هدر موبایل
1397/01/20 09:40:05
سرویس دیگر رسانه‌ها_
گپی با دو نماینده موافق فیلترینگ؛

کریمی‌قدوسی: آخرین مهلت فیلتر تلگرام پایان فروردین است/سالک: تلگرام ندارم، اما توئیت می‌زنم

۲ نماینده مجلس و از اعضای جبهه پایداری از فیلترینگ تلگرام و موافقت با آن صحبت می‌کنند؛ این درحالی است که خودشان یا از تلگرام استفاده می‌کنند و یا در توئیتر فعال هستند!
کریمی‌قدوسی: آخرین مهلت فیلتر تلگرام پایان فروردین است/سالک: تلگرام ندارم، اما توئیت می‌زنم ۲ نماینده مجلس و از اعضای جبهه پایداری از فیلترینگ تلگرام و موافقت با آن صحبت می‌کنند؛ این درحالی است که خودشان یا از تلگرام استفاده می‌کنند و یا در توئیتر فعال هستند! https://cdn.icana.ir/d/019/122303.jpg کریمی‌قدوسی:,آخرین,مهلت,فیلتر,تلگرام,پایان,فروردین,است/سالک:,تلگرام,ندارم،,اما,توئیت,می‌زنم Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت؛ "فیلتر می‌شود"، "بحثی درباره فیلترینگ وجود ندارد". این گوشه ای از ضد و نقیض هایی است که درباره فیلترینگ تلگرام وجود دارد. هرچند صدای واحدی از هیچ ارگانی درباره موضوع فیلترینگ تلگرام به گوش نمی رسد؛ اما صرف گمانه زنی ها و اظهار نظرها در این رابطه خودش به یکی از بحث های داغ این روزها تبدیل شده است و تقریبا همه درباره اما و اگرهای آن می گویند. جواد کریمی‌قدوسی و احمد سالک دو نماینده عضو جبهه پایداری از جمله نمایندگانی هستند که از فیلتر شدن تلگرام چندان بدشان نمی آید؛ اما درباره آن خیلی صریح صحبت نمی کنند.

جواد کریمی قدوسی

 

البته به گفته کریمی قدوسی گویا قرار است تا آخر فرودین ماه نسخه تلگرام پیچیده شود.

جواد کریمی‌قدوسی به سوالات خبرآنلاین در باره پیام رسان های داخلی و فیلتر تلگرام این گونه پاسخ می‌دهد:

می گویید ایراد تلگرام در دسترس قرار گرفتن اطلاعات افراد است؛ با توجه به حمله سایبری اخیر، چقدر این ضمانت وجود دارد که اطلاعات مردم در پیام رسان های داخلی محفوظ بماند؟
یکی از فاکتورهای مهم امنیت ملی، امنیت اطلاعات مردم است و بر اساس تکالیف دینی و فرهنگی ملت ایران و جمهوری اسلامی، این موضوع یعنی امنیت اطلاعات مردم برای ملت ما خوب شناخته شده است. یعنی واژه ای مانند گناه کبیره، غیبت، تهمت، بدگویی و ... در زمره امنیت اشخاص است که برای آن در اسلام مجازات در نظر گرفته شده است و آتش دوزخ را بیم می دهد. 

جمهوری اسلامی بر اساس آیات قرآن اداره می شود؛ لذا هرکجا می بینیم کم گذاشته شده است. این کم کاری از مدیران است و حاکمان همه توجهشان بر اصول دین  است. در دنیا جایی نیست که برای امنیت شهروندان و آبروی خانواده ها تا این حد مایه بگذارند. قطعا در این حوزه امنیت عمومی مردم کاملا رعایت می شود، البته بخش امنیت ملی در ابعادی که افرادی بخواهند از این فضا استفاده کنند و علیه امنیت ملی دسیسه کنند؛ قطعا باید از ابزارهای کنترل استفاده کرد؛ چون آن ابزار هم برای حفظ منابع و منافع مردم است چرا که امنیت ملی جمهوری اسلامی متوجه عموم مردم است نه متوجه یک شخص به نام رئیس جمهور یا نماینده.

لذا در حوزه پیام رسان های داخلی قطعا این تعهدات و قواعد وجود دارد. شما ببینید «شنود» امری رایج در سراسر دنیا است و به عنوان یک ابزار کنترل از آن استفاده می کنند. در برخی کشورها مانند آمریکا به محض تشخیص یک مقام امنیتی به سرعت به سراغ شنود می روند و ما می بینیم تا تلفن صدر اعظم آلمان را شنود می کنند! ولی در جمهوری اسلامی اگر بخواهند تلفن یک شخص را شنود کنند، آن مقامی که اجازه شنود را صادر می کند یک قاضی معمولی نیست بلکه معاون قوه قضائیه است. یعنی تا پرونده به دادگاه نرود و قاضی و محکمه نپذیرد که موضوع، سوژه ای وصل به منافقین، داعش و ... است که قصد ترور دارد؛ اجازه شنود را نمی دهد. این موضوع در بحث پیام رسان های داخلی هم اطلاق دارد و اگر خلاف ان اثبات شود، این پیام رسان است که متخلف شناخته می شود و مسئولیت متوجه اوست.

با تمام این حرف هایی که شما مطرح کردید اما هنوز مردم به پیام رسان های داخلی اعتماد ندارند؛ به نظر شما آیا فیلتر تلگرام می تواند موثر باشد؟
امروز فقط جمهوری اسلامی نیست که فریادش بلند است؛ بلکه کل دنیا در مقابل پیام رسان هایی که از کنترل خارج است، موضع می گیرند و کشورهایی مانند روسیه و چین کاملا خود را جدا کردند و سیستم اطلاعاتی شان را‌ تقویت کردند و حساب خود را از امریکایی ها مستقل کردند. چون همه این موارد به مدریت آنها باز می گردد. قطعا در این حوزه مردم ثمرات این اقدامات را خواهند دید. به شرط اینکه دولت پیام رسان های داخلی را تقویت کند و سرویس دهی آن را بالا ببرد. مردم چون از فضای مجازی به منظور کسب و کار استفاده می کنند، به دنبال راهی هستند که اطمینان بخش باشد. لذا به دنبال چیزی نمی روند که بدانند با فیلتر شدن فضا به هم می خورد؛ بلکه به دنبال یک جای مطمئن می گردند و آن جای مطمئن قطعا جمهوری اسلامی ایران است.

خودتان از چه پیام رسانی استفاده می کنید؟
من در حال حاضر از سروش استفاده می کنم اما قبلا از تلگرام استفاده می کردم و البته هنوز هم کانال تلگرامم فعال است. اما بعد از فیلتر شدن اخیر آن، تلگرامم را قطع کردم و به روابط عمومی‌ام هم اعلام کرده ام که کاملا آماده باشند؛ چرا که حداکثر مهلت آن پایان فروردین است.

امروز این بحث هم هست که پیام رسان های داخلی علاوه بر ضعف هایی که دارد توسط وزارت اطلاعات و اطلاعات سپاه هم رصد می شوند؛ آیا این موضوع صحت دارد آیا این رصد درمورد تلگرام هم وجود دارد؟
از آنجایی که سرورهای تلگرام در ایران نیست، لذا این رصد شاید در برخی موارد وجود داشته باشد. همانطور که گفتم در فضای مجازی دو اولویت وجود دارد. اول امنیت اخلاقی است که به اسم آزادی، به سراغ تخریب خانواده ها می روند و این مسئله خط قرمز جمهوری اسلامی است و دوم امنیت ملی است؛ یعنی اینگونه نباشد که داعشی به کشور بیاید و به مجلس حمله کند و فیلم آنلاین آن را از تلگرام ارسال کند! این موضوع را هیچ عقلی در هیچ کجای دنیا قبول نمی کند. بنابراین این دو مورد (اخلاق و امنیت ملی) باید کنترل شود و اگر کنترل نشود؛ قطعا خیانت شده است. 

 
احمد سالک


سالک: با فیلترینگ موافقم/ تلگرام ندارم اما توییت می‌زنم

احمد سالک نماینده اصفهان در مجلس و عضو دیگر جبهه پایداری نیز به سوالات خبرآنلاین این‌گونه پاسخ گفت:

آیا پیام‌رسان‌های داخلی با وجود انواع هکرها و حملات سایبری می تواند این اطمینان را به کاربران بدهد که اطلاعاتشان محفوظ خواهد ماند؟
من با اینکه در کمیته امنیت فضای مجازی هستم، معتقدم تکیه بر مدیریت پیام رسان‌های داخلی با رفع اشکالات آن مکمل استقلال کشور است و اگر به این موضوع توجه نکنیم، فضای مجازی هم تمدن سازی می کند و هم ممکن است تحولات اجتماعی را دامن بزند و معضلاتی را برای کشور ایجاد کند. لذا باید به سمت پیام رسان های داخلی برویم.

جوسازی بسیار وسیعی علیه این حرکت صورت گرفته است؛ از جمله اینکه اطلاعات مردم فاش می شود. این موضوع از سوی کسانی که منافعشان در اثر بومی سازی پیام رسان ها صورت می گیرد، در حال انجام است. به ویژه مدیریت تلگرام که تهدیداتی را صورت داده است. نکته دوم اینکه ما اگر بخواهیم استقلال و آزادی خود را تضمین کنیم باید از زیر بار مدیریت خاجی بیرون بیاییم. البته لازم است زیرساخت های آن فراهم شود. به ویژه وزارت ارتباطات تلاش کند که این پیام رسان ها تقویت شود. همانطور که روسیه و چین تلاش می کنند که مدیریت داخلی را در این زمینه به دست بگیرند؛ انگلستان نسبت به تلگرام و خطرات آن در کشور خود هشدار داده و به آن اعتراض کرده است. ما هم شاهدیم که تلگرام عامل رشد بحث های تروریستی و فسادهای دیگر است و هدف آن فروپاشی خانواده های ماست. باید دقت کنیم. البته در کنار آن بحث های اقتصادی هم مطرح می شود، اما ما باید بر تقویت پیام رسان های داخلی متمرکز شویم.

یعنی شما با فیلترینگ موافق هستید؟
به نظر من فیلترینگ یکی از راهکارهاست؛ اما همه آن نیست. این جای بحث دارد و من در بخش هایی با فیلترینگ موافق هستم.

در چه بخش هایی؟
بخش هایی که فساد بیشتری متوجه آن است. البته باید از مباحث علمی آن استفاده کنیم؛ کما اینکه این بحث مورد توجه جدی برای بانک‌ها، دانشگاه ها و ... است. ما باید این مدیریت را داشته باشیم هرچند خیلی دیر شده است.

شما از چه پیام‌رسانی استفاده می کنید؟
من به دنبال نصب سروش و آی گپ هستم.

از دیگر پیام‌رسان‌ها مانند تلگرام و توییتر و .. استفاده می کنید؟
تلگرام نداشتم اما توئیت می‌زنم./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

خبر مرتبط

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet