خبرگزاری خانه ملت

هدر موبایل
1397/02/03 10:18:00
سرویس دیگر رسانه‌ها_
کاظمی:

قوه مقننه غنی ترین جایگاه نظارت است

نایب رئیس کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس گفت: یکی از وظایف مجلس مربوط به نظارت بر اجرای قوانین می شود که در چارچوب قانون عمل می کنیم.
قوه مقننه غنی ترین جایگاه نظارت است نایب رئیس کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس گفت: یکی از وظایف مجلس مربوط به نظارت بر اجرای قوانین می شود که در چارچوب قانون عمل می کنیم. https://cdn.icana.ir/d/019/201705103121785010.jpg قوه,مقننه,غنی,ترین,جایگاه,نظارت,است Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت،برنامه بهارستان رادیو گفتگو با موضوع جایگاه نظارتی مجلس در ارزیابی وضع موجود و ضرورت بازنگری کمی و کیفی درخصوص آن و با حضور حمیدرضا کاظمی نایب رئیس کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس به روی آنتن رفت.

حمیدرضا کاظمی نایب رئیس کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس در گفتگوی بهارستان رادیو گفتگو در این خصوص بیان کرد: مجلس دو بال از جمله قانون گذاری و نظارتی دارد و کمیسیون اصل ٩٠ وظیفه نظارتی قوانین را بر عهده دارد.

وی ادامه داد: بخشی از بعد نظارتی مربوط به نظارت تصویبی می شود که براساس آن مجلس با تصویب عهدنامه های بین المللی و اعمال محدودیت های ضروری صلح و دعاوی در نظارت بر این مسائل ورود پیدا می کند.

نایب رئیس کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس گفت: مجلس در تصویب و نظارت بر اجرای آن نیز ورود می کند البته بخشی از این نظارت ها توسط دیوان محاسبات که از سازمان های وابسته به مجلس است، انجام می پذیرد.

کاظمی اظهار کرد: نظارت اختصاصی بر عملکرد قوه مجریه و دادن و ندادن رای اعتماد به وزرا در حوزه برخی از اقدامات مجلس است و در اصل این حق نظارت مردم است و نمایندگان به نیابت از مردم، این کار را انجام می دهند.

وی بیان کرد: مجلس در ادوار مختلف علی رغم وجود تمام فراز و نشیب ها، از این بال نظارتی استفاده کرد و از طریق کمیسیون اصل ٩٠ در اجرا و تفریغ بودجه و گزارش های سالیانه نظارت کرده است.

نایب رئیس کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس  گفت: مجلس پس از بررسی های لازم درصورت عدم اقناع نمایندگان، رای اعتماد نمی دهد که این مسئله در ادوار مختلف مجلس دیده شده است.

کاظمی تصریح کرد: قرار بر این است که اصلاح قانون انتخابات به مجلس داده شود که براین اساس یک همدلی میان مجلس و دولت به وجود می آید و دولت مکلف شده تا این لایحه را تقدیم مجلس کند.

وی در پایان با بیان اینکه غنی ترین جایگاه نظارت قوه مقننه است، گفت: جامعه بیشتر از ما انتظار دارد و ما در چارچوب قانون عمل می کنیم تا در بعد نظارت امیدواری ایجاد شود./

پایان پیام

 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet