هدر اصلی سایت
PrintPageچاپPrintPageچاپ با عکس ToFriendارسال به دوستان Whatsapp google_plus Line twitter
اکبری:

حریق150 هکتار از جنگل های شمالی در ایام تعطیلات/سازمان جنگل ها بالگرد مالکیتی برای مهار آتش ندارد/ 95 درصد آتش سوزی ها عامل انسانی دارد

سرویس اجتماعی
رییس کمیسیون کشاورزی مجلس گفت: نزدیک به 150هکتار از جنگل های شمال در ایام تعطیلات طعمه حریق شد.
یکشنبه 2 اردیبهشت 1397 ساعت 07:58
حریق150 هکتار از جنگل های شمالی در ایام تعطیلات/سازمان جنگل ها بالگرد مالکیتی برای مهار آتش ندارد/ 95 درصد آتش سوزی ها عامل انسانی دارد رییس کمیسیون کشاورزی مجلس گفت: نزدیک به 150هکتار از جنگل های شمال در ایام تعطیلات طعمه حریق شد. https://cdn.icana.ir/d/019/201801106654313970.jpg حریق150,هکتار,از,جنگل,های,شمالی,در,ایام,تعطیلات/سازمان,جنگل,ها,بالگرد,مالکیتی,برای,مهار,آتش,ندارد/,95,درصد,آتش,سوزی,ها,عامل,انسانی,دارد Icana

علی اکبری در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با انتقاد از اینکه نزدیک به 150هکتار از جنگل های شمال در ایام تعطیلات به دلیل سهل انگاری مسافران طعمه حریق شد، گفت: این آمار در کشور طی 10 سال گذشته بی سابقه بوده و متاسفانه به طور تقریبی به 10 درصد جنگل ها خسارت و آسیب جدی وارد شد.

نماینده مردم بجنورد، مانه، سملقان، جاجرم، گرمه در مجلس شورای اسلامی، علت 95 درصد آتش سوزی مراتع و جنگل ها را عامل انسانی دانست و از نبود امکانات و تجهیزات پیشرفته جهت اطفای حریق انتقاد کرد و گفت: متاسفانه 150 هزار هکتار از جنگل ها و مراتع طی 10 سال اخیر طعمه حریق شدند این در حالی است که هنوز بالگرد مجهز و اختصاصی اطفای حریق در کشور وجود ندارد.

سازمان جنگل ها بالگرد مالکیتی برای اطفای حریق و مهار آتش سوزی ها ندارد

وی ادامه داد: این بالگرد تنها در انحصار وزارت دفاع و ستاد کل نیروهای مسلح قرار داشته و سازمان جنگل ها بالگرد مالکیتی برای اطفای حریق و مهار آتش سوزی ها ندارد بر اساس تفاهم نامه از طریق ستاد هماهنگی مدیریت بحران در اختیار اطفای حریق قرار می گیرد و از سویی بالگردهای موجود در کشور فاقد ابزارهای لازم برای اطفای حریق مراتع و جنگل ها است در حالی که در هنگام وقوع آتش سوزی هلی برد نیروهای تخصصی در زمان مناسب و طلایی بسیار حائز اهمیت است.

خسارات های ناشی از آتش سوزی جنگل ها به سادگی قابل جبران نیست

این نماینده مردم در مجلس دهم، با بیان اینکه خسارات های ناشی از آتش سوزی جنگل ها به سادگی قابل جبران نیست، ادامه داد: احیای جنگل ها به سادگی امکان پذیر نیست و زمان بر است بنابراین باید برای حفاظت از آنها تلاش عمده ای صورت گیرد.

وی ادامه داد: با توجه به بارش های بهاره و افزایش پوشش مراتع در مناطق مختلف، پوشش گیاهی خشک مستعد وقوع حریق می شود و در فصل گرما هر لحظه امکان شعله ور شدن جنگل ها و مراتع وجود دارد بنابراین برای پیشگیری از آتش سوزی باید تامین تجهیزات پیشرفته به ویژه بالگرد در دستور کار دستگاه های متولی قرار گیرد.

اکبری ادامه داد: راهکار پیشگیری از آتش سوزی جنگل ها تامین امکانات به روز و پیشرفته و بکارگیری نیروهای متخصص بوده و با امکانات محدود و ابتدایی نمی توان نسبت به حفاظت از مراتع و جنگل ها اقدام کرد.

آموزش و فرهنگ سازی  راهکار اساسی مقابله با آتش سوزی جنگل ها

نماینده مردم بجنورد، مانه، سملقان، جاجرم، گرمه در مجلس دهم، آموزش و فرهنگ سازی را دو راهکار اساسی مقابله با آتش سوزی جنگل ها دانست و گفت: دستگاه های فرهنگی به ویژه صدا و سیما باید در این رابطه گامی جدی بردارند.

رییس کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی، افزود: مراتع و جنگل ها سرمایه های ملی هستند و برای حفظ آنها جز تامین منابع و بودجه مناسب راهکار دیگری وجود ندارد./

پایان پیام

پیشنهاد سردبیر
اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

زنجیره خبر