هدر موبایل
1397/01/26 13:28:59
سرویس دیگر رسانه‌ها
علی اکبری:

برای رفع بحران آب نیاز به ایجاد فرهنگ صحیح مصرف داریم

رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس گفت:برای رفع بحران آب، هم نیاز به مدیریت بهینه سازی مصرف و هم نیاز به فرهنگ سازی با عزم عمومی مردم داریم، تا پای کار بیایند.
برای رفع بحران آب نیاز به ایجاد فرهنگ صحیح مصرف داریم رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس گفت:برای رفع بحران آب، هم نیاز به مدیریت بهینه سازی مصرف و هم نیاز به فرهنگ سازی با عزم عمومی مردم داریم، تا پای کار بیایند. https://cdn.icana.ir/d/019/201801106654313970.jpg برای,رفع,بحران,آب,نیاز,به,ایجاد,فرهنگ,صحیح,مصرف,داریم Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت،برنامه «صبح و گفتگو» رادیو گفت و گو با موضوع ذخیره آبی کشور و با حضور محمد حاج رسولیها مدیر کل شرکت منابع آبی و علی اکبری رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی به روی آنتن رفت.

محمد حاج رسولیها با بیان اینکه امسال یازدهیمن سال است که با پدیده خشکسالی یا کاهش بارندگی کمتر از نرمال مواجه هستیم، گفت: در هیچ دوره آماری، شاهد این موضوع نبودیم که تداوم کاهش بارندگی را به این شدت داشته باشیم.

وی متذکر شد: اثرات منفی عدم تناوب تَرسالی و خشکسالی ها در یک دوره ده، یازده ساله از خود مطلق بارندگی در هر سالی بیشتر است.

مدیر کل شرکت منابع آبی با اشاره به اینکه  رتبه پنجاهم را نسبت به میزان بارندگی در جهان داریم، اظهار کرد: تا روز گذشته صرفا 110 میلیمتر بارندگی در سطح کشور ثبت شد که نسبت به میانگین سال گذشته تقریبا 47 درصد کمتر است.

وی به احداث سدها اشاره کرد و عنوان داشت: وضعیت سدها جدای از اینکه تابعی از بارندگی است، نوع بارندگی، شدت و مدت بارندگی و محل تمرکز این بارندگی هم در مجموعه ورودی به سدهای کشور، موثر خواهد بود. هرچه بارندگی ها به صورت جامد و در ارتفاعات باشد که سدها نیز عمدتا در ترازهای بالای رودخانه ها هستند، می تواند اثر پذیری بیشتری باشد.

رسولیها تاکید کرد: شرایط آبی کشور، شرایطی است که در دهه اخیر باید الزاما به بحث مصرف بپردازیم و پرداختن به بحث های تامین و تولید را باید پشت سر بگذاریم.

وی ضمن بیان اینکه در بخش کشاورزی آب را به عنوان یک نهاده لحاظ نمی کنیم، تصریح کرد: در بخش آب های سطحی، قیمت بر اساس محصول عمدتا در نظر گرفته می شود و به عنوان یک نهاده در فرآیند قیمت گذاری حساب نمی شود و بطور کلی آب برای کشاورزان رایگان است.

مدیر کل شرکت منابع آبی با اظهار به اینکه در بخش زیرزمینی هم بابت آب، هیچ وجهی دریافت نمی شود، متذکر شد: این یکی از بزرگترین ایراداتی است که در کشور وجود دارد و از این منظر قیمت آب در بخش آب های زیرزمینی رایگان است و هیچ انگیزه ای برای مصرف کننده نیست تا صرفه جویی را در بخش آب داشته باشد.

وی با اظهار به اینکه اگر آبی که صرفه جویی می شود به نفع سفره نباشد، خودش مشکل را دو چندان خواهد کرد، گفت: اگر بتوانیم آبی را به نفع سفره یا جریانات سطحی، ذخیره کنیم آن وقت ارزشمند است که این اقدامات مصرف را انجام دهیم در غیر اینصورت مصرف را در کشور بالا بردیم و به نوعی به هدف اصلی از این روش ها نخواهیم رسید.

در ادامه علی اکبری با اشاره درخصوص وضعیت آب،اظهار داشت:باید در دراز مدت برنامه ای را می داشتیم تا بهینه سازی مصرف در جامعه نهادینه می شد و مجموعه مدیریت اجرایی و تقنینی هم در این راستا نقش موثر خودشان را ایفا می کردند.

وی مبالغ آب ها را در قبال هزینه هایی که صرف آب می شود تا به دست مصرف کننده برسد، بسیار ناچیز برشمرد و گفت: دولت چندین برابر این رقم را هزینه می کند اما این پاسخگوی جایگزین کردن کاستی ها و کمبودهای موجود نیست.

رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس تاکید کرد: هم نیاز به مدیریت بهینه سازی مصرف داریم و هم نیاز به فرهنگ سازی داریم که با عزم عمومی همه مردم که بخش مهمتر این حلقه پیشگیری از هدرفت آب هستند، پای کار بیایند.

وی با بیان اینکه دولت و مجلس اهتمام دارند در این راستا حداکثر تلاش ممکن به عمل بیاید، خاطر نشان شد: حداقل در بخش کشاورزی که 90 درصد از منابع آب را به خودش اختصاص داده و مصرف بالایی دارد هم مجلس و هم دولت، هم در برنامه پنج ساله ششم و هم در برنامه سنواتی دو سال قبل و سال جاری، مقرر  کردند تا 85 درصد هزینه بهینه سازی مصرف آب در بخش کشاورزی یعنی روش های نوین آبیاری را دولت بپردازد و تنها 15 درصد هزینه را که بخشی از هزینه کارگری است را کشاورزها بپردازد./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet