هدر موبایل
1397/01/25 15:33:37
سرویس اقتصادی
محمودزاده مطرح کرد:

جبران کمبود آب پشت سدها با اجرای طرح‌های آبیاری تحت فشار/ پروژه‌های آبخیزداری نیمه تعطیل هستند

عضو هیات رئیسه کشاورزی مجلس، گفت: چندین سال است که پروژه‌های آبخیزداری را نیمه تعطیل کرده و اجرای آن به کندی پیش می‌رود.
جبران کمبود آب پشت سدها با اجرای طرح‌های آبیاری تحت فشار/ پروژه‌های آبخیزداری نیمه تعطیل هستند عضو هیات رئیسه کشاورزی مجلس، گفت: چندین سال است که پروژه‌های آبخیزداری را نیمه تعطیل کرده و اجرای آن به کندی پیش می‌رود. https://cdn.icana.ir/d/019/201710100518665057.jpg جبران,کمبود,آب,پشت,سدها,با,اجرای,طرح‌های,آبیاری,تحت,فشار/,پروژه‌های,آبخیزداری,نیمه,تعطیل,هستند Icana

جلال محمودزاده در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، در خصوص کاهش میزان آب ورودی سدها به علت کاهش بارندگی‌ها، اظهار داشت: کاهش آب ورودی سدها منطقه‌ای است و در برخی مناطق مانند مانند جنوب آذربایجان غربی و بخشی از کردستان میزان آب ورودی سدها 3 تا 4 درصد افزایش پیدا کرده اما در بیشتر نقاط کشور شاهد میزان کاهش هستیم.

عضو هیات رئیسه کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه کاهش بارندگی مخصوصا برف در مناطق سر دسیر و تغییر اقلیم باعث شده تا میزان آب ورودی به سدها کاهش پیدا کند، گفت: دولت باید در بحث آبیاری تحت فشار و استفاده بهینه از آب در سال جاری سرمایه‌گذاری بیشتری داشته باشد.

نماینده مردم مهاباد در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه در برنامه ششم توسعه آورده شده است که دولت سالانه سیستم آبیاری 600 هزار هکتار از اراضی کشور را که به‌صورت سنتی آبیاری می‌شود را به تحت فشار تغییر دهد، ادامه داد: سال گذشته دولت در زمینه اجرای آبیاری تحت فشار عملکرد و اعتبار خوبی نداشت، باید در سال جدید به سمت آبیاری‌های نوین حرکت کند تا کمبود آب جبران شود.

وی با تاکید بر اینکه دولت چندین سال است که پروژه‌های آبخیزداری را نیمه تعطیل کرده و اجرای آن به کندی پیش می‌رود، عنوان کرد: لازمه اجرای پروژه‌های آبخیزداری این است که دولت در حوزه آبریز سدها به دنبال اجرای پروژه‌های حرکت کند، در کوتاه مدت نیز می‌تواند با اجرای آبیاری تحت فشار اقداماتی را داشته و می‌توانند پروژه 12 هزار هکتاری را در 6 ماه به بهره‌برداری برساند.

عضو هیات رئیسه کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی در پایان با بیان اینکه می‌توان از صرفه‌جویی 40 درصدی آبیاری تحت فشار به‌منظور جبران کاهش آب پشت سدها استفاده کرد، خاطرنشان کرد: نزدیک به 2 میلیون و 700 هزار هکتار از اراضی کشور به‌صورت تحت فشار آبیاری می‌شود که رقم بسیار پایینی است اما در برنامه ششم آمده است که این میزان در طول 5 سال به 5 میلیون 500هزار هکتار برسد./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet