خبرگزاری خانه ملت

هدر موبایل
1397/02/02 11:06:01
سرویس اقتصادی
کوهکن ریزی:

شرکت سهامی ذوب آهن کلکسیونی از مشکلات است/ تغییر مدیر مشکلی را برطرف نمی کند

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی مشکلات شرکت سهامی ذوب آهن اصفهان را تشریح کرد.
شرکت سهامی ذوب آهن کلکسیونی از مشکلات است/ تغییر مدیر مشکلی را برطرف نمی کند عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی مشکلات شرکت سهامی ذوب آهن اصفهان را تشریح کرد. https://cdn.icana.ir/d/019/201801108151458267.jpg شرکت,سهامی,ذوب,آهن,کلکسیونی,از,مشکلات,است/,تغییر,مدیر,مشکلی,را,برطرف,نمی,کند Icana

محسن کوهکن ریزی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، در خصوص وضعیت بدهی ذوب آهن اصفهان، اظهار داشت: تولید شرکت سهامی ذوب آهن، ساختمانی است و فولاد مبارکه تولید صنعتی دارد، روش تولید این دو کارخانه باهم تفاوت دارد، شرکت سهامی ذوب آهن از طریق کوره بلند تولید دارد.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی با اشاره به روش کشورها برای اداره نیروگاه های ذوب آهن، بیان داشت: با وجود اینکه متد روز دنیا به سمت و سوی احیای مستقیم یا پست الکتریکی رفته اما کم نیستند کشورهایی که کوره ها را از طریق کوره بلند حفظ کردند چرا که اگر میزان یارانه ای که برای برق و گازی دریافت می کنند را از سود سالیانه کاهش دهند ضرر می کنند.

نماینده مردم لنجان در مجلس دهم شورای اسلامی تاکید کرد: در 25 سال گذشته از شرکت سهامی ذوب آهن به عنوان کانونی که باید به بسیاری از نهادها کمک و  دو ذوب آهن را در کنار خود تامین کند، استفاده شد و همین کار مدیان دولتی شیرابه شرکت سهامی ذوب آهن اصفهان را کشیده است.

ذوب آهن اصفهان بیش از استاندارد جهانی نیروی انسانی دارد

وی با بیان اینکه میانگین جهانی در زمینه نیرو انسانی برای تولید یک میلیون تن ذوب آهن هزار نفر است، ادامه داد: فرض بگیریم ما در ایران برای هر یک میلیون تن تولید 1500 نفر نیروی کار نیاز داریم، در حال حاضر ذوب آهن اصفهان 3 میلیون تن تولیدی دارد و باید 4500 نفر نیروی کار داشته باشد اما در حال حاضر 16 هزار نفر در این کارخانه کار می کنند.

این نماینده مجلس با بیان اینکه تقاضای تعدیل نیرو را ندارد، گفت: یکی از اشتباهات خصوصی سازی و اصلاح ساختار این است که مدیران به سراغ تعدیل نیروی انسان می روند این کارخانه در حال حاضر مجموعه بدهی حال و بدهی های تعهدی آن بالای 6 هزار 500 میلیارد تومان است، 3میلیون تن تولید می کند و این تولید هر کیلو200 تومان سود دارد بنابراین در نهایت سالانه 600 میلیارد تومان سود می کند.

بدهی 3500 میلیاردی به سیستم بانکی

کوهکن بیان داشت: ذوب آهن اصفهان 3500 میلیارد تومان به سیستم بانکی بدهکار است که کنتر آن روشن است اگر میانگین سود بانکی را 18 درصد در نظر بگیریم در واقع کارخانه هر چه تلاش کند باید سود وام ها را  پرداخت کند به همین جهت ضمن اینکه ایستاده ایم که نیروی جدید در ذوب آهن جذب نشود تاکید داریم که باید برای پست ها افراد توانمند و بازده در نظر گرفت نه اینکه برای افراد پست.

این نمایند مجلس با بیان اینکه نمی خواهد بار ذوب آهن سنگین شود که به گل بنشیند و 16 هزار نفر هم به بیکاران اضافه شود گفت: ضمن اینکه افراد توانمند در پست ها گمارده می شود باید از باقی افراد در زمینه توسعه خط تولید استفاده شود تا حضور افراد بهینه شود.

وی افزود: اشکال دیگری که وجود دارد این است که دولت افراد سیاسی خود را در مراکز صنعتی منصوب می کنند در حالی که انتظار می شود، دولت ها باید برای ایجاد کار برای افراد وابسته به خود از مراکز صنعتی دست بردارند.

این نماینده اصولگرای مجلس بیان داشت: ذوب آهن به سمت قرض گرفتن از خارجی ها رفته در حالی که این اقدام را درست می دانیم اما انتظار می رود دولت در دفاع از تولید داخلی، تولیدات ذوب آهن را نقد خریداری کند تا از عهده تامین مخارج خود بر آید.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس با بیان اینکه ذوب آهن اصفهان کلکسیونی از مشکلات است، اظهارداشت: مشکلات ذوب آهن را بیش از آنکه وابسته به فرد بدانم، مشکل را از ساختار می دانم بنابراین تغییر مدیریت تاثیری بر رفع مشکلات نداردو هر کسی هم مدیر این کارخانه شوداگر مشکلات را نشناسد از عهده کار برنمی آید./

گفتگواز فهیمه اکبری صحت 

پایان پیام

کلید واژه‌ها

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet