هدر موبایل
1397/02/02 11:34:28
سرویس صحن
کوسه غراوی در نطق میان دستور:

حمایت از کالای داخلی کلید حل مشکلات تولید و اشتغال/لزوم اجرای نظام رتبه‌بندی معلمان

عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی گفت: ارتقا کیفیت کالا و خدمات به عزمی همه جانبه نیاز دارد.
حمایت از کالای داخلی کلید حل مشکلات تولید و اشتغال/لزوم اجرای نظام رتبه‌بندی معلمان عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی گفت: ارتقا کیفیت کالا و خدمات به عزمی همه جانبه نیاز دارد. https://cdn.icana.ir/d/019/201611109561722548.jpg حمایت,از,کالای,داخلی,کلید,حل,مشکلات,تولید,و,اشتغال/لزوم,اجرای,نظام,رتبه‌بندی,معلمان Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، شهرام کوسه غراوی در نشست علنی امروز (یکشنبه، 2 اردیبهشت ماه )‌ مجلس شواری اسلامی در نطق میان دستور، گفت: محرومیت مینودشت، کلاله، مراوه تپه، گالیکش ریشه در تاریخ ستم شاهی دارد علی‌رغم خدمات جمهوری اسلامی محرومیت هنوز در مناطق زیادی باقی مانده است.

نماینده مردم مینودشت، کلاله، مراوه تپه، گالیکش در مجلس شورای اسلامی افزود: سیاست خارجه جمهوری اسلامی همواره بر حمایت از مظلوم و مقابله با ستمگر متمرکز بوده است و دنیا خوب می‌داند ایران امروز سرزمینی امن و دارای قدرت نظامی است بی تردید این استقلال مرهون رهبری فرزانه و شجاع مبتنی بر ولایت فقیه است.

 

آمریکا حق تصمیم‌گیری کشورها در امور داخلی کشور خود را به رسمیت بشناسند

عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی بیان کرد: آمریکا و استعمار باید حق تصمیم‌گیری کشورها در امور داخلی خود را به رسمیت بشناسند و بدانند دخالت در امور کشورهای مسلمان چیزی عاید آنها نخواهد کرد.

 

ارتقا کیفیت کالا در گرو عزم ملی است

وی اظهار کرد: ارتقا کیفیت کالا و خدمات در سالی که به شعار حمایت از کالای ایرانی مزین است نیاز به عزم همه جانبه دارد؛ تحقق این شعار کلید حل مشکلات تولید و اشتغال است لذا مدیران باید با استفاده از نیروهای جوان، مستعد، پرانرژی و جهادی و حذف زمینه‌های تبعیض و توجه جدی به حاکمیت شایسته سالاری از ظرفیت انسانی حداکثر استفاده را بنمایند.

 

مشکل اشتغال حل شود

وی تاکید کرد: بازنشسته عزیزی که 30 سال در خدمت کشور بود حالا با استرس در خانه به اشتغال فرزندش می‌اندیشد؛ متاسفانه درد بیکاری فرزندان بر مشکلات عدم تناسب حقوق بازنشستگی و هزینه زندگی مضاعف شده است دولت محترم تمهیدی بیندیشد تا شان این قشر محترم رعایت شود و با آرامش زندگی کنند.

کوسه غراوی با اشاره به مشکلات فرهنگیان خاطرنشان کرد: عدم جذب و به کارگیری نیروهای خرید خدمات آموزشی حق‌التدریسی و معلمان سوادآموزی به ویژه در مناطق محروم و کم‌تر توسعه یافته موجب شده تا بخش قابل توجهی از این ظرفیت به صورت رسمی در آموزش و تربیت نسل امروز و آینده استفاده نشود؛ اجرای کامل نظام رتبه بندی معلمان و فرهنگیان ضروری است.

 

برنامه های توسعه کامل اجرایی نمی شود

عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی ادامه داد: چرا کشوری که منابع غنی زیرزمینی، اراضی وسیع کشاورزی و منابع انسانی توسعه یافته دارد پس از 39 سال به جایگاه واقعی خود دست نیافته است؟ مشکل کجاست؟ مدیران؟ آموزش غلط؟ می‌دانیم که نقطه کلیدی این است که دولت‌های مختلف با استراتژی‌های مختلف هر کدام مسیرهای متفاوتی را سیر نمودند تا جایی که برنامه های توسعه هیچ کدام به طور کامل تحقق مناسبی نیافته است.

وی با بیان اینکه امروزه 30 درصد از افراد کشور زیر خط فقر زندگی کنند، گفت: 18 تا 25 درصد جوانان تا 25 ساله، در کشور بیکار می باشند. آمار کلی بیکاری 12.4 درصد است؛ در کشور علی الخصوص در شهرستان های گالیکش، کلاله، مراوه تپه و مینودشت هزاران نفر بیکار فارغ التحصیل دانشگاهی وجود دارد و هرساله به آن اضافه می گردد، رشد بی ضابطه موسسات اعتباری، 80 درصد زنان در ایران هیچگونه درآمدی ندارند این قشر در خدمات 13 درصد سهم دارند در حالیکه در کشور مسلمان و همسایه ترکیه 30 درصد می باشداین درد است!

 

 تغییر کاربری اراضی باعث  بیابان زایی شده است

عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی یادآور شود: در بخش کشاورزی نیز خشکسالی و تغییر کاربری اراضی و مهاجرت روستاییان و تخریب منابع طبیعی و فرسایش شدید خاک و رشد بیابان زایی موجب شده که کشاورزی با تهدیدهای جدی مواجه گردند؛ عدم افزایش قیمت خرید تضمینی گندم و عدم پرداخت به موقع مطالبات کشاورزان وضعیت اقتصادی کشاورزان زحمتکش را با تهدید روبه رو کرده است. نهاده های کشاورزی مانند کود شیمیایی و بذر، در بازار سیاه و آزاد عرضه و با چند برابر قیمت به دست کشاورزان عزیز می رسد.

کوسه غراوی اظهار کرد: استان گلستان، این ایران کوچک، متشکل از اقوام کوهساری، سبزواری، گرمه ای، ترکمن، بلوچ، کرد و لر ، آذری و سیستانی و سایر اقوام با نامی زیبا و فقر و کاستی های فراوان، علیرغم قول های مکرر، از جمله وعده سال ۹۲ دکتر روحانی هنوز از نداشتن راه آهن رنج می برد . عدم اتمام سد نرماب چهل چای - محقق نشدن منطقه آزاد تجاری اینچه برون - مشخص نشدن وضعیت پتروشیمی آق قلا و وضعیت نامطلوب آشوراده و عدم اتمام آزادراه نوکنده به مینودشت - گالیکش، کلاله به آشخانه از زخم های کهنه بر تن رنجور و توسعه نیافته استان است  این وعده ها چه زمانی محقق شود؟

وی خاطرنشان کرد: اساسی ترین موضوع که دولت بایستی در استان على الخصوص در حوزه انتخابیه اینجانب به آن همت گمارد جلوگیری از نابودی مراتع حوزه اترک، بعلت عدم جریان آب رودخانه اترک است . زارعین روستاهای مراوه تپه، کلاله و گالیکش در چندین هزار هکتار اراضی این حوزه، با عدم امکان کشت، بدلیل مشکل آب و عدم امکان استفاده از حق آبه مواجه هستند آقای وزیر جهاد کشاورزی آیا برای حل این مشکلات چاره ای اندیشیده اید؟

 

احداث سد در بالادست رودخانه اترک اراضی را به دیم تبدیل کرده است

عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی بیان کرد: احداث چندین سد در بالادست رودخانه اترک حقابه اراضی پایین دست در استان گلستان را تضییع و اراضی بسیار مساعد مراوه تپه و گنبد را به دیم تبدیل کرده و در نقاط مختلف، بروز ریزگردها حتی در گرگان آغاز شده است که ورود جدی وزارت نیرو را می طلبد. ضمنا دولت محترم جهت ایجاد الگوی جایگزین کشت شالی، در استان باید تمهید نماید که محصولات پر محصول با نیاز آب کمتری ترویج یابد.

کوسه غراوی در ادامه تاکید کرد: لازم است آقای حجتی پاسخ دهد که چرا مردم هر روز جهت تعارضات، با پرونده های مختلف در دادگاه ها دست و پنجه نرم می کنند. چرا با مردم شفاف نیستید؟ چرا به‌جای حل مشکلات مراتع و ارتقای آگاهی های عمومی، مسئولین شما با تندی و بی احترامی با ارباب رجوع برخورد می کنند؟ مگر مردم ولی نعمت شما نیستند ؟!

این نماینده مردم با بیان اینکه شهرستان کلاله فرودگاه دارد گالیکش جاذبه های گردشگری دارد، تصریح کرد: مراوه تپه با مردمانی خونگرم و آرامگاه مختوم قلی فراغی را دارد، مینودشت را با زرشک و توتون هایش می شناسیم اما چرا زیرساخت نداریم؟ چرا راه سالن ورزشی، خانه بهداشت، امکانات اولیه رفاهی و آب شرب و بهداشتی نداریم؟

 

بسیاری از روستاها آب شرب سالم ندارد

وی با بیان اینکه هنوز روستاهایی داریم که آب شرب سالم ندارد و هنوز با تانکر آب رسانی می شود، ادامه داد: آیا سهم حوزه انتخابیه من از صندوق توسعه ملی، جهت آب روستائی که مرزداران و محرومان کشور هستند اینقدر ناچیز است که با بی آبی زندگی کنند ؟

کوسه غراوی گفت: جناب آقای آخوندی آزادراه کلاله به گلیندا که قول داده بودید عملیاتی گردد هنوز در مرحله مطالعات، مسکوت مانده است به عنوان آخرین نکته، حفظ وحدت و انسجام یک ضرورت است .

 

امکان تدریس زبان اقوام فراهم شود

عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی در پایان افزود: رئیس محترم مجلس و همکاران عزیز، در شرایطی که دشمنان منتظر فرصت اخلال در وحدت اقوام ما هستند باید با احترام به زبان‌های تمام اقوام، امکان تدریس آن در دانشگاه های منطقه، با ایجاد رشته های زبان های محلی، که قبلا در زبان های آذری، کردی تجربه شده و اثرات بسیار مثبتی داشته و موجب نشاط و امیدواری در بین اقوام مختلف می شود، فراهم گردد. لازم به ذکر است که یکی از شبکه های رادیویی خارجی و معاند، روزانه سه ساعت برنامه ترکمنی دارد، آیا نباید برنامه های رادیو و تلویزیون جمهوری اسلامی، اقوام را بویژه ترکمن ها را با زبان مادری بیشتر پوشش دهد؛ از دولت محترم می خواهیم اهتمام جدی در رفع معضلات فوق داشته باشند./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

زنجیره خبر

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet