هدر موبایل
1397/02/01 07:20:00
سرویس سیاسی
عضو فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس تشریح کرد:

چرا شورای نگهبان قانون نویسی مجلس نهم در زمینه تعیین مصادیق رجل سیاسی را نپذیرفت؟

محمدابراهیم رضایی روایت می کند که در دوره نهم مجلس تلاش‌های فراوانی شد تا مشکلات در زمینه تعیین مصادیق رجل سیاسی حل شود ولی شورای نگهبان این امر را نمی‌پذیرفت.
چرا شورای نگهبان قانون نویسی مجلس نهم در زمینه تعیین مصادیق رجل سیاسی را نپذیرفت؟ محمدابراهیم رضایی روایت می کند که در دوره نهم مجلس تلاش‌های فراوانی شد تا مشکلات در زمینه تعیین مصادیق رجل سیاسی حل شود ولی شورای نگهبان این امر را نمی‌پذیرفت. https://cdn.icana.ir/d/019/201607100252531880.jpg چرا,شورای,نگهبان,قانون,نویسی,مجلس,نهم,در,زمینه,تعیین,مصادیق,رجل,سیاسی,را,نپذیرفت؟ Icana

محمدابراهیم رضایی  در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه‌ملت، در خصوص تعیین شروط یازده‌گانه شورای نگهبان پیرامون تعیین مصادیق رجل سیاسی، اظهار داشت: تعیین این شروط سبب می‌شود که موضوع رجل سیاسی دارای چهارچوب شود، در حال حاضر هیچ شاخص و چهارچوبی در این زمینه وجود ندارد.

عضو فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در این شرایط هر کسی می‌توانست در زمان ثبت نام انتخابات ریاست جمهوری خود را عرضه کند که این موضوع سبب وهن نظام می‌شد، بیان کرد: از سوی دیگر نیز عده‌‎ای توقعاتی پیدا می‌کنند و فکر می‌کنند که حق آن‌ها ادا نمی شود و بطور کلی این امر به ضرر کشور است.

وی افزود: اگر شورای نگهبان شاخصه‍‌هایی را برای تعیین مصادیق رجل سیاسی تعیین کند، مجلس نیز می‌تواند قانونی را در این زمینه تصویب تا مشکل کشور حل شود، در این شرایط مردم نیز می‌دانند باید به چه کسی رای بدهند و به چه کسی نباید رای دهند، همچنین در بررسی صلاحیت‌ها نیز بخش عمده‌ای از مشکلات حل می‌شود.

رضایی با اشاره به اینکه در دوره نهم مجلس شورای اسلامی تلاش‌های فراوانی شد تا مشکلات در زمینه تعیین مصادیق رجل سیاسی حل شود ولی شورای نگهبان این امر را نمی‌پذیرفت، ادامه داد: در آن زمان شورای نگهبان معتقد بود که مرجع تفسیر قانون اساسی است و مجلس نمی‌تواند قانون اساسی را تفسیر کند؛ در واقع شورای نگهبان قانون نویسی در زمینه تعیین مصادیق رجل سیاسی را تفسیر قانون اساسی تلقی می‌کرد.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه نهایتا مقام معظم رهبری به شورای نگهبان در زمینه تعیین مصادیق رجل سیاسی تکلیف کرد، گفت: اکنون که شورای نگهبان همراه شده مجلس نیز می تواند قانونی را تصویب می کند تا موضوع رجل سیاسی سامان یابد.

گفت وگو از مریم مهرگان

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

خبر مرتبط

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet