هدر موبایل
1397/01/27 15:13:00
سرویس دیگر رسانه‌ها
قاسمی:

اعتراض ایران در حمله به سوریه در تماس تلفنی با جانسون گوشزد شد/ اصلاح برجام ازسوی آمریکا و اروپا گمانه زنی است

سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: برجام موضوعی میان ایران و گروه۱+۵ است و مطالب عنوان شده در رسانه ها درباره اصلاح برجام از سوی آمریکایی ها و اروپایی ها گمانه زنی است.
اعتراض ایران در حمله به سوریه در تماس تلفنی با جانسون گوشزد شد/ اصلاح برجام ازسوی آمریکا و اروپا گمانه زنی است سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: برجام موضوعی میان ایران و گروه1+5 است و مطالب عنوان شده در رسانه ها درباره اصلاح برجام از سوی آمریکایی ها و اروپایی ها گمانه زنی است. https://cdn.icana.ir/d/019/201708103766100444.jpg اعتراض,ایران,در,حمله,به,سوریه,در,تماس,تلفنی,با,جانسون,گوشزد,شد/,اصلاح,برجام,ازسوی,آمریکا,و,اروپا,گمانه,زنی,است Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت؛ بهرام قاسمی روز دوشنبه در نشستی خبری با خبرنگاران درباره خبری مبنی بر نشست موفقیت آمیز آمریکا و اروپا برای اصلاح برجام اظهارداشت: من از نشست های برخی کشورهای اروپایی با آمریکا اطلاعی ندارم و موضوعات مورد بحث آنها را نمی دانم.

وی تصریح کرد: برجام موضوعی میان ایران و گروه1+5 است و مطالب عنوان شده در رسانه ها درباره اصلاح برجام از سوی آمریکایی ها و اروپایی ها سندیت ندارد و گمانه زنی است.

سخنگوی وزارت امور خارجه همچنین در پاسخ به سوال دیگری درباره اظهارات وزیر خزانه داری آمریکا درمورد برجام گفت: اظهارات متفاوتی به خصوص از سوی آمریکایی ها درباره برجام مطرح می شود و در یک جایگاه رسمی نمی توان درباره این مواضع متضاد و غریب صحبت کرد.

قاسمی تصریح کرد: درباره آنچه احتمالا آمریکایی های درباره آن تصمیم می گیرند باید صبر کرد و با توجه به شخصیت رییس جمهوری آمریکا که معروف است در بزنگاه های خاص تصمیمات متفاوت اتخاذ می کند، کمی صبر کنیم وبعد تصمیم گیری کرد.

سخنگوی وزارت امور خارجه همچنین درمورد دستاوردهای سفر اخیر وزیر امور خارجه به آفریقا و آمریکای لاتین گفت: در جایگاهی نیستم که در حال حاضر در خصوص دستاورد این سفر سخنی بگویم ولی قطعا این قبیل سفرها سودمند است و سفر مفیدی بود و تعدادی اسناد میان دو طرف منعقد شد.

قاسمی به ظرفیت های بسیار بالای کشورهای آفریقایی و آمریکای لاتین به خصوص برزیل اشاره کرد و یادآور شد: امضای قراردادها تا عملیاتی شدن توافق ها زمان بر است و این از خواص و ذات همکاری های فنی و اقتصادی است.

وی ادامه داد: در برزیل خط اعتباری مشخصی مطرح شد که توافقات اولیه در این زمینه صورت گرفت. کارهای کارشناسی آن باید انجام شود چرا که رقمی بالای میلیارد است که امیدوارم همکاری های بین ایران و برزیل با توجه به اقتصاد این کشور و جایگاه آن به عنوان یک اقتصاد نوظهور و کشوری که در رده بالایی از کشورهای صنعتی جهان قرار دارد بتوان همکاری های این دو کشور از توسعه بالایی برخوردار باشد.

سخنگوی وزارت امورخارجه یادآور شد: به طور قطع زمان امضای یادداشت تفاهم و عقد قرارداد بین کشورها تا اجرایی شدن مفاد تفاهمات زمانبر است. حوزه های اقتصادی و بازرگانی این گونه نیست که بعد از یک یا دو روز هرآنچه که تفاهم شده به مرحله اجرا گذاشته شود و این از خواص و ذات اقتصادی و تجاری در پی این سفرها و نشست ها و رایزنی ها است.

قاسمی گفت: امیدوارم که در پی این سفرها، در نشست ها و رایزنی ها بتوانیم در آینده از سطح مناسب و متعادلی در همکاری های اقتصادی به خصوص با قاره آفریقا و آمریکای جنوبی بهره مند شویم.

وی در پاسخ به سوال خبرنگاری که پرسید آیا در آفریقا نیز سندی امضا شد، تصریح کرد: ما در کشورهای آفریقایی سندهایی بالغ بر 540 میلیون یورو امضا کردیم که البته در برزیل بیشتر از این مبلغ بود. در تمامی این کشورها هم بخش خصوصی و هم دولتی حاضر بودند و نشست های مشترک میان طرف های ایرانی و خارجی در این کشورها برگزار شد.

سخنگوی وزارت امور خارجه یادآور شد: در این نشست ها سعی شد که تبادلات و اطلاعات اولیه رد و بدل شود و نهایتا نقطه آغازین و سنگ بنای اولیه برای گسترش همکاری ها در این چهارکشور گذاشته شد.

قاسمی خاطرنشان کرد: امیدواریم در آینده سطح تعاملات اقتصادی بالاتری را با کشورهای آفریقایی و آمریکایی جنوبی داشته باشیم.

** حمله به سوریه اقدامی غلط و جنگ افروزانه است

وی در پاسخ به این سوال که آیا حمله آمریکا به سوریه با مشارکت انگلیس و فرانسه می تواند برای فشار به ایران بر سر مسایل موشکی و منطقه ای باشد، تاکید کرد: اقدام علیه سوریه توسط این سه کشور تجاوزکارانه، نابجا، غلط ، جنگ افروزانه و خلاف همه موازین و کنوانسیون های بین المللی است.

قاسمی ادامه داد: جمهوری اسلامی ایران همانگونه که در دهه های گذشته نشان داده با جدیت تمام و با پشتوانه مردم خود از اصول کلان جمهوری اسلامی ایران پیروی می کند و سیاست های منطقه ای و جهانی خود را دنبال کرده است و هرگز این نوع اقدامات نمی تواند بر سیاست های جمهوری اسلامی ایران تاثیر خاصی داشته باشد

وی در پاسخ به سوال دیگری درباره این اگر حملات به سوریه شدت بگیرد ایران چه واکنشی خواهد داشت، گفت: این نوع اقدامات خلاف موازین بین المللی و توسعه طلبانه و جنگ افروزی از طرف آمریکا که آخرین آن در سوریه اتفاق افتاد، اقدام جدیدی از سوی این کشور نیست.

سخنگوی وزارت امور خارجه افزود: آمریکا نشان داده است که با سیاست های توسعه طلبانه خود هرازگاهی به دروغ در تامین متامع خود و با بهانه واهی و دروغ هایی که بیان می شود دست به این گونه اقدامات در کشورهای مختلف زده و احتمال دارد این نوع رفتار را تکرار کند.

قاسمی ادامه داد: امروز هرآنچه که در وضعیت نابهنجار منطقه و جهان کنونی مشاهده می شود، ناشی از اشتباهات استراتژیک و راهبردی فاحش آمریکا در دهه های گذشته است که همواره کمک کرده است که وضعیت منطقه از یک بی ثباتی جدی و نابسامانی رنج ببرد و در واقع وضعیت منطقه ناشی از اشتباه های کلان آمریکا است.

سخنگوی وزارت امورخارجه گفت: این سیاست و ادامه آن نهایتا آمریکا را با مشکلات عدیده و وضعیت نابهنجاری در منطقه و جهان امروز روبرو خواهد کرد.

قاسمی همچنین در پاسخ به سوال دیگری درمورد حمله به سوریه تاکید کرد: متاسفم که برخی از کشورها از حمله ای که در روز عید مبعث به سوریه انجام شد، حمایت کردند. باوجود اختلاف نظرهایی که وجود دارد صلح و ثبات و مبارزه با تروریسم زمینه های زیادی برای همکاری بین سه کشور به شمار می رود و باید با تمام توان و بدون اجازه دادن به حاسدین، این روند رو به رشد را ادامه دهیم.

وی درمورد حملات اخیر اسرائیل به سوریه گفت: ایران در خصوص تجاوز رژیم تجاوزگر قدس به سوریه، مواضع لازم را به موقع بیان کرد و این حق مردم سوریه است که در قبال این اقدامات موضع اتخاذ کنند.

**شاید از موفقیت روند آستانه خشنود نبودند

سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به سوال خبرنگار ایرنا در باره تاثیر حمله موشکی اخیر آمریکا، انگلیس و فرانسه بر راهکارهای سیاسی حل و فصل بحران سوریه اظهارداشت با وجود اینکه فرانسه و انگلیس در اروپا هستند اما ما نمی توانیم همه کشورهای اروپایی را در یک سطح قرار دهیم و کشورهای اروپایی دیدگاه های متفاوتی نسبت به مسائل منطقه و سوریه دارند.

قاسمی همچنین درباره تاثیر این اقدام در فرآیند سیاسی آستانه گفت یکی از اهداف اساسی و کلان این اقدام عجولانه و غیرخردمندانه آمریکا و دو متحد دیگرش در تهاجم به حاکمیت و سرزمین سوریه ایجاد شکاف بین سه کشور ضامن آتش بس بود که روند آستانه را پی ریزی کرده و با موفقیت های بسیاری روبرو شدند.

وی ادامه داد: شاید آنها از موفقیت های روند آستانه خشنود نبودند و این اقدام اخیر آن ها به منظور ایجاد شکاف بین سه کشور ایران، روسیه و ترکیه انجام شد.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی تصریح کرد: این تصور خیال خامی است و سه کشور کما فی السابق و با تمام توان علیرغم اختلاف نظرهایی که حتی قبل از ایجاد روند آستانه وجود داشت، به همکاری خود در مبارزه با تررویسم و کمک به حفظ تمامیت ارضی و حاکمیت سوریه ادامه خواهند داد.

قاسمی خاطرنشان کرد اگر چه اختلاف نظرهایی بین سه کشور وجود داشته است، در عین حال تبادل نظرها و گفت وگوها برای کاهش این اختلاف نظرها وهمچنین افزودن بر اشتراکات سه کشور است.

**در سفر نماینده پوتین به تهران فرآیندهای آتی مبارزه با تروریسم بررسی شد

وی همچنین در پاسخ به سوال دیگری درمورد سفر نماینده ویژه پوتین به تهران و دیدار محرمانه با علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی گفت: سفر وی به تهران مورد غریبی نیست و در سال های اخیر در ادامه روابط راهبردی و تلاش های مشترکی که ایران و روسیه در مبارزه با تروریسم در منطقه به خصوص سوریه دارند هیات های متعدد سفر می کنند و تماس ها به صورت دائم و منظم وجود دارد.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی ادامه داد: در نشست سه جانبه سران ایران، روسیه و ترکیه در آنکارا در مذاکراتی که بین رییس جمهوری اسلامی ایران و رییس جمهوری روسیه انجام شد، قرار شد که دو کشور از نزدیک جزئیات دیگری درباره سوریه و مبارزه با تروریسم در روند آستانه و آینده سوریه داشته باشند. قاسمی خاطرنشان کرد: نماینده پوتین به تهران آمد و دیدارهایی در تهران انجام داد و آخرین تحولات منطقه، سوریه و فرآیندهای آتی در بحث مبارزه با تروریسم و راه های سیاسی که می تواند به حل و فصل مسئله سوریه منجر شود، مورد مذاکره قرار گرفت.

قاسمی همچنین در پاسخ به سوالی درمورد جلسه رای اعتماد به پمپئو و سوال یکی از سناتورها از وی درباره حضور نداشتن آمریکا درنشست رییسان جمهوری ایران، روسیه و ترکیه با نشان دادن عکسی از این نشست گفت: یکی از دلایلی که این تصویر به نمایش گذاشته شد، نگرانی و عصبانیت آمریکایی ها از پیشرفت هایی است که در روند آستانه به دست آمده است و نشست آنکارا بر شدت عصبانیت آن ها افزود.

وی خاطرنشان کرد با توجه به مشکلاتی که در درون آمریکا و برخی کشورهای عربی منطقه وجود دارد، آنها بقا و نجات خود را در آتش افروزی می بینند، چنانکه ما می بینیم برخی کشورها از این حملات اظهار خوشحالی می کنند.

سخنگوی وزارت امور خارجه اضافه کرد: کشورهایی که بدون هیچ دلیل و سندی مرتکب این جنایت شدند، حق ورود به بحث حل و فصل مسائل سوریه را نمی توانند داشته باشند و باید تلاش کنند خطای فاحش خود را در سوریه جبران کنند.

 

** در تماس تلفنی با بوریس جانسون اعتراض ایران در حمله به سوریه گوشزد شد

قاسمی در پاسخ به سوال دیگری درباره گفت وگوی تلفنی روز گذشته وزیر امور خارجه با بوریس جانسون اظهار داشت: در این گفت وگو مراتب اعتراض جمهوری اسلامی ایران به حمله به سوریه مطرح و گوشزد شد که این اقدام جنایتکارانه خلاف تمام موازین بین المللی است و غیرقابل قبول است.

وی در پاسخ به سوال دیگری درباره اعمال تحریم های حقوق بشری از سوی اتحادیه اروپا بر علیه 82 فرد و یک نهاد ایرانی اظهار داشت: ما در خصوص برخی موضوعات و مسائل با اروپا دارای تفاوت دیدگاه هستیم که بخشی از آن به تفاوت ارزش ها منجر می شود.

وی افزود: از گذشته مذاکراتی بین ایران و اتحادیه اروپا وجود داشته که گهگاه به تفاهماتی رسیدیم و حتی همکاری هایی هم وجود داشته است و ما تماس ها را با اتحادیه اروپا با توجه به مجموعه اشتراکات ادامه خواهیم داد.

سخنگوی وزارت امور خارجه در عین حال گفت: این گفت وگوها باید دو طرفه و بر اساس خواست و علاقه طرفین و در یک محیط سازنده صورت بگیرد.

قاسمی خاطرنشان کرد احتمالا طی ماه های آینده تبادل هیات هایی با هم خواهیم داشت و امیدواریم این گفت وگوها در محیط سازنده تر ادامه یابد.

وی در پاسخ به سوال دیگری درباره حمله رژیم صهیونیستی به پایگاه تی 4 و شهادت تعدادی از مستشاران کشور اظهار داشت: حضور مستشاری ایران بنا به تقاضای دولت قانون سوریه بوده و مرتب در این خصوص در مورد آن اظهار نظر شده است.

سخنگوی وزارت امور خارجه تصریح کرد رژیم صهیونیستی دیر یا زود پاسخ لازم را دریافت خواهد کرد و از کرده خود پشیمان خواهند شد. آنها نمی توانند دست به اقدامی بزنند و از مجازات معاف باشند.

قاسمی اضافه کرد: نیروهای مقاومت و سوریه حتما می توانند از تمامیت ارضی و حاکمیت ملی خود دفاع کنند و این کار را خواهند کرد.

وی در پاسخ به این سوال که آیا در این خصوص اقدام حقوقی از سوی جمهوری اسلامی ایران انجام شده است، گفت: در بخش های ذیربط مباحثی در این خصوص مطرح است اما در خصوص اقدام عملی اتفاقی نیفتاده است.

وی در پاسخ به سوال دیگری درباره وضعیت نابهنجاری که در اطراف برخی سفارتخانه ها برای دریافت روادید وجود دارد، اظهار داشت: دریک سال گذشته در حاشیه برخی سفارتخانه های خارجی وضعیت نابهنجاری مبنی بر اخاذی از شهروندان ایرانی برای اخذ روادید وجود داشت که هشدارهای لازم در این خصوص داده شد و دستگاه های ذیربط هم از مجاری لازم این موضوع را پیگیری کردند.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی خاطرنشان کرد به برخی از کشورهایی که سفارتخانه های آنها دارای مشکلات عدیده ای بودند، تذکرات لازم داده شد که تعدادی از آن ها سعی کردند با تغییرسیستم و استفاده از ابزارهای نوین از حواشی پیش آمده بکاهند.

قاسمی ادامه داد: برخی کشورها هم در حال ترمیم سیستم های خود هستند و امیدواریم با پیگیری های صورت گرفته این سفارتخانه ها هم با اتخاذ روش های بهتر از این سوءاستفاده ها بکاهند.

وی تصریح کرد ما به عنوان وزارت امور خارجه بیشترین دغدغه را درباره شهروندان ایرانی داریم و کسانی هم که دست به چنین اقداماتی می زنند، می دانند که این اتفاقات نمی تواند برای مدت زیادی در پرده بماند و نهایتا افشا می شود.

وی خاطرنشان کرد: وضعیت امروز در مقایسه با گذشته تا حد زیادی بهتر شده است و امیدواریم با رایزنی هایی که انجام می شود مشکلات برای متقاضیان روادید کمتر شود.

اسمی در ادامه نشست خبری خود در پاسخ به سوالی درباره جایگاه موضع گیری برخی شخصیت ها درباره سیاست خارجی اظهارداشت: مواضع رسمی جمهوری اسلامی ایران در سیاست خارجی عمدتا توسط وزارت امور خارجه و رییس جمهوری و وزیرامور خارجه مطرح می شود.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی ادامه داد: اظهاراتی که توسط شخصیت ها وسایر نهادها درباره سیاست خارجی مطرح می شود مواضع رسمی جمهوری اسلامی ایران نیست بلکه موضع شخصی خودشان است که باید آنها را شنید ولی این مواضع نهایتا سیاست رسمی و قطعی نظام نخواهد بود.

قاسمی همچنین درخصوص انتقاداتی که تحت عنوان دیپلماسی لبخند از وزارت امور خارجه می شود هم گفت: جمهوری اسلامی ایران کشوری باز است و نمی توان جلو اظهار نظر افراد را گرفت. در عین حال این نوع گفتمان نسبت به مسئولین دستگاه دیپلماسی که با تمام توان برای حفظ کیان جمهوری اسلامی تلاش می کنند گفتار شایسته ای نیست.

وی همچنین در پاسخ به سوال دیگری درخصوص ادعای مهاجرت غیر قانونی 27 هزار مهاجر افغان به ترکیه از مرزهای ایران تاکید کرد: آنچه به وزارت امور خارجه مربوط می شود این است که تماس هایی با کشورهای همسایه برای تقویت و تحکیم امنیت مرزها و جلوگیری از قاچاق انسان انجام می شود.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی با بیان این که به هر حال بخش عمده بحث به نیروهای مرزی دو کشور برمی گردد، افزود: بسیاری از این ترددها از مرزهای قانونی نیست و توسط شبکه های قاچاق انسان صورت می گیرد و تلاش نیروهای انتظامی و امنیتی دو کشور این است که از چنین اقداماتی جلوگیری شود .

قاسمی همچنین درباره اظهارات اخیر رییس کل بانک مرکزی درباره جایگزینی یورو به جای دلار در مبادلات خارجی گفت: وزارت امور خارجه و معاونت دیپلماسی اقتصادی هماهنگ کننده بنگاه ها و دستگاه های اقتصادی است که با خارج از کشور ارتباط دارند و بخشی نیست که عهده دار تصدی گری در این حوزه باشد.

وی خاطرنشان کرد: وزارت امور خارجه نهایتا می تواند کمک کار دستگاه های اقتصادی در تصمیم گیری ها بوده و در اتخاذ سیاست های پولی و بانکی نقش مشورتی داشته باشد.

سخنگوی وزارت امور خارجه همچنین در پاسخ به سوالی درباره سفر ماکرون رییس جمهوری فرانسه و اینکه قرار بود این سفر در ابتدای سال جاری انجام شود، ادامه داد: هیچ وقت درباره بازه زمانی انجام این سفر از سوی من یا سایر مقامات وزارت امور خارجه و نه حتی از سوی مقامات فرانسوی صحبتی نشده است.

قاسمی تصریح کرد:باید صبر کرد و دید که در نهایت چگونه پیش خواهیم رفت ولی انجام سفرهایی در این سطح نیازمند مقدمات خاصی است و بیش از این نباید درباره آن صحبت کرد.

سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به سوالی دیگر درباره اخاذی از زائرین عتبات اظهارداشت: اخباری در این خصوص دریافت کرده ایم و پیگیر موضوع هستیم.

به گزارش ایرنا؛ وی با بیان این که برخی افراد سودجو با تشکیل مافیای کوچکی در این حوزه فعال شده اند،گفت: این موضوع توسط سفارت جمهوری اسلامی ایران و کنسولگری های ما در دستور کار قرار دارد و امیدواریم با همکاری دولت عراق این موضوع حل و فصل شود./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet