ارتحال ملکوتی امام خمینی (ره) بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران
1397/01/30 14:50:00
سرویس دیگر رسانه‌ها_
صالحی در ادامه دیدارهای خود در عراق:

ایران و عراق دو شاخه از یک ریشه هستند

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در دیدار با رییس دیوان وقف سنی عراق گفت: عراق برای ایرانی‌ها تنها یکی از کشورهای همسایه نیست بلکه یک کشور برادر است که از یک ریشه هستند.
ایران و عراق دو شاخه از یک ریشه هستند وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در دیدار با رییس دیوان وقف سنی عراق گفت: عراق برای ایرانی‌ها تنها یکی از کشورهای همسایه نیست بلکه یک کشور برادر است که از یک ریشه هستند. https://cdn.icana.ir/d/019/201610102180216925.jpg ایران,و,عراق,دو,شاخه,از,یک,ریشه,هستند Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت به نقل از مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سیدعباس صالحی افزود: در بازدیدی که از موزه ملی عراق داشتم از نزدیک اشتراکات فراوان تاریخی و ریشه های مشترک میان دو ملت ایران و عراق را مشاهده کردم. 

وی گفت: دشمنان جهان اسلام برای خاورمیانه نقشه های خاصی طراحی کرده‌اند و علیه ملت ها و کشورهای اسلامی برنامه دارند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی پیدایش رژیم صهیونیستی در دهه 40 میلادی و نیز فتنه تکفیری‌ها و تروریست‌ها در منطقه در یک دهه گذشته را از مصادیق اقدام برای ایجاد تفرقه و فتنه مذهبی میان کشورهای منطقه ارزیابی کرد.

صالحی گفت: در عراق طرح وسیعی طراحی کردند تا این کشور کانون فتنه مذهبی باشد اما هوشیاری مردم و علما و رهبران مذهبی و سیاسی عراق این فتنه را خنثی کرد.

او افزود: تجربه عراق که همیاری ملی برای خاموش کردن فتنه بود می تواند الگویی برای جهان اسلام باشد؛ این تجربه هم در بخش مقاومت و جهاد نظامی بود و هم در بعد حرکت فرهنگی انجام شد و تلاش فکری گسترده ای برای مقابله با ریشه ها و زمینه های پرورش تفکر افراطی صورت گرفت.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: جمهوری اسلامی ایران با نگاه تقریب و ایجاد همدلی بین امت اسلامی حرکت می کند و امیدواریم تجربیات عراق و ایران موجب همکاری ها و تبادل های بیشتر در زمینه تقریب بین مذاهب و مقابله با فتنه های مذهبی شود و ایران در این زمینه آماده استفاده از تجربیات دیوان وقف سنی عراق و به طور کلی همه بخش های ذیربط در کشور عراق است.

در این دیدار علامه شیخ عبداللطیف الهمیم رییس دیوان وقف سنی عراق نیز گفت: طرح های صهیونیستی با ایجاد فتنه مذهبی به دنبال نابودی و خارج کردن کشورهای اسلامی از گردونه یکی پس از دیگری هستند اما ما جلو آن‌ها می ایستیم.

وی تاکید کرد: از طرح دشمن برای ایجاد فتنه مذهبی آگاه هستیم و این طرح صهیونیستی دنبال خارج کردن کشورهای اسلامی از عرصه قدرت و تاثیرگذاری در منطقه است.

رییس دیوان وقف سنی عراق با اشاره به بحران هایی که در سال های اخیر در عراق و سوریه ایجاد شده است گفت: همه کشورهای عربی و اسلامی مورد هدف و تهدید هستند و باید با وحدت کلمه و هوشیاری برای نجات کشورهایمان تلاش کنیم. 

وی با تشریح فعالیت‌های دیوان وقف سنی عراق در مقابله با طرح فتنه مذهبی به برنامه ها و اقدامات این دیوان در حوزه اصلاح منابع آموزشی مدارس دینی و همچنین آموزش و توجیه روحانیون و ائمه جماعات اشاره کرد.

رئیس دیوان وقف سنی عراق گفت: در این زمینه با اهانت به مذاهب دیگر یا نفرت پراکنی مقابله کرده‌ایم و موارد توهین آمیز و یا مشوق تروریسم را از کتابهای درسی مدارس علمیه خود حذف کرده‌ایم.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی پس از این دیدار در جمع خبرنگاران ضمن قدردانی از تلاش های قابل توجه دیوان وقف سنی عراق در حوزه های مختلف برای مبارزه فکری و فرهنگی با افراط گرایی و درعین حال کمک عملی به مردم رنج‌دیده عراق برای کاهش آلام ناشی از تروریسم و آوارگی قدردانی کرد. 

صالحی افزود: تلاش برای تقویت تفکر معتدل همراه با عقلانیت و به دور از افراط و تفریط از جمله اقدامات مهمی است که دیوان وقف سنی عراق انجام داده است و می تواند بستر مناسبی برای همکاری ها و تبادل تجربیات و همچنین تقویت تقریب بین مذاهب در سطح منطقه باشد. 

وی گفت: این همکاری ها می تواند نه تنها زمینه بازگشت تفکرات افراطی در عراق و همچنین در منطقه را از بین ببرد بلکه ریشه های آن را بخشکاند.

به گزارش ایسنا، صالحی در جریان دیدار از دیوان وقف سنی همچنین از موزه اسلامی این دیوان حاوی اماکن و رویدادهای تاریخ صدر اسلام در قالب ماکت بازدید کرد./

پایان پیام

کلید واژه‌ها

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet