هدر موبایل
1397/01/29 13:44:46
سرویس صحن
حسینی در نطق میان دستور:

دولت سخنگوی اقتصادی برگزیند/ از دولت یک پیام برای کنش گران اقتصادی و جامعه منتشر شود

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفت: دولت و مراجع اقتصادی تاثیر به سزایی در انتشار پیام ثبات و آرامش دارند و پیشنهاد می کنم دولت یک سخنگوی اقتصادی برگزیند.
دولت سخنگوی اقتصادی برگزیند/ از دولت یک پیام برای کنش گران اقتصادی و جامعه منتشر شود عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفت: دولت و مراجع اقتصادی تاثیر به سزایی در انتشار پیام ثبات و آرامش دارند و پیشنهاد می کنم دولت یک سخنگوی اقتصادی برگزیند. https://cdn.icana.ir/d/019/201801106610770461.jpg دولت,سخنگوی,اقتصادی,برگزیند/,از,دولت,یک,پیام,برای,کنش,گران,اقتصادی,و,جامعه,منتشر,شود Icana

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، سیده فاطمه حسینی در نشست علنی امروز (چهارشنبه، 29 فروردین ماه) مجلس شورای اسلامی در نطق میان دستور خود با تبریک حلول ماه مبارک شعبان که با روز ارتش متقارن شده است، گفت: با توجه به تداوم التهابات ارزی در هفته های اخیر علیرغم آنکه در نطق بهمن ماه سال گذشته نیز به آن پرداخته ام، ارز از منابع کمیاب کشور محسوب می شود که مدیریت عرضه و تقاضای آن نیازمند برنامه ریزی دقیق  و هوشمندانه است.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با گرامیداشت یاد شهید صیاد شیرازی افزود: در مدیریت عرضه انتظار می رفت همانگونه که پیش از این نیز اشاره شد ارز ناشی از صادرات غیرنفتی علی الخصوص آنکه بخش عمده آن متعلق به نهادهای عمومی غیردولتی است به شکل شفاف به بازار ارز در راستای پاسخ به تقاضای مدیریت شده هدایت می شد.

بانک مرکزی با شکل دادن بازار متشکل ارزی باید در حذف رانت های ارزی گام برمی داشت

حسینی افزود: بانک مرکزی با شکل دادن بازار متشکل ارزی باید در حذف رانت های ارزی گام برمی داشت در مدیریت تقاضای ارزی در التهابات اخیر شاهد خطا در تصمیم گیری ها بودیم. دولت به طور روشن تکلیف تقاضای ارز دانشجویی و دانشجویان و جوانان شاغل به تحصیل در خارج از کشور را باید روشن کند، همچنین باید سایر نیازهای خرد ارزی مانند نیاز به ارز مسافران و بیماران تعیین تکلیف شود.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی افزود:در التهابات اخیر ارزی شاهد روزافزون شدن تقاضای تبدیل دارایی و سرمایه ریالی به ارز بودیم که عمده التهابات اخیر را اگر بی اعتمادی کنش گران بازار ارز اعم از بنگاه های اقتصادی و خانوارها به سیاستگذاران بدانیم می بایست در سطح ملی عزمی راسخ در جلب اعتماد عمومی و ترمیم آن داشته باشیم.

دولت و مراجع اقتصادی چندگانه آن تاثیر به سزایی در انتشار پیام ثبات و آرامش دارند

حسینی گفت: دولت و مراجع اقتصادی چندگانه آن تاثیر به سزایی در انتشار پیام ثبات و آرامش دارند و پیشنهاد می کنم دولت یک سخنگوی اقتصادی برگزیند تا همواره از دولت یک پیام برای کنش گران اقتصادی و جامعه منتشر شود چرا که در کاهش التهابات این موضوع نقش دارد.

وی در خصوص مشارکت اقتصادی زنان گفت: گزارش های اخیر اقتصادی بیانگر این است که زنان تحصیلکرده ایرانی سرمایه ای بالقوه برای رشد بلندمدت و پایدار محسوب می شوند، برای آنکه فرصت های شغلی زنان گسترش یابد و در نهایت به افزایش تولید ناخالص داخلی منجر شود باید موانع حقوقی و اجتماعی برداشته شود همچنین شکاف دستمزد به مردان و زنان مورد رسیدگی قرار بگیرد. نکته دیگر اینکه تخصیص یارانه به زنان کم درآمد مورد توجه قرار بگیرد.

این نماینده مردم در مجلس دهم افزود: به طور کلی کاهش هزینه های زنان برای حضور در بازار کار می تواند در طولانی مدت به رشد منتهی شود همانطور که مطرح شد بسیاری از زنان به دلیل مشکلات شخصی و خانوادگی به دنبال یافتن کار نیستند یا به دلیل نیافتن کار مناسب ناامید شده اند و از گروه متقاضیان بازار کار خارج شده اند.

حسینی تصریح کرد:با وجود تلاش هایی که برای تحصیل زنان در سطح کشور صورت گرفته همچنان موانع متعددی بر سر راه مشارکت اقتصادی زنان وجود دارد از این رو به نظر می رسد با توجه به اینکه دستیابی رشد اقتصادی 8 درصد و بهره وری 2.8 درصد که در برنامه ششم توسعه هدفگذاری شده، بنابراین باید اقدامات ویژه برای حمایت از اشتغال زنان فارغ التحصیل دانشگاهی انجام شود.

وی گفت:در صورتی که شکاف حقوق و دستمزد بین زنان کمتر شود شاهد توسعه اقتصادی خواهیم بود. پیش بینی می شود درآمد متوسط زنان در بخش های رسمی و غیر رسمی افزایش یابد.

 عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی افزود: علاوه بر این برنامه نگهداری از کودک باعث رشد اقتصادی و درآمد دولت و افزایش GDP می شود و در طولانی مدت 2 درصد GDP را با افزایش روبه رو می کند ؛بنابراین باید به مشکلات رسیدگی شود./

پایان پیام

 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

موضوع مرتبط

زنجیره خبر

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet