هدر موبایل
1397/01/29 10:19:58
سرویس صحن
بائوج لاهوتی در تشریح سوال خود از وزیرجهاد کشاورزی:

وضعیت واردات بی‌رویه برنج، گندم و ابریشم حوزه کشاورزی داخلی را مختل کرده است/ تنها 500 هزار تن برنج برای واردات نیاز داریم

نماینده مردم لنگرود در مجلس با انتقاد از سیاست‌های وزارت جهاد در واردات محصولات کشاورزی گفت: واردات ۶۳ میلیون تنی برنج علیرغم نیاز ۵۰۰ هزار تنی خیانت به کشاورزان است.
وضعیت واردات بی‌رویه برنج، گندم و ابریشم حوزه کشاورزی داخلی را مختل کرده است/ تنها 500 هزار تن برنج برای واردات نیاز داریم نماینده مردم لنگرود در مجلس با انتقاد از سیاست‌های وزارت جهاد در واردات محصولات کشاورزی گفت: واردات 63 میلیون تنی برنج علیرغم نیاز 500 هزار تنی خیانت به کشاورزان است. https://cdn.icana.ir/d/019/201608100103441153.jpg وضعیت,واردات,بی‌رویه,برنج،,گندم,و,ابریشم,حوزه,کشاورزی,داخلی,را,مختل,کرده,است/,تنها,500,هزار,تن,برنج,برای,واردات,نیاز,داریم Icana

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، مهرداد بائوج لاهوتی در نشست علنی امروز (چهارشنبه، 29 فروردین ماه) مجلس شورای اسلامی در جریان سوال خود از محمود حجتی وزیر جهاد کشاورزی به 3 موضوع برنج، ابریشم و گندم اشاره کرد و گفت: واردات بی‌رویه حوزه کشاورزی را با مشکلات بزرگی مواجه کرده است.

تنها 500 هزار تن برنج برای واردات به کشور نیاز داریم

نماینده مردم لنگرود در مجلس شورای اسلامی در ادامه با بیان اینکه پیش از این وزارت جهاد از عدم اختیار خود در حوزه واردات می‌گفت که این موضوع در مجلس اصلاح شد و  از وزارت صنعت به وزارت جهاد انتزاع شد اظهار کرد: مقام معظم رهبری حمایت از کالای داخلی را در مسیری درست هدایت می‌کنند،لذا نباید شاهد واردات بیش از اندازه محصولات کشاورزی باشیم.

وی در ادامه سرانه مصرف برنج در کشور را 2 میلیون و 800 هزار تن در سال دانست و افزود: تنها 500 هزار تن برنج برای واردات به کشور نیاز داریم اما در حال حاضر 3 میلیون تن از مبادی ورودی کشور واردات داریم.

تعرفه واردات موز باعث شده این میوه به جای سیب و پرتقال ایرانی در سبد کالای مردم قرار بگیرد

لاهوتی ادامه داد: گندم را با باسماتی مخلوط کرده و جشن خودکفایی گرفته‌ایم که به نظر می‌رسد کارشناسی مغرضانه‌ای صورت گرفته باشد. همچنین روزانه 1100 تا 1500 تن ابریشم تولید می‌کردیم و تعرفه واردات آن 200 درصد بود؛اما این میزان به 15 درصد واردات از چین رسید و در حالی که می‌گفتیم باید تعرفه واردات کالا از این کشور افزایش یابد، کاهش یافت و آمریکا این تعرفه را کاهش داد تا کالای چینی را در کشور خود محدود کند.

این نماینده مردم در مجلس دهم در ادامه با بیان اینکه عده‌ای صاحب منافع نمی‌گذارند واردات کاهش یابد، عنوان کرد: ابریشم ایران بهترین ابریشم دنیا است اما متأسفانه ابریشم خارجی با تعرفه صفر وارد می‌شود.

وی همچنین درباره واردات موز خاطرنشان کرد:تعرفه واردات موز به  5 درصد رسیده که باعث شده این میوه به جای سیب و پرتقال ایرانی در سبد کالای مردم قرار گیرد و 500 هزار تن سیب در سردخانه‌ها بماند.

افزایش قیمت چای با میزان تورم همخوانی ندارد

بائوج لاهوتی با بیان اینکه امروز برنجکاران نمی‌توانند برنج خود را به فروش برسانند، گفت: زنان شالیکار رماتیسم گرفته‌اند؛اما شما در3 ماه گذشته 3 نامه نوشتید که نامه اول برای واردات برنج بود و نامه دوم با اصرار ما برای ممنوعیت آن اما باز هم تحت فشار قرار گرفته و اجازه واردات برنج را صادر کردید.

نماینده مردم لنگرود درمجلس شورای اسلامی در پایان با بیان اینکه کشاورزان را تبدیل به سرایدار سرمایه‌داران کرده‌اید،خاطر نشان کرد: افزایش قیمت چای تنها 4 درصد بوده که با میزان تورم همخوانی ندارد./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

زنجیره خبر

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet