هدر موبایل
1397/01/11 16:13:48
سرویس فرهنگی
شاعری درنامه به رییس سازمان صداوسیما:

کاراکترهای سریال پایتخت با فرهنگ مازندران تطابق ندارند/ صداوسیما به تعصبات منطقه‌ای و فرهنگ اقوام توجه کند

عضو مجمع نمایندگان استان مازندران با انتقاد از اینکه کاراکترهای سریال پایتخت با فرهنگ مازندران تطابق ندارند، گفت: یکی از بنیادی‌ترین مشکلات سریال این است که شخصیت‌های مازندرانی آن ساده‌لوح نمایش داده می‌شوند.
کاراکترهای سریال پایتخت با فرهنگ مازندران تطابق ندارند/ صداوسیما به تعصبات منطقه‌ای و فرهنگ اقوام توجه کند عضو مجمع نمایندگان استان مازندران با انتقاد از اینکه کاراکترهای سریال پایتخت با فرهنگ مازندران تطابق ندارند، گفت: یکی از بنیادی‌ترین مشکلات سریال این است که شخصیت‌های مازندرانی آن ساده‌لوح نمایش داده می‌شوند. https://cdn.icana.ir/d/019/201712106793950939.jpg کاراکترهای,سریال,پایتخت,با,فرهنگ,مازندران,تطابق,ندارند/,صداوسیما,به,تعصبات,منطقه‌ای,و,فرهنگ,اقوام,توجه,کند Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، علی محمد شاعری امروز شنبه ( 11 فروردین) در نامه ای به رییس سازمان صدا و سیما از برخی مسائل در سریال نوروزی پایتخت انتقاد کرد. متن نامه نماینده بهشهر، نگاه و گلوگاه در مجلس به شرح ذیل است:

جناب آقای علی عسگری

باسلام و احترام

سریال پایتخت در ایام نوروز توانست ارتباط خوبی با مخاطبان برقرار و مردم را بخنداند، اما لازم میدانم درخصوص ادامه پخش این سریال، نکاتی را به استحضار شما و دست اندرکاران محترم  برسانم.

در ساخت سریال های اینچنینی که با فرهنگ و ارزشهای اقوام سروکار دارد لازم است قبل از تولید و پخش به منظور پیشگیری از هر نوع ناشیگری و تنش های اجتماعی و جلوگیری از تحقیر مردم، مطالعات جامع و کافی از آداب، رسوم، فرهنگ و سنن آن جامعه انجام شود.

شخصیت ها و کاراکترهایی که در این سریال ایفای نقش می کنند، شباهت زیادی به مردمان پاک و نیک اندیش مازندران ندارند، بلکه با کلماتی سخیف و صرفا برای خنداندن مخاطب، لهجه شیرین مازندرانی را به تمسخر گرفته و آن را دستاویزی برای نشاندن لبخند بر چهره مخاطب قرار داده است؛ در حالیکه این لهجه اساطیری همان گویشی است که فردوسی آن را در شاهنامه ستوده و نیما یوشیج بر پایه‌ی آن شعر نو فارسی را بنیان نهاده است.

شخصیت های این سریال که نماد  مردم مازندران هستند، به گونه‌ای به تصویر کشیده شده‌اند که حتی از اداره ابتدایی‌ترین امور جاری زندگی عاجزند، قدرت تحلیل و برنامه ریزی ندارند،  شناختی از فن‌آوری های نوین ندارند و به طور کلی فقط به درد گذران اوقات فراغت و تفریح دیگران می خورند؛ در حالیکه مازنی ها افرادی فرهیخته، آگاه و بافرهنگ هستند که چهره های فاخر و ارزشمندی در سطوح بالای علمی، مدیریت ملی و بین المللی تحویل جامعه داده است که محصول فرهنگ و هویت بی بدیل خطه سرسبز و افتخارآفرین شمال هستند. 

فرهنگ غنی، رفتار مدنی، آداب و رسوم جذاب، اساطیر و تاریخ، شجاعت و گشاده دستی این مردم، آثار و میراث فرهنگی مازندران هرکدام سوژه هایی است که می توانستید در این سریال به آن بپردازید و سکانس هایی گیرا و بیادماندنی خلق نمائید اما در این سریال هیچ اشاره ای هرچند گذرا به آن نشده است.

صدا و سیمای جمهوری اسلامی به فرموده امام عزیزمان باید یک دانشگاه برای تحول در فرهنگ و فرهنگ سازی و زمینه ساز پیشرفت و توسعه و پیشران جامعه به سمت تعالی و آموزه های دینی و اخلاقی باشد و سریال های اینچنینی که از بازیگران حرفه ای و توانمند بهره جسته است می توانست بهترین فرصت برای معرفی ظرفیتهای عظیم اجتماعی، فرهنگی و طبیعی مازندران برای دستیابی به قله های رفیع پیشرفت و توسعه باشد.

متاسفانه یکی از بنیادی‌ترین مشکلات این سریال این است که همه شخصیت های مازندرانی آن ساده‌لوح و بعضاً احمق نمایش داده می‌شوند و هیچ کاراکتر آن با فرهنگ و اصالت مازندران و مردمان فهیم آن تطابق ندارد.

اعتراضات گسترده اقوام ترک و لر و عرب به برخی سریال ها و برنامه های تلویزیونی این پیام را می رساند که صدا و سیمای ایران باید در ساخت برنامه های خود دقت و توجه بیشتری به تعصبات منطقه ای و فرهنگ اقوام و قومیت های ایرانی داشته باشد تا شاهد حفظ و ارتقاء هویت فرهنگی باشیم نه اینکه در شروع سال جدید با بهره گیری از روشهای هنری و طنزآلود شاهد تهاجم غیرمنصفانه باشیم.

پیام های اعتراضی فراوانی که در این مدت به بنده رسیده است من را بر آن داشت تا به عنوان نماینده مردم و عضو خانه ملت، از فرهنگ اصیل و ناب مازندرانی دفاع کنم و بازگو کننده اوج عزت و احترام مردمانی از جنس مهربانی و صفا در دیار علویان باشم.

انتظار داریم صداوسیما به جای وسیله قرار دادن لهجه و فرهنگ مردم مازندران برای جذب مخاطب، با استفاده از ظرفیت های فرهنگی این دیار برای تعمیق هویت و بازیابی ارزشهای معنوی و رسیدن به شاخصهای بهتر و دستیابی به کیفیت مناسب در زندگی این دیار تلاش نماید.

قطعا هیچکس مخالف با شادی و نشاندن گل لبخند بر چهره مردم عزیزمان نیست، اما نباید از هر وسیله ای برای رسیدن به هدف حتی اگر آن هدف مقدس هم باشد استفاده کرد.

از جنابعالی انتظار دارم بجای ترویج فرهنگ قاچاق کالا و تبلیغ جذابیت های گردشگردی خارجی، به فکر حمایت از کالای ایرانی و ایرانگردی باشید.

انتظار می‌رود در ادامه‌ این سریال جلوی توهین و تحقیر مردم پاک و همیشه سرافراز دیار سرسبز علویان گرفته شود و هرگونه تصمیم گیری برای ساخت سری بعد را با توجه به ملاحظاتی که عرض کردم انجام دهید.

که مازندران شهر ما یاد باد

همیشه بر و بومش آباد باد

که در بوستانش همیشه گل است

به کوه اندرون لاله و سنبل است

علی محمد شاعری

نماینده مردم شرق مازندران در مجلس شورای اسلامی./

پایان پیام

کلید واژه‌ها

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet