شهادت حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها
1386/08/05 16:29:00
سرویس سیاسی

عضو کمیسیون سیاست خارجی: سفر وزیر خارجه ترکیه به تهران، قدرت چانه زنی ایران را در مقابل آمریکا افزایش می‌دهد

داریوش قنبری عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی با اشاره به سفر وزیر امور خارجه ترکیه به تهران، اظهار داشت: این سفر قدرت چانه زنی ایران را در مقابل آمریکا افزایش می‌دهد.

قنبری نماینده ایلام در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت و در پاسخ به این سوال که با توجه به بالا گرفتن اختلافات ترکیه با کردهای شمال عراق، جمهوری اسلامی ایران چه نقشی برای حل بحران بوجود آمده می‌تواند ایفا کند؟ گفت: در روزهای اخیر با توجه به مصوبه پارلمان ترکیه مبنی بر صدور مجوز برای حمله ارتش این کشور به شورشیان پ.پ.ک، روابط بغداد - آنکارا وضعیت بحرانی پیدا کرده است. مقامات عراقی هم در روزهای گذشته سفرهای دیپلماتیکی به آنکارا داشته‌اند تا مقامات ترک را قانع کنند که از حمله به شمال عراق پرهیز کنند منتهی ظاهرا مذاکرات دو طرف بی‌نتیجه بوده است و عزم ترکیه برای حمله به شمال عراق تا حدودی جدی شده است.

وی خاطرنشان کرد: از سوی دیگر آمریکا هم مخالف چنین حمله‌ای است؛ اما در شرایطی که افکار عمومی مردم ترکیه به خاطر موضع گیری کنگره آمریکا در ارتباط با کشتار ارامنه علیه آمریکایی‌ها است، به تبع آن مخالفت آمریکا با حمله ترکیه به شمال عراق بی‌نتیجه خواهد بود.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس تصریح کرد: در شرایط کنونی مواضع ترک‌ها تا حدود زیادی به مواضع ایران نزدیک شده و ترک‌ها احساس می‌کنند برای مقابله با نفوذ آمریکا در منطقه بایستی ایران را با توجه به مواضع ضد آمریکایی که ایرانی‌ها دارند در کنار خودشان داشته باشند.

این عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی در پاسخ به این سوال که جمهوری اسلامی چگونه باید از نزدیکی این  دیپلماتیک در راستای منافع ملی بهره بگیرند؟ گفت: جمهوری اسلامی در مجموع می‌تواند در ارتباط با محدود کردن پ.پ.ک مفید باشد و با توجه به منافع مشترک ایران و ترکیه همکاری بین دو کشور یک نوع همکاری استراتژیک است.

وی افزود: البته مهمتر از بحث پ.پ.ک، ترکیه نگرانی‌های دیگری از جمله حضور آمریکا در منطقه و موضع‌گیری اخیر این کشور در خصوص ارامنه دارد به گونه‌ای که آمریکا که زمانی داعیه دموکراسی را در دنیا داشت حال می‌خواهد ترکیه را نیز به شکی مورد حمله قرار دهد.

قنبری اظهار داشت: در چنین شرایطی ترکیه به دنبال متحدینی در منطقه است.

وی افزود: شرایط پیش آمده به نفع ایران تمام می‌شود چون به شکلی می‌شود گفت، تهدید مشترک ایران و ترکیه نوعی منافع مشترک برای دو کشور ایجاد کرده که زمینه نوعی اتحاد طبیعی بین دو کشور را فراهم آورده است.

وی تصریح کرد: بروز چنین وضعیتی قدرت چانه زنی در مقابل آمریکا را افزایش می‌دهد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet