: اصولاً حکم ریاست کل بانک مرکزی توسط مجمع بانک مرکزی و امضای رئیس جمهور صادر می شود.

تقریباً با تمام روسای جمهوری تجربه همکاری داشته ام

بهمنی ادامه داد: تقریباً با تمام روسای جمهوری تجربه همکاری داشته و در مقاطع مختلف گزارشات خود را به آنها ارائه کرده ام، البته این را می توانم بگویم که دولت های مختلف به کار بنده توجه داشتند و خط و خطوط سیاسی را لحاظ نمی کردند.

کارهای تخصصی در بخش اقتصاد،  چپ و راست نمی شناسد

وی بیان کرد: هیچکس نمی تواند بگوید که به گرایش سیاسی خاصی وابستگی ندارد، اما باید به یاد داشت که کارهای تخصصی در اقتصاد و بانک چپ و راست نمی شناسد، چرا که کار باید به صورت کارشناسی انجام شود، در مسائل و سیستم های پولی و بانکی باید از کارشناسان و مدیران متخصص استفاده شود. البته پایبندی به انقلاب اسلامی و پیروی از ولایت فقیه و قانون اساسی همواره باید لحاظ شود.

نماینده مردم ساوجبلاغ، نظرآباد و طالقان در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: در زمان ریاست جمهوری آقای احمدی نژاد بنده کار تخصصی خود را انجام می دادم و باید توجه داشت همواره روسای بانک مرکزی مصالح مالی کشور را به صورت تخصصی پیگیری می کنند و توجه به اهداف بلندمدت را نیز در دستور کار خود قرار می دهند.

بهمنی گفت: دوره ریاست بنده بر بانک مرکزی با هیچ دوره ای از تاریخ این بانک قابل مقایسه نیست، چرا که تحریم ها یکپارچه بین المللی علیه بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران اعمال شد و در دنیا تنها بانک مرکزی 2 الی 3 کشور با این مشکل روبرو شده اند.

در حد توان مدیریت نسبتا خوبی در بانک مرکزی داشتم

وی با دفاع از عملکرد خود در زمان مدیریتش بر بانک مرکزی افزود: بسیاری ناگفته ها وجود دارد که ان شاء الله بتوانم یک روزی مسائل سال های تحریم بانکی کشور، را بازگو کنم، بنده با توجه به شرایط، در حد توانم  مدیریت نسبتا خوبی در بانک مرکزی ارائه دادم و نباید فراموش کرد مردم تا چند سال اول وضعیت تحریم های بانکی را احساس نمی کردند.

خریداری چند صد تن طلا با قیمت حدود 650 دلار در هر اونس

نماینده مردم ساوجبلاغ، نظرآباد و طالقان در مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: در زمانی که رئیس کل بانک مرکزی بودم، چندصد تن طلا با قیمت حدود 650 دلار در هر اونس برای کشور خریداری کردیم که بعدا قیمت هر انس طلا تا 1700 دلار بالا رفت که این باعث تقویت بنیه اقتصادی کشور شد.

بهمنی درخصوص سال های تحریم کشور، اظهار داشت: فروش نفت در زمانی بر اثر اعمال تحریم ها تا 700 هزار بشکه در روز کاهش یافته بود که این موضوع باعث کاهش شدید درآمدهای ارزی شد و اگر تدابیر مناسب اتخاذ نمی شد و به طور مثال با استفاده از آربیتراژ ارز و تبدیل ارزها 6 و نیم میلیارد دلار سود به دست نمی آمد، مشکلات کشور بیشتر می شد و حتی دلار نیز بیشتر گران می شد.

طلایی ترین دوران کنترل نرخ ارز در مقطع ریاست بنده بر بانک مرکزی انجام شد

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا افزایش سه برابری نرخ دلار در زمانی که شما ریاست بانک مرکزی را برعهده داشتید، رشد چشمگیری محسوب نمی شود؟ گفت: ان شاء الله روزی بتوانم این را بگویم که طلایی ترین دوران کنترل نرخ ارز در مقطع ریاست بنده بر بانک مرکزی انجام شد، البته قیمت ارز 3 برابر نشد، چرا که قیمت دلار در بازار آزاد از حدود 1700 تومان نهایتاً به 3600 تومان در یک مقطع کوتاه زمانی رسید، اما نهایتاً قیمت دلار 3100 تومان شد و به عبارتی می توان عنوان کرد که قیمت دلار در بازار آزاد از 1700 تومان به حدود3000 تومان در زمان حضورم در بانک مرکزی رسید.

روی میز بودن گزینه نظامی قیمت دلار  را چند روزی به 3600 تومان رساند

بهمنی اضافه کرد: البته زمانی که دشمنان اعلام کرده بودند گزینه نظامی روی میز است، قیمت دلار  چند روزی به 3600 تومان رسید.

وی در خصوص برداشت 3هزار میلیارد تومانی از حساب بانک ها، گفت: در یک مقطع زمانی نرخ دلار از 1226 تومان به 2477 تومان رسید و بانک مرکزی در آن مقطع به صرافی ها و بانک ها ارز بیشتری فروخت که سوءاستفاده هایی از سوی برخی از صرافی ها و بانک ها انجام شد که بازرسان بانک مرکزی موضوع را گزارش دادند.

دستور دادم که 30 هزار میلیارد ریالی از حساب بانک ها برداشت شود

بهمنی توضیح داد: بعد از اینکه بنده تاییدیه شورای عالی امنیت ملی و هیات دولت را گرفتم، دستور دادم که 30 هزار میلیارد ریالی از حساب های بانک هایی که از اختلاف فروش ارز در بازار آزاد سود کسب کرده بودند، برداشت شود و به خزانه واریز شود که در رسانه ها این موضوع به عنوان برداشت شبانه مشهور شد که از این اقدام خود خرسندم، البته دو هزار میلیارد تومان دیگر نیز باید از بابت موضوع مذکور به حساب خزانه واریز شود، چرا که در مجموع 32 هزار میلیارد تومان انتقاع برای برخی بانک ها و صرافی ها ایجاد شده بود.

وی گفت: در آن زمان برخی به بنده اعلام کردند اگر پول ها را عودت ندهید، حکم انفصال از خدمت شما صادر می شود، اما بنده در این رابطه کوتاه نیامدم چرا که بیت المال باید به خزانه برگشت داده شود.

پرونده اختلاس 3 هزار میلیارد تومانی به بنده ارتباطی نداشت

بهمنی ادامه داد: پرونده اختلاس 3 هزار میلیارد تومانی به بنده ارتباطی نداشت، چرا که این اتفاق از طریق موضوع گشایش ال سی در دو بانک بزرگ کشور صورت گرفت.

ملاقاتی با بابک زنجانی نداشتم

نماینده مردم ساوجبلاغ، نظرآباد و طالقان در مجلس شورای اسلامی در خصوص ارتباطش با بانک زنجانی گفت: من با بابک زنجانی هیچ ملاقاتی نداشتم چرا که وی اصلا با ما ارتباط کاری نداشت و نفت را از وزارت نفت می خرید و بعد از فروش نفت پول ها را، وزارت نفت به حساب بانک مرکزی واریز می کرد، در واقع ما باید پاسخگوی پولی باشیم که وزارت نفت به حساب های دولتی واریز می کرد.

وی درخصوص انتخاب مدیران، گفت:به موضوع دو تابعیتی بودن در انتخاب مدیران بیشتر توجه شود، در هر صورت نظارت ها باید همواره وجود داشه باشد.

بهمنی در خصوص سال های تحریم بانک مرکزی، گفت:  پول ها در آن زمان بلوکه می شد، اما به جای آن مقادیر زیادی طلا و ارز وارد کشور شد که پشتوانه محکمی برای بانک مرکزی محسوب می شوند.

امروز در کشور هر کسی جای خود ننشسته است

این نماینده مردم در مجلس دهم افزود: امروز در کشور هر کسی جای خود ننشسته است و باید باتجربه ها بیشتر در مجلس حضور یابند و خدمت کنند و نیروهای جوان در بدنه مدیریت اجرایی دولت باشند.

وی درخصوص عملکرد اقتصاد و سیستم بانکی کشور در بهار هر سال، گفت: معمولا تعطیلات نوروز ما طولانی می شود و اصولا در ماه ابتدایی سال تحرک اقتصادی خاصی وجود ندارد که یکی از دلایل آن دولتی بودن اقتصاد کشور محسوب می شود.

حال اقتصاد کشور وخیم نیست

بهمنی با بیان اینکه حال اقتصاد کشور وخیم نیست، افزود: هنر در این است که در این شرایط پیشنهادات عملی که ممکن خواهد بود،برای اصلاحات اقتصادی ارائه شود و با تلاش مشکلات کشور را حل کرد.

بهمنی درخصوص تنظیم قیمت ها در بازار ارز، گفت:  باید اجازه بدهیم قیمت ارز بر اساس مکانیزم اقتصادی تعیین شود و برای تقویت پول ملی باید بخش تولید رونق یابد، در هر صورت باید مشکلات واحدهای تولیدی حل شده و در این راستا نرخ سود تسهیلات بانکی مورد نیاز بخش تولید باید مناسب باشد.

در حد توان نرخ تسهیلات بخش تولید کاهش یافت

وی در پاسخ به این سوال مبنی بر اینکه آیا زمانی که شما مدیریت بانک مرکزی را در اختیار داشتید، نرخ  تسهیلات بانکی  کاهش یافت و با نرخ مناسب در اختیار بخش تولید می گذاشتید؟ گفت: تا حدی که در توان بنده بود این کار را انجام دادم.

هجمه‌های زیادی به بنده وارد شد و در حال حاضر نیز ادامه دارد

بهمنی با بیان اینکه عملکرد ضعیف بخش تولید به افزایش تورم و کاهش ارزش پول ملی و کاهش اشتغال منجر شده است، افزود:هجمه‌های زیادی به بنده در خصوص مدیریت بانک مرکزی وارد شد و در حال حاضر نیز ادامه دارد.

وی ادامه داد:بخشی از هجمه‌ها به خاطر این است تا من را مجبور کنند بخشی از مسائل را بازگو کنم اما حفظ منافع ملی بر همه چیز اولویت دارد و مسائل محرمانه گفته نمی شود و برخی از هجمه‌ها نیز سیاسی بود .

بهمنی گفت: برخی ها با دولت مشکل داشتند به بنده فشار وارد می کردند اما من فارغ از دولت، سیاست‌های پولی را لحاظ می‌کردم.

اگر نحوه ریاست خوب نیست باید قطع همکاری کرد/ نباید پشت سر رئیس بدگویی کرد

وی در پاسخ به این سوال مبنی بر اینکه آیا در زمان فعالیت به عنوان رئیس کل بانک مرکزی استعفا هم دادید؟ گفت: این موضوع خیلی بد است که شخصی با رییسی کار کند بعد از رئیسش بدگویی کند چرا که اگر کسی مایل به همکاری با شخصی نیست، می‌تواند از همکاری صرف نظر کند.

نماینده مردم ساوجبلاغ، نظرآباد و طالقان در مجلس شورای اسلامی افزود: در حال حاضر این نظر را دارم اگر کسی مسئولیت را قبول می کند باید حتی اگر رئیسش اشتباه کرده کمک کند موضوع اصلاح شود.

وی ادامه داد: گزارشی در خصوص ضرورت استقلال بانک مرکزی به ریاست جمهوری، ارائه کردم چرا که زمانی که رئیس جمهور حکم رئیس بانک مرکزی را صادر کند باید به طور طبیعی حرف رئیس جمهور را اجرا کند.

استقلال بانک مرکزی یک پله افت کرده است

وی ادامه داد: در دولت فعلی رئیس بانک مرکزی به پیشنهاد وزیر اقتصاد و با حکم رئیس جمهور انتخاب می شود و در واقع استقلال بانک مرکزی یک پله پایین آمد.

مجوز فعالیت به موسسه مالی که با مشکل روبرو شد، صادر نکردم

بهمنی در خصوص مسائل موسسات مالی و اعتباری، گفت: من به هیچ موسسه مالی که با مشکل روبرو شد، مجوز فعالیت ندادم از سال 72 مجوز برای موسسات و تعاونی‌های مالی صادر شد و وزیر تعاون مجوز تشکیل تعاونی اعتباری می‌داد همچنین نیروی انتظامی نیز مجوز برای تاسیس صندوق قرض‌الحسنه صادر کرد.

وی ادامه داد:از سال 86 که در بانک مرکزی مستقر شدم بلافاصله گزارش درباره وضعیت موسسات مالی و تعاونی‌ها به مجلس ارسال کردم و اعلام شد این موضوع و رویه اشتباه است و از سال 86 اصلاحات انجام شد، از سال 86 اعلام شد که تنها بانک مرکزی باید مجوز موسسه، تعاونی و بانک صادر کند و 94 الی 95 درصد ساماندهی انجام شد، به طور مثال موسسه مالی و اعتباری شهر تبدیل به بانک شهر شد و در واقع موسسات بدون مجوز سامان یافتند.

برخی موسسات را نمی‌شد یک شبه تعطیل کرد

وی گفت:باید توجه داشت برخی موسسات را نمی‌شد یک شبه تعطیل کرد چرا که برخی از موسسات مالی از سال72 تشکیل شده بودند.

بهمنی در خصوص عملکردش در بانک مرکزی، گفت: کارشناسان و مردم باید درباره عملکردم صحبت کنند می پذیرم و پیشنهاد می‌کنم یک رسانه از تعدادی کارشناس اقتصادی و بانکی درباره عملکرد رئیس بانک مرکزی در هردوره نظرسنجی انجام دهد.

دستور دادم تندیس آقای نوربخش در یکی از مجموعه های رفاهی بانکی نصب شود

وی درباره مدیریت بانک مرکزی در زمان مرحوم نوربخش، گفت:ریاست و مدیریت بانک مرکزی کار سنگینی است و حتی آقای نوربخش نیز خیلی فشار تحمل می‌کرد که جای قدردانی از زحمات وی دارد حتی بنده دستور دادم تندیس مرحوم آقای نوربخش یکی از روسای سابق بانک مرکزی در یکی از مجموعه های رفاهی بانکی نصب شود.

این نماینده مردم در مجلس در خصوص اصلاح سیستم بانکی گفت: تغییر ترکیب شورای پول و اعتبار یک اولویت است که در راستای استقلال بانک مرکزی است، چراکه در حال حاضر  شورای پول و اعتبار کشور دولتی بوده و نکته قابل تاملی است.

بررسی طرح بانکداری اسلامی در کمیسیون اقتصادی مجلس

بهمنی در خصوص عملکرد کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی درباره اصلاح نظام بانکی، گفت: در کمیسیون اقتصادی به موضوع طرح بانکداری اسلامی توجه شده و باید این موضوع مهم به سرانجام برسد.

 چهار صفر از پول ملی حذف شود

وی با تاکید بر لزوم اصلاح واحد پولی کشور، افزود:باید چهار صفر از پول ملی حذف شود و هزینه‌های اضافی در چاپ اسکناس و ضرب سکه از بین برود.

پیوستن به FATF یک تیغ دولبه است

بهمنی در خصوص موضوع پیوستن ایران به  ،FATFافزود:پیوستن به FATF یک تیغ دولبه است، حدود 180 کشور اعلام کرده اند اگر کشوری مقررات FATF را بپذیرد امن محسوب می شود و اگر اینگونه نباشد پولشویی انجام می دهد.

وی ادامه داد: اگرموضوع  FATF را پذیرفتیم باید در تفاهمنامه، موضوعات اصلی را لحاظ کنیم، تأمین مالی تروریسم موضوعی است که ایران نیز به شدت مخالف آن است چرا که ایران در مبارزه با تروریسم پیشقدم بوده و شهدای زیادی تقدیم کرده ‌است.

بهمنی با بیان اینکه باید اسرار مالی مردم در بانک‌ها حفظ شود،تصریح کرد: با سرک کشیدن به حساب‌های بانکی مردم مخالفم، و نباید از سپرده ها مالیات اخذ شود و بجای اخذ مالیات از سپرده باید نرخ سود سپرده ها و تسهیلات متناسب شود.

موافق استفاده از کارت های بانکی بین المللی مانند ویزا کارت و مسترکارت هستم

بهمنی تصریح کرد: با استفاده از کارت های بانکی بین المللی مانند ویزا کارت و مسترکارت موافقم چرا که شخصی که به خارج از کشور سفر می کند نیاز نباشد پول نقد به همراه ببرد.

بهمنی در خصوص اینکه طرفدار استقلال است یا پرسپولس گفت: طرفدار تیم فوتبالی هستم که خوب بازی کند حتی اگر گاهی بازی را واگذار کند.

اجازه نمی‌دادم که کارمندان بانک بگویند طرفدار کدام تیم فوتبال هستند

وی تصریح کرد: زمانی که در شعب مختلف بانکی کشور مسئولیت داشتم اجازه نمی‌دادم که کارمندان بانک بگویند طرفدار کدام تیم فوتبال هستند چون ممکن بود مشتریان بانک به خاطر استقلالی یا پرسپولیسی بودن کارمند بانک، حساب باز نکنند و پول را در شعبه دیگری سپرده گذاری کنند.

بهمنی با اشاره به سابقه 47 ساله‌ حضورش در سیستم بانکی کشور، افزود:همواره در خدمت نظام هستم و بعد از فعالیت در بانک تصمیم گرفتم کاندیدای نمایندگی مجلس شوم.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی، یادآور شد: در انتخاب مدیران بانکی به اصلاح طلب و اصولگرا بودن شخص توجه نداشتم و کسی که نظام جمهوری اسلامی و مقام معظم رهبری را قبول داشت و از تجربه و تخصص لازم برخوردار بود را قبول داشتم./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

زنجیره خبر

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet