هدر موبایل
1397/01/31 19:17:59
سرویس حوزه ریاست
دکتر لاریجانی در فرودگاه مهرآباد:

تشریح دستاوردهای سفر به ویتنام و سریلانکا / از لزوم گسترش مراودات اتاق های بازرگانی تا برنامه ریزی برای گسترش روابط پارلمانی

رییس مجلس شورای اسلامی در بدو رورد به تهران محورهای سفر به ویتنام و سریلانکا را تشریح کرد.
تشریح دستاوردهای سفر به ویتنام و سریلانکا / از لزوم گسترش مراودات اتاق های بازرگانی تا برنامه ریزی برای گسترش روابط پارلمانی رییس مجلس شورای اسلامی در بدو رورد به تهران محورهای سفر به ویتنام و سریلانکا را تشریح کرد. https://cdn.icana.ir/d/019/201702108764842191.jpg تشریح,دستاوردهای,سفر,به,ویتنام,و,سریلانکا,/,از,لزوم,گسترش,مراودات,اتاق,های,بازرگانی,تا,برنامه,ریزی,برای,گسترش,روابط,پارلمانی Icana

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت ، دکتر علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در بدو ورود به فرودگاه مهرآباد از سفر به دو کشور ویتنام و سریلانکا در جمع خبرنگاران گفت: در سفر به این دو کشور درباره گسترش روابط پارلمانی و توسعه همکاری های اقتصادی و فرهنگی مذاکره شد، همچنین در این سفر درباره مسائل مهمی که در صحنه بین الملل محل مناقشه است، رایزنی هایی صورت گرفت.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در حوزه کشاورزی و شیلات فرصت های خوبی برای همکاری با هر دو کشور وجود دارد، افزود: محصولاتی همانند سیب و پرتقال در کشور ما به وفور وجود دارد و در فصول خاص بحث هایی درباره مازاد این محصولات در کشور مطرح می شود که تجار ایرانی باید این زمینه ها را شناسایی کرده و از این فرصت ها استفاده کنند.

وی با با بیان اینکه می توان در زمینه شیلات سرمایه گذاری های سنتی و صنعتی همکاری هایی با هر دو کشور داشت، ادامه داد: اتاق های بازرگانی ایران باید با اتاق های بازرگانی هر دو کشور فعالیت های خود را گسترش دهند.

دکتر لاریجانی با اشاره به اینکه ایران می تواند در زمینه پتروشیمی در این کشورها سرمایه گذاری کرده و محصولات و تجهیزات ساختمانی همانند سیمان را به این کشورها صادر کند، یادآور شد: هر دو کشور در حال توسعه هستند که در این راستا شرایط برای صادرات محصولات به هر دو کشور فراهم است و در مذاکرات با مسئولان این دو کشور درباره صادرات برخی محصولات مذاکراتی صورت گرفت.

وی با اشاره به اینکه با اعضای اتاق بازرگانی هر دو کشور گفت وگوهایی صورت گرفت، ادامه داد: یکی از علایق تجار هر دو کشور سرمایه گذاری در حوزه نفت و گاز و یا ساخت بنادر در ایران است که در این راستا نیز مذاکراتی با مسئولان هر دو کشور صورت گرفت.

دکتر لاریجانی با تاکید بر اینکه یکی از مشکلات و موانعی که تجار به آن اشاره می کردند، مسائل ارتباطات بانکی بین ایران و دو کشور است، اظهار داشت: در این زمینه با مسئولان هر دو کشور رایزنی هایی صورت گرفت و راهکارهایی مطرح شد که اجمالا به جمع بندی رسیدیم که در این راستا مسئولان بانک مرکزی باید اقداماتی انجام دهند که موانع رفع شود.

رئیس قوه مقننه افزود: اعضای گروه دوستی پارلمانی سریلانکا و ویتنام در این سفر حضور داشتند که بخشی از این مسائل توسط اعضای گروه دوستی پیگیری می شود.

وی با تاکید بر اینکه اتاق بازرگانی ایران و هر دو کشور ویتنام و سریلانکا باید فعال شوند، ادامه داد: به تجار ایرانی و اتاق بازرگانی توصیه می شود که به سمت بازرگانی با این دو کشور حرکت کنند و مسئولان وزارت صنعت نیز در این زمینه به تجار کمک کنند.

رئیس نهاد قانونگذاری کشورمان با اشاره به نیاز ایران به دانه های روغنی تصریح کرد: در این سفر در این باره بحث شد که زمین های کشاورزی خود را در اختیار ما قرار دهند تا بر روی آن کشت انجام شود و در واقع کشت فراسرزمینی داشته باشیم که آنها نیز این موضوع را قبول کردند.

شایان ذکر است که در بدو ورود رئیس مجلس به تهران به مناسبت اعیاد شعبانیه و روز پاسدار شاخه های گل به هیات پارلمانی ایران به سریلانکا و ویتنام تقدیم شد./

پایان پیام

کلید واژه‌ها

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

زنجیره خبر

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet