هدر اصلی سایت
PrintPageچاپPrintPageچاپ با عکس ToFriendارسال به دوستان Whatsapp google_plus Line twitter
برومندی:

پروژه گاپ ترکیه صهیونسیتی است/ لطمه سد ایلیسو به اکو سیستم منطقه

سرویس اقتصادی
عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی تاکید کرد که پروژه گاپ و سد ایلیسو پروژه صهیونیستی است و باید همه کشورها نسبت به این مسئله حساس باشند.
دوشنبه 3 اردیبهشت 1397 ساعت 11:25
پروژه گاپ ترکیه صهیونسیتی است/ لطمه سد ایلیسو به اکو سیستم منطقه عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی تاکید کرد که پروژه گاپ و سد ایلیسو پروژه صهیونیستی است و باید همه کشورها نسبت به این مسئله حساس باشند. https://cdn.icana.ir/d/019/51945.jpg پروژه,گاپ,ترکیه,صهیونسیتی,است/,لطمه,سد,ایلیسو,به,اکو,سیستم,منطقه Icana

محمدمهدی برومندی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به سد های بزرگ و کوچک ترکیه بر رودهای دجله و فرات اظهار داشت: ترک ها در قالب پروژه گاپ که پروژه صهیونیستی است در نظر دارند 22 سد بزرگ و کوچک در سردهانه های دجله و فرات احداث کنند.

عضو کمیته امنیت آب کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی ادامه: در شروع کار پروژه گاپ با مقاومت  مجامع بین المللی مواجه شدند به همین جهت صهیونیست ها برای سرمایه گذاری در این پروژه رغبت پیدا کردند.

نماینده مردم مرودشت در مجلس دهم شورای اسلامی با بیان اینکه صهیونیست ها بیشترین پیمانکاران پروژه گاپ هستند بیان داشت: علاوه بر این همکاری ها، دولت ترکیه با رژیم صهیونست قرار دادهایی دارند که آب شرب جمع آوری شده از پروژه های گاپ در آینده به سرزمین های اشغالی صادر شود.

وی گفت: در حال حاضر که بهره برداری از سد آتاتورک صورت گرفته است بهره برداری از این سد به 50 میلیارد متر مکعب رسیده و همین امر باعث خشکی بخش زیادی از اراضی کشور عراق شده ، ریزگردهایی که در خوزستان، مناطق غربی و شمال غربی کشور تجربه می شود به دلیل خشکی اراضی کشور عراق است.  

این نماینده مجلس ادامه داد: یک میلیون هکتار از اراضی کشور عراق به دلیل کنترل سردهانه های دجله و فرات خشک شده است، این مسئله بر هورالعظیم و سه هور بزرگ دیگر در مرز ایران و عراق تاثیر گذاشته است.

برومندی در ادامه گفت‌وگو با خبرگزاری خانه ملت، به سد ایلیسو اشاره کرد و اظهارداشت: قرار است سد ایلیسو با 11 میلیارد متر مکعب در سال 2019 به بهره برداری برسد و شرایط منطقه را بسیار سخت تر می کند.

وی بااشاره به وضعیت کشورهای عراق و سوریه بیان داشت: متاسفانه به دلیل اینکه انسجام و ثبات سیاسی در کشورهای عراق و سوریه وجود ندارد درگیر مسائل داخلی، داعش، تروریست و آشوب منطقه هستند، نتواسته اند به خوبی مسائل را دنبال کنند.

این نماینده مجلس تاکید کرد: تصور من این است که ما از این پروژه های گاپ آسیب خواهیم دید، به همین جهت از وزیر نیرو دراین زمینه سول دارم همچنین در جلسات تخصصی با نمایندگان پارلمان اروپا مسائل را دنبال کرده ام و بیان داشتیم اقدامات کشور ترکیه می تواند خسارت جبران ناپذیری به اکوسیستم خاورمیانه وارد کند.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با اشاره به نشست با وزرای خارجه، اطلاعات و دستگاه های مرتبط گفت:وزارت امور خارجه و نیرو باید مسئله را پیگیری کنند از نگاه حقوقی نیز می شود موضوع را در مجامع بین الملل مطرح کرد  چرا که تغییر در اکوسیستم خسارات جبران ناپذیری وارد می کند و اتفاق مشابه در خاورمیانه تکرار می شود باید همه کشورهای منطقه و دنیا نسبت به این مسئله حساس باشند./

پایان پیام

پیشنهاد سردبیر
اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000