هدر موبایل
1397/01/22 09:40:00
سرویس دیگر رسانه‌ها_
روایت شهریاری از نشست غیرعلنی مجلس:

پیشنهاد حجتی برای تامین آب کشاورزی/ تأکید وزیرنیرو براصلاح الگوی مصرف

عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی، بخشی از مباحث مطرح شده در نشست غیرعلنی امروز مجلس درباره بحران کم آبی را تشریح کرد.
پیشنهاد حجتی برای تامین آب کشاورزی/ تأکید وزیرنیرو براصلاح الگوی مصرف عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی، بخشی از مباحث مطرح شده در نشست غیرعلنی امروز مجلس درباره بحران کم آبی را تشریح کرد. https://cdn.icana.ir/d/019/201712104749274909.jpg پیشنهاد,حجتی,برای,تامین,آب,کشاورزی/,تأکید,وزیرنیرو,براصلاح,الگوی,مصرف Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت؛ سیدکمال الدین شهریاری نماینده مردم دشتی و تنگستان با اشاره به جلسه غیرعلنی صبح امروز مجلس که هم اکنون نیز در حال برگزاری است، اظهارداشت: در این جلسه غیرعلنی که با حضور وزرای نیرو و جهاد کشاورزی و معاونان این دو وزارتخانه در حال برگزاری است، عمده مباحث در خصوص خشکسالی اخیر و کاهش منابع آبی و تاثیر این مسئله بر منابع آب شرب و کشاورزی بوده است.

وی افزود: در این جلسه، ابتدا آقای اردکانیان وزیر نیرو گزارشی از وضعیت بارندگی ها در سالهای اخیر و مقایسه آن با متوسط بارندگی در دوره ۳۰، ۴۰ و ۵۰ ساله اخیر ارائه داد و کاهش منابع آبی شرب و کشاورزی را به عنوان یک چالش مهم مطرح کرد.

عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی ادامه داد: وزیر نیرو این نکته را مطرح کرد که تنها کاری که در مقابل این پدیده خشکسالی می توان انجام داد، این است که یک اجماع بین مردم و مسئولان برای اصلاح الگوی مصرف هم در بخش شرب و هم در بخش کشاورزی ایجاد شود.

شهریاری با اشاره به گزارش وزیر نیرو اظهارداشت: وزیر نیرو با ارائه آمار و ارقام، وضعیت بارندگی را در سال آبی جاری را که از اول پائیز سال قبل شروع شده و تا پایان تابستان امسال محاسبه می شود، جزء نادرترین سالهای بارندگی در حدود ۴۰ ساله اخیر اعلام کرد؛ به همین دلیل، تا الان بدترین شرایط بارندگی را در حدود ۴۰ سال اخیر داشته ایم و بسیاری از استان های کشور از جمله کرمان، خراسان جنوبی و سیستان و بلوچستان تا ۷۰ درصد با کاهش بارندگی مواجه بوده اند.

به گزارش مهر؛ این نماینده مجلس همچنین با اشاره به گزارش محمود حجتی وزیر جهاد کشاورزی در جلسه غیرعلنی امروز گفت: وزیر جهاد کشاورزی نیز راجع به کمبود منابع آب در بخش کشاورزی صحبت کرد و راهکارهای مقابله با کاهش منابع آب در بخش کشاورزی و تغییر الگوهای کشت و فصل کشت با استفاده از اصلاح نژاد بذرها و نهال ها را مطرح کرد؛ در این رابطه یکی از راهکارهای ارائه شده توسط وی، انتقال فصل کشت برخی از محصولات از بهار به پائیز است که لازمه آن، تغییرات ژنتیکی در بذر این محصولات همزمان با اصلاح الگوی مصرف آب محصولات کشاورزی از آبیاری غرق‌ابی به آبیاری تحت فشار و حتی تغییر فضای کشت از فضای باز به گلخانه است./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet