هدر موبایل
1397/02/02 11:03:56
سرویس سیاسی
ابطحی تشریح کرد:

رجال سیاسی در قانون اساسی معنای عام دارد/برخی حکمرانی زنان را عدول از نص فقه می‌دانند

عضو فراکسیون ولایی مجلس با اشاره به اینکه در قانون اساسی رجال معنای عام دارد گفت: برخی عدول از نص را جایز نمی دانند و نصوص معتبری داریم که زن نمی تواند حکمرانی کند .
رجال سیاسی در قانون اساسی معنای عام دارد/برخی حکمرانی زنان را عدول از نص فقه می‌دانند عضو فراکسیون ولایی مجلس با اشاره به اینکه در قانون اساسی رجال معنای عام دارد گفت: برخی عدول از نص را جایز نمی دانند و نصوص معتبری داریم که زن نمی تواند حکمرانی کند . https://cdn.icana.ir/d/019/201712107094839948.jpg رجال,سیاسی,در,قانون,اساسی,معنای,عام,دارد/برخی,حکمرانی,زنان,را,عدول,از,نص,فقه,می‌دانند Icana

سید محمدجواد ابطحی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه‌ملت، در خصوص مفهوم رجل سیاسی ارائه شده از سوی شورای نگهبان و تعیین تکلیف مسئله جنسیت در این عرصه، گفت: یکی از مبانی تفسیری شورای نگهبان برمی گردد به آموزه های دینی، به عبارتی توجه می شود که قرآن، سنت و غیره چه مطلبی را بیان می کند که بر اساس آن تفسیر صورت بگیرد.

نماینده مردم خمینی‌شهر در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه یکی از پیشینه های تفسیر بر می گردد به مذاکرات مجلس خبرگان در مورد اصول که به آن نیز استناد می شود، تصریح کرد: ؛ اتفاقا در آموزه های دینی مشروح مفسرین و همچنین فقها از منابع حدیث و سنت، ولایت و حکمرانی را به زن نمی دهند؛ به عبارتی زن را والاتر و بالاتر از این می دانند که بخواهند چنین تکلیف سنگینی را بر دوش زنان بگذارند.

وی ادامه داد: باید یادآور شد در مجلس خبرنگان بحث مفصلی شد که آیا زنان می توانند رییس جمهور باشد یا خیر؟ افرادی همچون مرحوم دستغیب، صدوقی و پرورش نظرات بسیاری دادند و به این نتیجه رسیدند که زن نمی تواند رییس جمهور باشد اما در مجلس خبرگان افراد دگر اندیشی همچون مراغه ای و بنی صدر و غیره نیز بودند، لذا شهید بهشتی تعبیر رجال سیاسی را مطرح کرد؛ رجال یعنی شخصیت سیاسی لذا اگر شورای نگهبان بخواهد تفسیر کند، می تواند چنین امری را محقق سازد.

این نماینده مردم در مجلس دهم افزود: بر این اساس شورای نگهبان با توجه به پیشینه فقهی و نظرات حقوقدانان می تواند تصمیم بگیرد و نظر تفسیری بدهد که شامل زنان نیز می شود و منع قانونی ندارد اما شاکله فقهای مجلس خبرگان و حقوقدانانی که عمدتا در بستر فقه اسلامی پرورش یافته اند، عدول از نص را جایز نمی دانند و نصوص معتبری داریم که زن نمی تواند حکمرانی کند و رییس جمهوری نیز نوعی حکمرانی کند لذا زن نمی تواند رییس جمهور شود.

ابطحی اظهار کرد: در قانون اساسی رجال قید شده و معنای عام دارد لذا جای تفسیر باز است. از این رو وقتی شورای نگهبان تفسیری انجام داد همه باید به آن عمل کنند.

عضو فراکسیون ولایی مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه برای تعیین شدن موضوع جنسیت در بحث رجل نیازی به تغییر قانون اساسی نیست و تفسیر شورای نگهبان را می خواهد، خاطرنشان کرد: متاسفانه برخی روشنفکران که اطلاعی از موضوع ندارند و عقیده فمنیستی دارند جوسازی می کنند که به مقام زن بی توجهی می شود در حالی که باید تابع قانون باشیم و بر اساس قانون تفسیر به عهده شورای نگهبان است وگرنه بر خلاف این رویه سنگ روی سنگ بند نمی شود./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

موضوع مرتبط

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet