هدر موبایل
1397/01/20 11:51:59
سرویس فرهنگی
رحیمی جهان آبادی مطرح کرد:

ثبت جهانی دوتار در یونسکو فرصتی برای معرفی موسیقی مقامی ایران به جهان

نماینده مردم تربت جام، تایباد و باخرز در مجلس با اشاره به کاربرد ساز دوتار در شرق ایران، ثبت جهانی آن در یونسکو را فرصتی برای معرفی موسیقی مقامی ایران به جهان دانست.
ثبت جهانی دوتار در یونسکو فرصتی برای معرفی موسیقی مقامی ایران به جهان نماینده مردم تربت جام، تایباد و باخرز در مجلس با اشاره به کاربرد ساز دوتار در شرق ایران، ثبت جهانی آن در یونسکو را فرصتی برای معرفی موسیقی مقامی ایران به جهان دانست. https://cdn.icana.ir/d/019/201802102353279966.jpg ثبت,جهانی,دوتار,در,یونسکو,فرصتی,برای,معرفی,موسیقی,مقامی,ایران,به,جهان Icana

جلیل رحیمی جهان‌آبادی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه‌ملت، در خصوص بررسی و ثبت ساز دوتار در فهرست میراث جهانی یونسکو گفت: موسیقی در زندگی ما انسان‌ها با انواع و اقسام آلات‌ها و نواها حضور دارد و یکی از سازهای عرفانی و ماندگار شرق ایران ساز دوتار است که مردم به هنگام شادی‌ها خاطرات شیرینی از آن دارند و حتی در مواقع ناراحتی نیز از آن به عنوانی مرهمی بر زخم خود بهره می برند.

نماینده مردم تربت جام، تایباد و باخرز در مجلس شورای اسلامی با اشاره به کاربرد ساز دوتار در شرق ایران افزود: مردم نواحی خراسان در اغلب اوقات هنگام یاد خدا و نعت پیغمبر و ائمه و صحابه از نوای حزین دوتار استفاده کردند. در منطقه تربت جام، تایباد و باخزر نیز اصلی ترین ساز دوتار است و از دیرباز در این منطقه بسیاری از مردم با نواختن ساز دوتار آشنا هستند و این ساز در خانه تمام خانواده‌های این منطقه وجود دارد.

این نماینده مردم در دوره دهم با تقدیر از پیشنهاد ثبت جهانی دوتار به یونسکو، ادامه داد: ثبت جهانی دوتار افتخار بزرگی برای فرهنگ و تاریخ کشورمان محسوب می‌شود. خوشبختانه در ناحیه خراسان و دیگر مناطق از این ساز در مجالس غیر عرفانی و لهو و لعب استفاده نشده و وزارت فرهنگ به عنوان متولی طرح این موضوع به یونسکو و بنده که به عنوان نماینده منطقه‌‌ای که نواختن ساز دوتار مرسوم است، باید از تمامی ظرفیت‌ها و امکانات جهت ثبت آن در یونسکو استفاده کنیم و با این اقدام بتوانیم موسیقی مقامی خود را به دنیا شناسانده و جایگاه فرهنگی خود را در جهان معرفی کنیم.

عضو هیات رئیسه کمیسیون قضایی و حقوقی در مجلس شورای اسلامی، خاطرنشان کرد:  با وزارت فرهنگ درباره ثبت ساز دوتار و مقبره شیخ الاسلام احمد جامی صحبت‌های سازنده‌ای صورت گرفته و امید است با همکاری میان دستگاه‌های مربوطه بتوانیم نتایج مطلوبی در این حوزه بدست بیاوریم./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet