ارتحال ملکوتی امام خمینی (ره) بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران
1397/02/02 07:50:00
سرویس سیاسی
دهقانی:

سوء مدیریت بر ناامنی حاصل از بحران کم‌آبی دامن می‌زند/ شرایط بحرانی یزد در زمینه کم آبی

عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس با تاکید بر اینکه دولت متولی مدیریت منابع آبی است، گفت: سوء مدیریت بر ناامنی حاصل از بحران کم‌آبی دامن می‌زند.
سوء مدیریت بر ناامنی حاصل از بحران کم‌آبی دامن می‌زند/ شرایط بحرانی یزد در زمینه کم آبی عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس با تاکید بر اینکه دولت متولی مدیریت منابع آبی است، گفت: سوء مدیریت بر ناامنی حاصل از بحران کم‌آبی دامن می‌زند. https://cdn.icana.ir/d/019/201709105714529787.jpg سوء,مدیریت,بر,ناامنی,حاصل,از,بحران,کم‌آبی,دامن,می‌زند/,شرایط,بحرانی,یزد,در,زمینه,کم,آبی Icana

کمال دهقانی  در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه‌ملت، در خصوص بحران آب و احتمال تبدیل آن به بحران امنیتی در کشور، گفت: تاثیر ملموس وضعیت اقلیمی و آب و هوایی در کشور کاملا مشهود است، البته مقطعی یا دایمی بودن این شرایط به وضعیت اقلیمی جهانی بستگی دارد. متاسفانه در طول پنجاه سال گذشته شاهد کاهش نزولات آسمانی و منابع آبی کشور هستیم.

نماینده مردم تفت و میبد در مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: بنابر شرایط فعلی مبنای کار باید برنامه‌ریزی برای مصرف بهینه از آب موجود و مدیریت تقاضا باشد، همانند گذشته نمی‌توان آب را به میزان دلخواه مصرف کرد، کشاورزی نیازمند تغییر و اصلاح بوده، تامین آب آشامیدنی هم باید در اولویت قرار گیرد.

200 روستای تفت با تانکر آبرسانی می‌شود

وی با تاکید بر مدیریت تامین آب آشامیدینی به دلیل کاهش حداقل هدررفت آب و حداکثر استفاده از منابع آبی موجود، افزود: استان یزد دارای شرایط ویژه است، متاسفانه 200 روستا از 300 روستای شهرستان تفت چند سالی است که با تانکر آبرسانی می‌شود و معمولا هم از فصل فروردین و اردیبهشت آب آشامیدنی مردم با تانکرها و صرف هزینه بسیار تامین می‌شود.

دهقانی فیروزآبادی یادآور شد: آب کشاورزان نیز از کیفیت بسیار پایین برخوردار است، آب آشامیدنی برخی دیگر از شهرستان‌های یزد نیز با آب انتقالی تامین می‌شود با این حال نیاز آبی مردم استان رفع نشده است، از این رو آب انتقالی را با آب‌های حوزه کشاورزی قاطی کردند تا آب با EC کمتر از هزار و با قابلیت شرب در اختیار مردم قرار گیرد.

مدیریت منابع آبی لازمه خروج از درگیری با شرایط بحرانی است

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: اعتقادی به تبدیل بحران کم آبی به بحران امنیتی در کشور ندارم اما مدیریت منابع آبی ضروری است تا دچار بحران نشویم. مدیریت تقاضا باید در اولویت قرار گیرد زیرا در برخی مناطق آب بدون حساب و کتاب هدر می‌رود یا در بخش کشاورزی‌های غیر ضرور مصرف می‌شود.

آب جزء انفال است

وی افزود: اصلاح الگوی کشاورزی در برخی مناطق ضروری است تا از حداقل آب حداکثر استفاده شود. حکومت برای مدیریت نیازهای مردم است، ناامنی در شرایطی که سوء مدیریت نهادینه شود، بروز پیدا خواهد کرد. همکاری مردم نیز در این میان ضرورت بسیار دارد.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی، گفت: آب آشامیدنی مانند نفت و سنگ آهن است که حق همه مردم است و دولت هم متولی تخصیص این منابع است. منابع آبی مختص یک منطقه نیست و جزء انفال است./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet