هدر موبایل
1397/01/30 11:39:14
سرویس سیاسی
رحیمی جهان آبادی مطرح کرد؛

بحران رهبری عربی در جهان عرب از زمان جنگ جهانی دوم

عضو هیأت رئیسه کمیسیون امنیت ملی مجلس معتقد است جهان عرب جهان متحدی نیست و علیرغم یدک کشیدن نام اتحادیه عرب، اختلافات عمیق و سیاسی دارند.
بحران رهبری عربی در جهان عرب از زمان جنگ جهانی دوم عضو هیأت رئیسه کمیسیون امنیت ملی مجلس معتقد است جهان عرب جهان متحدی نیست و علیرغم یدک کشیدن نام اتحادیه عرب، اختلافات عمیق و سیاسی دارند. https://cdn.icana.ir/d/019/201712101455292825.jpg بحران,رهبری,عربی,در,جهان,عرب,از,زمان,جنگ,جهانی,دوم Icana

گروه سیاسی خبرگزاری خانه ملت، محمدجواد یافتیان؛ جلیل رحیمی جهان‌آبادی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به عدم واکنش کشورهای عربی به حمله نظامی به سوریه به عنوان یک کشور عرب گفت: جهان عرب از زمان جنگ جهانی دوم با بحران رهبری عربی مواجه بوده که البته در مقاطعی جمال عبدالناصر نقش این رهبری را ایفا کرد و در قالب اتحادیه سوسیالیستی از کشورهای عربی نقش برادر بزرگتر و رهبری جهان عرب را برعهده گرفت.

نماینده مردم تربت جام، تایباد و باخرز در مجلس شورای اسلامی بر همین اساس یادآور شد: در مقاطعی از دهه هفتاد میلادی نیز صدام حسینی با حمله به ایران تلاش کرد این نقش را ایفا کند.

وی در ادامه با بیان اینکه واقعیت این است که جهان عرب فاقد یک رهبری توانمند و قوی در ابعاد سیاسی، اقتصادی و ایدئولوژیک در منطقه است، عنوان کرد: عربستان سعودی احساس می کند در فضای ایجاد شده و گسترش نفوذ ایران در خاورمیانه و حوادث بهار عربی تا حدودی از گردونه کشورهای اثرگذار از منطقه خارج شده است.

رحیمی جهان آبادی ادامه داد: حوادث داخلی برخی کشورهای عربی را تضعیف کرده که نمونه آن کشورهایی مثل عراق، سوریه و لیبی است و عربستان قصد دارد رهبری آنها را برعهده بگیرد.

این نماینده مردم در مجلس دهم در ادامه با بیان اینکه عربستان احساس می کند با پتانسیل جهان اسلام می تواند کاندیدای مناسبی برای رهبری جهان عرب بوده و مقابل ترکیه و ایران عرض اندام کند، اظهار داشت: عربستان پارامتر دیگری را نیز برای خود تصور کرده که آن برقراری روابط خیلی خوب با غربی ها است.

وی در ادامه در خصوص عدم موضع گیری سایر کشورهای عربی بیان داشت: این کشورها ادعایی ندارند و چنین ظرفیتی را برای خود نمی بینند با این حال از آنجایی که سوریه تغییر ساختاری در منطقه ایجاد کرده، عربستان در حال دست و پا زدن است.

رحیمی جهان آبادی در ادامه با بیان اینکه جهان عرب جهان متحدی نیست، اظهار کرد: اگرچه جهان عرب از یک نام و هویت در فضای سیاسی استفاده می کند و نام سازمان اتحادیه عرب را یدک می کشد با این حال اختلافات عمیق سیاسی و سرزمینی میان منافع آنها وجود دارد.

عضو هیأت رئیسه کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه عربستان ظرفیت رهبری جهان عرب را ندارد، خاطرنشان کرد: هیچ کشوری به تنهایی نمی تواند صلح و ثبات در منطقه ایجاد کند و حضور خارجی ها نیز نفاقی میان کشورها ایجاد می کند لذا باید دکترین امنیتی و منطقه ای به صورت فراگیر به کار گرفته شود تا صلح در منطقه حاکم شود./

گفت و گو از ریحانه ورزنه

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

زنجیره خبر

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet