هدر موبایل
1397/01/31 13:00:00
سرویس دیگر رسانه‌ها_
مرعشی:

بدون تعصب اشتباهات خویش را بپذیریم

سخنگو و رئیس کمیته سیاسی حزب کارگزاران سازندگی ایران عنوان کرد: ما باید پیش از اینکه متولدین دهه ۶۰ وارد چرخه کار شوند، کشور را تجهیز می کردیم. ما اصلاح‌طلبان برای موفق شدن نیازمند پذیرش اشتباهات خویش هستیم.
بدون تعصب اشتباهات خویش را بپذیریم سخنگو و رئیس کمیته سیاسی حزب کارگزاران سازندگی ایران عنوان کرد: ما باید پیش از اینکه متولدین دهه 60 وارد چرخه کار شوند، کشور را تجهیز می کردیم. ما اصلاح‌طلبان برای موفق شدن نیازمند پذیرش اشتباهات خویش هستیم. https://cdn.icana.ir/d/019/201712107630968581.jpg بدون,تعصب,اشتباهات,خویش,را,بپذیریم Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، سیدحسین مرعشی در نشستی با عنوان «سال سخت؛ گفت‌وگویی پیرامون بیم‌ها و امیدهای اصلاح طلبان در سال پیش رو» در دفتر حزب کارگزاران سازندگی خراسان رضوی اظهار کرد: امسال باید مسایل کشور از منظر اینکه ایران در آستانه چهلمین سال پیروزی انقلاب اسلامی است، مورد توجه قرار گیرد. این مدت زمان خیلی خوبی برای محک زدن فرصت ها، برنامه ها و تشکیلات ما بوده است. این بازنگری در قالب یک دیدگاه ارزیابی گذشته و نگاه به آینده باید بررسی شود و متناسب با شرایط امروز اصلاحاتی را برای نظام اداری، سیاسی، قضایی و اقتصادی کشور طراحی کنیم تا در جهت تعالی، کشور سرعت بیشتری داشته باشد.

وی ادامه داد: در آستانه چهلمین سال پیروزی انقلاب اسلامی اتفاقاتی بر اثر گسترش نظام های اطلاع رسانی در جامعه رخ داده است. بخشی از فضای مجازی و اتفاقات نظام اطلاع رسانی انتقال واقعیت ها و بخشی بزرگنمایی ضعف هاست. یکی دیگر از خصوصیات فضای مجازی این است که حرف های منفی پژواک زیادی داشته و سخنان امیدوار کننده انعکاس کمی دارد. این امر به این دلیل است که رسانه های مجازی جوان بوده و جامعه نیز طالب انتقاد است و از همین منظر بیشتر جریان اطلاعات در این فضا به همین سمت حرکت می کند که خروجی این فضا ایجاد ناامیدی و یاس است.

مرعشی خاطرنشان کرد: البته اشکالات فراوانی وجود دارد اما باید پذیرفت جامعه امروز ما تحت تاثیر مجموعه ای از مسایل که بخشی از آن مربوط به عملکرد ماست، قرار دارد. بخش دیگر نیز ناشی از آگاهی مردم است که این امری مثبت بوده و بخش دیگر نیز ناشی از این است که ضعف ها بزرگنمایی می شود که همه این ها یک نارضایتی عمومی ایجاد کرده است. این نارضایتی مهم است و اگر قرار باشد حل نشود، حداقل ضایعه ای خواهد داشت و آن این است که مردم به دعوت در انتخابات ها جواب منفی می دهند و جریان هایی نظیر جبهه پایداری که کشور از تفکر آن ها ضربه خورده، بازمی گردند. ضایعه حداکثری نیز این است که این نارضایتی منجر به فروپاشی سیاسی در کشور می شود.

 

وی با بیان اینکه همین اتفاقاتی که در مشهد آغاز شد که برخی دوستان در مشهد آغاز کردند عنوان کرد: اسناد روشنی در این خصوص وجود داشت که این تجمع فراخوان شده بود و افرادی با اهدافی پیش بینی این کار را کردند؛ منتها این افراد اینگونه فکر می کردند که مردم تنها به دکتر روحانی اعتراض خواهند کرد ولی عصبانیت مردم بیش از این است و این اتفاق کوچک 84 شهر ایران را دچار ناآرامی کرد. اگر این ضایعه حداکثری صورت گیرد، چه کسی خواهد توانست این جریان را جمع کند؟ 

سخنگو و رئیس کمیته سیاسی حزب کارگزاران سازندگی ایران تصریح کرد: بنابراین دو مسیر پیش روی ما وجود دارد؛ یکی این است که نیاز به اصلاح در کشور نداریم که این موجب تشدید نارضایتی و کند شدن اتفاقات خوب می شود. مسایل ایران با 3 میلیون بیکار با رشد اقتصادی 3 تا 4 درصد حل نمی شود و ما به رشد 8 درصدی نیاز داریم. باید در نظام اجماع سازی کنیم تا به رشد 8 درصدی برسیم. به عنوان نمونه امروز نظام تصمیم گرفته که ارز را ساماندهی کند اما این امر باید در همه مسایل صورت گیرد. راه دوم همان ضد انقلاب و دولت هایی است که دوست ما نیستند. آمریکا، عربستان و اسرائیل دوستان ما نیستند.

 

مرعشی خاطرنشان کرد: اصلاح طلبان به عنوان کسانی که ذخیره ای در این کشور داشته و براساس امکاناتی که در این کشور وجود دارد، تاکید دارند که باید یک راه مشخصی را که منجر به حل و فصل مشکلات کشور می شود و نگاه های مردم را به درون کشور متوجه می کند، دست یابیم. ما یک مسئولیت مهم ملی در یک مقطع بسیار حساس از تاریخ کشور داریم که باید آن را جدی گرفته و برای حل مشکلات راهکارهایی در نظر گیریم.

سخنگو و رئیس کمیته سیاسی حزب کارگزاران سازندگی ایران با اشاره به اینکه فرهنگ اداره جمهوری اسلامی در حال حاضر مبتنی بر فرهنگ دهه 60 است، با بیان این که جامعه و نگاه ها تغییر کرده است، ابراز عقیده کرد: امروز دهه 60 نیست که همه آرمان خود را در امام می دیدند. امروز این حالت وجود ندارد و نمی توان مطلق در مورد افراد فکر کرد. افراد نسبی هستند و خوبی هایی دارند. ما باید براساس یک کار جمعی برای حل مسایل مشارکت کنیم. جوان امروز باید قانع شود که این مسیر درست است؛ همانطور که در این چند سال اخیر این قشر قانع به رای دادن شد.

وی با طرح این مطلب که امروز  باید به این سمت حرکتی کنیم که بین این دو مسیر یکی را انتخاب کنیم؛ یک مسیر نبودن جمهوری اسلامی است و یک مسیر این است که همین شرایط فعلی را خوب بدانیم، و با بیان این که این دو مسیر برای کشور گرفتاری هایی ایجاد می کند ، پیشنهاد کرد که بر اساس تجربیات 40 ساله باید  نظام با ایجاد تغییراتی با خواسته های نسل امروز هماهنگ شود. 

سخنگو و رئیس کمیته سیاسی حزب کارگزاران سازندگی ایران تاکید کرد: یک مرتبه کشور در مسیر خوبی قرار گرفت. در انتخابات مجلس ششم همه کرسی ها توسط اصلاح طلبان فتح شد. در همان زمانی که دو سوم کرسی های مجلس را گرفتیم، چه دلیلی داشت که مسایل فرعی را به عنوان مسایل اصلی مطرح کنیم و به جایی برسیم که برخی از رده های نظام جریان اطلاح طلب را رد کنند؟ آن زمان کشور در مسیر درستی بود. چرا باید این اتفاقات رخ می داد؟ ما نه با دوستان مروت کردیم و نه با دشمنان مدارا؛ چرا باید آقای ناطق نوری را به عنوان یک رقیب اصیل قابل احترامی که پیروزی آقای خاتمی را تبریک گفت و همه وزرای آقای خاتمی که از مجلس پنجم به ریاست ایشان رای اعتماد گرفتند را متهم به مسایل مختلف کنیم که هنوز آقای ناطق نمی تواند در صحنه سیاسی حضور پیدا کند؟

 

مرعشی عوان کرد: فقط طرف مقابل اشتباه نمی کند؛ ما نیز اشتباه کرده ایم. آیا مساله مملکت این بود که در مجلس قانون شود که بانوان بدون اجازه همسر به خارج از کشور بروند؟ آیا این مساله کشور بود که جدایی مرد و زن در اتوبوس لغو شود؟ رقیب ما این ها را جمع کرده و تمام پایگاه ما را بر هم زد. نتیجه اختلافات دو طرف این شد که در مجلس هفتم رقیبی مثل آقای ناطق نوری جایگزین ما نشد؛ کسانی جایگزین شدند که اصلا مشخص نبود چه کسانی هستند. احمدی نژاد امروز مشخص نیست کیست و چیست؟ یکسری اشتباهات را ما مرتکب شدیم. یکسری اشتباهات را نیز طرف مقابل مرتکب شد. نتیجه باختن ما و اصولگرایان شد و کشور در اختیار انسان های بی هویت افتاد. در همان دوره فقط 700 میلیارد دلار منابع کشور هدر رفت. این بزرگترین فرصت صنعتی شدن ایران بود که سوخت. هم ما و هم رقبای ما اشتباه کردند. کشور و مردم و نظام ضرر کردند. این نارضایتی ناشی از همین مساله است.

مرعشی خاطرنشان کرد: با همه محدودیت هایی که وجود داشته و بد است، تصمیم گرفته ایم برای اعتلای ایران در سیاست بمانیم؛ اگر این تصمیم ماست، باید لوازم آن را بپذیریم. اگر روی من حساسیت وجود دارد، باید آن را بپذیریم و اصرار نکنیم. ما امروز به عنوان اصلاح طلبان محدود هستیم ولی نیرو زیاد داریم. نیروی لایزال مردمی پشت سر ماست و می توانیم سراغ شخصیت های جدید برویم. مگر قرار است همیشه یک نفر باشد. به هیچ عنوان نباید خسته و ناامید شویم. هر چه محدود شویم، باز هم در سیاست خواهیم ماند. تنها راه کشور سیاست ورزی و اصلاح است؛ البته ممکن است فضا برای ما سخت و دشوار باشد ولی باید بمانیم. باید الگوی رفتاری مرحوم هاشمی را برگزینیم.

به گزارش ایسنا، وی با بیان اینکه باید بدون تعصب اشتباهات خویش را بپذیریم، عنوان کرد: فقط شورای نگهبان، سپاه، بسیج و اصولگرایان افراطی اشتباه نکرده اند؛ ما نیز اشتباه کرده ایم. مملکت توان اشتباهات پی در پی ما و آن ها را ندارد. ما می توانیم اصولگرایان را در اداره و حل مشکلات بسیاری از بخش های مهم کشور همراه کنیم. بخش های مهمی از این نظام علاقه مند به بازآفرینی است تا مردم دوباره در صحنه باشد. این مساله ای است که نباید جناحی شود؛ بلکه باید به صورت ملی مطرح شود./

پایان پیام

کلید واژه‌ها

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet