هدر موبایل
1397/01/29 10:40:08
سرویس صحن
درصحن علنی صورت گرفت؛

نمایندگان از پاسخ های حجتی قانع شدند

نمایندگان مردم در خانه ملت از پاسخ های وزیر جهاد کشاورزی درخصوص واردات محصولات کشاورزی قانع شدند.
نمایندگان از پاسخ های حجتی قانع شدند نمایندگان مردم در خانه ملت از پاسخ های وزیر جهاد کشاورزی درخصوص واردات محصولات کشاورزی قانع شدند. https://cdn.icana.ir/d/019/201606100092639930.jpg نمایندگان,از,پاسخ,های,حجتی,قانع,شدند Icana

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت،نمایندگان در نشست علنی امروز (چهارشنبه 29 فروردین) مجلس شورای اسلامی در جریان رسیدگی به سوال مهرداد بائوج لاهوتی از وزیر جهاد کشاورزی، با 97 رأی موافق، 72 رأی مخالف و 4 رأی ممتنع از مجموع 196 نماینده حاضر در صحن، توضیحات وزیر را قانع کننده دانستند.  

براساس این گزارش علی محمد شاعری سخنگوی کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی گزارشی از نحوه رسیدگی به این سوال در کمیسیون متبوعش ارائه کرد.

وی با بیان اینکه نماینده لنگرود در مجلس علت کاهش تعرفه واردات محصولات کشاورزی و دلیل صدور مجوز واردات محصولات کشاورزی و علت اعلام خودکفایی در تولید گندم را جویا شده بود، بیان داشت: لاهوتی در طرح سوال گفته بود؛ آقای وزیر، ابزار تعرفه را در اختیار دارید تا برای کاهش واردات به نفع تولید کننده از آن استفاده کنید اما کجای دنیا اینطور سیاست شما را عمل می کند که به فرض تعرفه واردات پیله ابریشم که در سال ۱۳۸۰، ۱۵۰٪ درصد را به ۷٪ و نخ ابریشم که ۲۰۰٪ بود را به ۱۵٪ برساند.

نماینده مردم بهشهر در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: همچنین از سوی نماینده سوال کننده مطرح شد که الان تولید ابریشم کشور از ۱۱۰۰ به ۱۰۰ تن و پیله ابریشم از ۷۰۰۰ به زیر ۱۰۰۰ تن رسیده است شما چرا با سیاست های غلط، تولیدکننده ای که باید با دلگرمی تولید کند به این وضع دچار کردید در حالی که شما می توانستید با ابزار تعرفه از تولید داخل و کشاورز حمایت کنید که نتیجه اش از بین رفتن ۱۰۰ هکتار از ۱۳۰۰۰ هکتار توتستانهای ما نشود.

به گفته شاعری، لاهوتی اعتقاد دارد نباید نخ ابریشم وارد کنیم و می توانیم نیاز کشور را با همین مقدار تأمین کنیم. در خصوص برنج ما می گوییم به اندازه نیاز کشور و بر اساس مصرف سرانه ۳۹ کیلوگرم که خود جنابعالی هم فرمودید وارد شود نه بیشتر، سال گذشته ۹۰۸۰۰۰۰ تن و ۷ ماهه امسال ۱۰۰۱۰۰۰۰۰ تن برنج وارد کشور شده است. نتیجه اش را بیایید در منطقه گیلان و مازندران ببینید در واقع دسترنج یکسال کشاورزان کشور از بین رفت، منصفانه نیست و ظلم است که کشاورز محصولی که با رنج و زحمت زیاد تولید نموده است با سیاست هایی (کاهش تعرفه از 40 درصد به ۲۹٪) که دولت اعمال کرده است نتواند بفروشد. نباید منافع افرادی که در دستگاههای دولتی نفوذ دارند را به منافع ملی فروخت.

سخنگوی کمیسیون کشاورزی بیان کرد: لاهوتی همچنین مطرح کرد که دولتمردان ما اگر اعتقادی به تولید ندارند و می گویند واردات کنید؛ مردانه به مردم اعلام کنند و اجازه دهند کشاورزان زمین هایشان را تغییر کاربری بدهند تا حداقل بتوانند معیشت کنند.انتظار ما دفاع و پاسخگویی جنابعالی به عنوان وزیر کشاورزی در قبال کشاورز و تولید داخل است نه معاون اول رئیس جمهور یا وزیر صنایع، معادن و تجارت. در خصوص اعلام خودکفایی توسط جنابعالی، موضوع گزارش صدا و سیما مبنی بر خرید گندم های مخلوط شده با ماسه بادی، همچنین خریدگندمهایی که با قیمت ۷۰۰ تومان به کشور وارد شده است و با گندمهای داخلی مخلوط کرده اند و توسط آن وزارتخانه به قیمت ۱۳۰۰ تومان خریداری شده را برای ما لطفا روشن کنید؟

 شاعری با اشاره به پاسخ های وزیرجهاد کشاورزی در کمیسیون کشاورزی گفت:وی در پاسخ اظهار داشتند: در مورد ابریشم با کلیاتی که فرمودید،موافقم اما در حال حاضر چون ابریشم جزء قیمت خرید تضمینی است ما نگذاشته ایم هیچ پیله ابریشمی دست تولیدکننده بماند و اجازه نمی دهیم زیر قیمت تضمینی وارد کشور بشود. بخش صنعت هم پذیرفته که با قیمت تضمینی از کشاورز بخرد اما در ارتباط با تولید شما تحقیق کنید در ۲-3 سال اخیر تعداد نهال هایی که غرس و توزیع کردیم چند برابر سنوات قبل است و یا بحث افزایش تولید ۳۰٪ به واسطه تخم نوغانهایی که جدید آوردیم. لذا قبول دارم که شتاب آن کم است اما ما سعی مان بر افزایش تولید است و وضع بهتر شده و آن را بدتر نکرده ایم. .

این عضو کمیسیون کشاورزی ادامه داد:وزیر همچنین برنج عنوان کرد زمانی که وارد وزارتخانه شدم؛تعرفه را از ۲۹٪ به 40٪ رساندم و الآن هم مخالف پایین آمدن تعرفه واردات بوده و هستم، معتقدم برنج بیش از نیاز کشور وارد شده است اما دولت این مسئولیت را به رئیس ستاد تنظیم بازار که وزیر صنعت، معدن و تجارت می باشد سپرده است تا براساس آمارهای بانک مرکزی و سازمان حمایت از مصرف کننده سیاست گذاری کند ممکن است برنج به قیمت ۱۳۰۰۰ تومان دست مصرف کننده برسد اما این وسط افرادی با سوء استفاده بازار را مدیریت می کنند.

حجتی در کمیسیون کشاورزی تاکید داشت که درخصوص میزان واردات ما نمی توانیم بگوییم چه مقدار وارد کنید چون باعث سوء استفاده می شود، فقط می توانیم نظام تعرفه و زمان ورود را برای محدود کردن واردات اعمال کنیم. موضوع مخلوط کردن ماسه بادی با گندم ها و خرید گندم های وارداتی که فرمودید، در اخبار 20:30 مطرح شد ولیکن همان شب در خبر 22:30 تکذیب شد اما کلیات این طور بود که فردی در فیروز آباد فارس گندم کشاورزانی که می خواستند زودتر به پول خود برسند با عدد پایین تر خریداری و با ماسه بادی مخلوط کرده بود ولی هنگام تحویل گندم توسط این فرد، مسئولین سیلو متوجه شده بودند و پرونده او که به دنبال جریان سازی و سوء استفاده بود در دادگاه مطرح است.

سخنگوی کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس اظهار داشت: در نهایت بائوج لاهوتی در نهایت اعلام کردند از توضیحات وزیرمحترم قانع نشده اند و درخواست نمودند؛سؤال جهت رسیدگی به جلسه علنی ارجاع گردد؛اعضای کمیسیون حیطه طرح سوال را ملی اعلام نمودند.مراتب جهت طرح در جلسه علنی تقدیم می گردد./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

زنجیره خبر

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet