هدر موبایل
1397/02/02 12:19:42
سرویس صحن
خجسته در طرح سوال از وزیر امور اقتصادی و دارایی:

منطق قیمت‌گذاری ارز 4200 تومانی از کجا آمده است؟/ خروج 30 هزار میلیارد دلار ارز در چند ماهه اخیر از کشور

رئیس فراکسیون مبارزه با مفاسد اقتصادی و اداری مجلس با طرح این سوال که منطق قیمت گذاری ارز ۴۲۰۰ تومانی چیست، گفت: بودجه ۹۷ بر اساس ارز ۳۷۵۰ تومانی بسته شد لذا در کمتر از ۲ ماه با افزایش ۱۵ درصدی ارز مواجه شدیم.
منطق قیمت‌گذاری ارز 4200 تومانی از کجا آمده است؟/ خروج 30 هزار میلیارد دلار ارز در چند ماهه اخیر از کشور رئیس فراکسیون مبارزه با مفاسد اقتصادی و اداری مجلس با طرح این سوال که منطق قیمت گذاری ارز 4200 تومانی چیست، گفت: بودجه 97 بر اساس ارز 3750 تومانی بسته شد لذا در کمتر از 2 ماه با افزایش 15 درصدی ارز مواجه شدیم. https://cdn.icana.ir/d/019/201707102753149904.jpg منطق,قیمت‌گذاری,ارز,4200,تومانی,از,کجا,آمده,است؟/,خروج,30,هزار,میلیارد,دلار,ارز,در,چند,ماهه,اخیر,از,کشور Icana

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، امیر خجسته در نشست علنی امروز (یکشنبه، 2 اردیبهشت ماه) مجلس شورای اسلامی در جریان رسیدگی سوال خود از وزیر امور اقتصاد و دارایی گفت: سوالم درخصوص نوسانات ارزی ماه ها قبل مطرح شده و حدود 7 ماه پیش این موضوع را پیش بینی کردم که دلار به 5 هزار تومان می رسد که در همین راستا به وزیر اقتصاد اظهار کردم که جریان مرموزی به دنبال افزایش قیمت ارز و بهم ریختن بازار است، لذا اگر سوال از وزیر سریع تر مطرح می‌شد، از بسیاری از جریانات ارزی در این راستا جلوگیری می شد.

رئیس فراکسیون مبارزه با مفاسد اقتصادی و اداری مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه متناسب با افزایش قیمت ارز، قیمت سایر اقلام نیز افزایش می یابد، ادامه داد: باید مشخص شود که آیا تیم اقتصادی دولت بازار ارز را مدیریت کرد یا یک عده به صورت ساماندهی شده بازار ارز را مدیریت کردند؟ و آیا صادرات و واردات در کشور توسط وزارت اقتصاد مدیریت می شود یا اینکه افراد دیگری این بازار را مدیریت می کنند؟ صادرات و واردات در کشور به چه شکل درآمده است؟

وی ادامه داد: عدم تشخیص صحیح یا نادرست درباره افزایش یک شبه نرخ ارز توسط تیم اقتصادی دولت مشکلات کنونی بازار ارز را رقم زده است، چرا که تیم اقتصادی دولت همانند پزشکی بوده که باید تشخیص دهد و نسخه بپیچد.

نماینده مردم همدان و فامنین در مجلس شورای اسلامی با طرح سوالی مبنی بر اینکه منطق قیمت گذاری ارز 4200 تومانی از کجا آمده است، یادآور شد: بودجه سال 97 بر اساس ارز 3750 تومانی بسته شد، لذا در کمتر از 2 ماه چه اتفاقی رخ داد که با افزایش 15 درصدی قیمت ارز مواجه شدیم و ضمانت عملیاتی درباره این قیمت گذاری چیست؟

خجسته با بیان اینکه 30 هزار میلیارد دلار ارز در چند ماهه اخیر از کشور خارج شده است، افزود: آیا دولت برای جلوگیری از خروج ارز از کشور برنامه ای داشت؟

وی با تاکید بر اینکه ارزش پول ملی کشور کاهشی فاجعه آمیز داشته است، ادامه داد: در حال حاضر ارزش پول ملی به حداقل میزان خود رسیده است، لذا این سوال مطرح است که وزارت اقتصاد در این باره چه می کند؟

این نماینده مردم در مجلس دهم با بیان اینکه بارها درباره گسترش نقدینگی در جامعه به دولت هشدار داده شد، اظهار داشت: برنامه دولت برای کنترل 1500 میلیاردتومان نقدینگی در کشور چیست؟ و چه اقداماتی برای این موضوع اندیشیده شده است؟

خجسته با انتقاد از اینکه چرا همصدایی درباره قیمت دلار به نوسانات آن ازدولت شنیده نمی شود، افزود: چرا بین بدنه دولت در این باره تشتت آرا وجود دارد و عده ای  در دولت می گویند که قیمت ارز افزایش یافته، عده ای می گویند باید کاهش یابد و برخی می گویند قیمت آن باید ثابت بماند، چه راهکارهایی برای کنترل بازار ارز پیش بینی شده است؟

وی با بیان اینکه آیا تعیین قیمت 4200 تومانی ارز کاری تخصصی بوده است؟ تصریح کرد: بالا رفتن قیمت ارز یعنی بالا رفتن قیمت تمام اقلام که در حال حاضر نیز قیمت کالاها از 5 تا 50 درصد افزایش یافته که در این راستا نیز ارزش حقوق یک کارگر، یک کارمند و یک روستایی یک سوم شده است مردم در این راستا از وزرا سوال می کنند که نمایندگان چه نظارتی بر ساماندهی بازار ارز دارند.

نماینده مردم همدان و فامنین در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه مردم نگران التهابات بازار ارز هستند، بیان کرد: قیمت ارز افزایش یافته و کاهش می یابد و در این راستا قیمت محصولات نیز افزایش می یابد، اما پس از آن دیگر کاهش نمی یابد، لذا وزارت اقتصاد باید این مسائل را کنترل کرده و به مردم درباره نوسانات ارزی توضیح دهد.

وی با بیان اینکه درآمد کشور 98 میلیارد دلار است، افزود: از این درآمد 51 میلیارد دلار نفتی بوده که صد درصد آن در اختیار دولت است و 47 میلیارد دلار نیز درآمد غیرنفتی بوده که 70 درصد آن نیز در اختیار دولت است و در این راستا 54 میلیارد دلار واردات داشته‌ایم لذا 44 میلیارد دلار مازاد بر 98 میلیارد داریم. آیا این روند مدیریت شده است؟ خیر نتوانستیم مدیریت کنیم.

رئیس فراکسیون مبارزه با مفاسد اقتصادی و اداری مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: به گونه ای عمل شد که مردم می‌گویند نظام و رهبری ناکارامد است، در حالی که دستگاه های اجرایی مدیریت صحیحی ندارند، چرا که با 44 میلیاد دلار مازاد می توانستیم هر اقدامی انجام دهیم.

خجسته با بیان اینکه بازار ارز خارج از مجلس و دولت به صورت پله ای انجام می شود، تصریح کرد:  آقایان؛ بازار نرخ ارز را مدیریت کنید و تیم اقتصادی دولت این موضوع را تعیین تکلیف کند و باید گفت در این راستا چه نظارتی است که ما در مجلس داریم، زیرا بنده سوال می کنم اما سوال بنده 2 سال بعد به صحن علنی مجلس شورای اسلامی می آید.

وی تصریح کرد: اگر سوال اینجانب در زمان مقرر مطرح می شد، اعتقاد دارم بسیاری از مشکلات جاری ارز هم اکنون مرتفع شد بود و از همین رو رئیس بانک مرکزی زمانی که گزارش داد نمایندگان از این گزارش ناراحت و عصبانی شدند، بنابراین آقای سیف عزیز؛ باید گفت شما که نمی توانید چرا مانده اید؟   

وی تصریح کرد: آقای رئیس جمهور فرموده‌اند من از عملکرد 4 ساله و هم اکنون بحث ارز راضی نیستم پس در موضوع ارز باید چه کسی جواب بدهد و پاسخگو باشد و از همین رو باید به داد مردم برسیم. مردم اقتدار و قاطعیت می‌خواهند والله اگر به داد مردم نرسیم اتفاقات دیگری صورت می‌گیرد. آقای رئیس جمهور از صحبت‌های دیروز شما ممنونم که اعلام نارضایتی از بازار ارز کردید و خواستار توجه ویژه در این ارتباط شدید.

خجسته افزود: این وضع مدیریت بازار ارز نیست و وضع معیشت مردم نیست، مردم در شرایط سخت به سر می‌برند بنابراین آقای وزیر به داد مردم برسید و این مشکلات را رفع کنید؛ بنده از اینکه سوال اینجانب به موقع در صحن علنی مجلس قرائت نشد گله‌مندم.

وی ادامه داد: به داد مردم مظلوم برسید، مردم بیش از این تحمل ندارند و این مردم، مردمی هستند که 240 هزار شهید دادند و مسلم است که حق مردم عزیز است که مشکلاتشان رفع شود. آقای رئیس جمهور مردم ما بهترین مردم تاریخ بشریت هستند بنابراین نباید بگذاریم سوء مدیریت آسیبی به مردم بزند. آقای وزیر یک فکر اساسی برای ثبات ارز بکنید که در این راستا مشکلات معیشت مردم نیز برطرف شود و این در حالی است که سال 97 سال برطرف کردن مشکلات مردم است و امیدواریم با هماهنگی سه قوه به داد مردم برسیم و مشکلاتشان را رفع کنیم.

 

80 درصد از سپرده های مردم در امور غیربانکی هزینه شده است

نماینده مردم همدان در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه انتظار می‌رود دلار 4200 تومان ثابت بماند، گفت: در آینده ممکن است افرادی از بیرون بازار ارز را به دست بگیرند و اعمال مدیریت تیم اقتصادی کشور را زیر سوال ببرند.

وی ادامه داد: متأسفانه شاهد سپرده گذاری مردم در بانک‌های دولتی و به خصوص بانک‌های خصوصی بوده‌ایم که معاونت نظارت بر بانک‌ها در بانک مرکزی در این زمینه نقش‌آفرینی نکرده و به جای نظارت به دنبال آن بوده است تا افراد منتسب به خود را در بانک‌ها به کار گیرد. در این زمینه اسنادی وجود دارد که در صورت لزوم آن را منتشر می‌کنیم.

خجسته با استناد به بند 16 و بند الف قانون رفع موانع تولید اظهار داشت: بانک‌ها باید از کلیه فضاهای بنگاهداری خارج می‌شدند اما همچنان شاهد هستیم که شرکت‌های سرمایه‌گذاری در بانک‌ها فعالیت دارند و همچنین باید ظرف مدت 3 سال 33 درصد از اموال منقول و غیرمنقول که در تملک بانک‌ها است به فروش برسد.

رئیس فراکسیون مبارزه با مفاسد اقتصادی بیان داشت: تاکنون نه تنها این قانون محقق نشده است بلکه دستورالعمل آن تدوین و ابلاغ نیز نشده و اینجا باید نظارت مجلس را زیر سوال برد که با عدم نظارت نه قانون اجرایی و نه دستورالعمل آن تدوین شده است.

نماینده مردم همدان در مجلس شورای اسلامی با تأکید بر اینکه وزیر باید شفاف صحبت کند، گفت: برای حفظ 1500 هزار میلیارد تومان سپرده مردم در شبکه بانکی چه اقدامی صورت گرفته که تاکنون 400 هزار میلیارد تومان از این سپرده‌ها به هدر رفته است. طبق مدارک موجود 80 درصد از سپرده‌های مردم در مسائلی غیر از فعالیت بانکی به کار گرفته شده است.

وی با تأکید بر اینکه پول مردم در موسسات مالی و بانک‌ها غارت شده است، ادامه داد: در یکی از بانک‌ها 5 هزار و 200 میلیارد تومان با روش معاملات ضربدری و بدون هیچ‌گونه رد و بدل پولی و مالی که ارزش پولی نیز نداشته سود موهومی ارائه و تأیید شد است؛ در واقع این کار غارت سرمایه مردم است.

خجسته با اشاره به عملکرد صدا و سیما گفت: برخی از موسسات مالی که گفته می‌شود غیرمجاز است از صدا و سیما تبلیغات داشته و بانک مرکزی نیز آن را تأیید کرده است، امیدواریم در سال 97 هیچ سپرده‌گذاری در جلوی مجلس و ریاست جمهوری تجمع نکند که وزیر باید پاسخگوی این اعتراضات باشد.

رئیس فراکسیون مبارزه با مفاسد اقتصادی تأکید کرد: در نوبت بعدی موضوع مافیای قاچاق، قاچاق کالا و قاچاق خودرو را از وزیر پیگیری خواهیم کرد./

پایان پیام

کلید واژه‌ها

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

زنجیره خبر

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet