هدر اصلی سایت
PrintPageچاپPrintPageچاپ با عکس ToFriendارسال به دوستان Whatsapp google_plus Line twitter
مهاجرنیا مطرح کرد:

فلسفه امر به معروف و نهی از منکر سالم سازی و واکسینه سازی جامعه است/ برخی رفتارهای جریان های سیاسی به ضرر انقلاب است

سرویس دیگر رسانه‌ها
پژوهشگر علوم سیاسی گفت: یکی از مهم ترین فلسفه‌ های امر به معروف و نهی از منکر، نصیحت، ارشاد، نقد و خیرخواهی حاکمانِ جامعه است. چون یکی از چیزهایی که در روایات متعدد به ما می‌گوید «النصیحة الائمة المسلمین» که امروز تعطیل شده است.
یکشنبه 2 اردیبهشت 1397 ساعت 18:46
فلسفه امر به معروف و نهی از منکر سالم سازی و واکسینه سازی جامعه است/ برخی رفتارهای جریان های سیاسی به ضرر انقلاب است پژوهشگر علوم سیاسی گفت: یکی از مهم ترین فلسفه‌ های امر به معروف و نهی از منکر، نصیحت، ارشاد، نقد و خیرخواهی حاکمانِ جامعه است. چون یکی از چیزهایی که در روایات متعدد به ما می‌گوید «النصیحة الائمة المسلمین» که امروز تعطیل شده است. https://cdn.icana.ir/d/019/201804104898792140.jpg فلسفه,امر,به,معروف,و,نهی,از,منکر,سالم,سازی,و,واکسینه,سازی,جامعه,است/,برخی,رفتارهای,جریان,های,سیاسی,به,ضرر,انقلاب,است Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت ؛ حجت الاسلام والمسلمین محسن مهاجرنیا در دومین جلسه مجمع هماهنگی پیروان امام و رهبری استان قم با موضوع راهبردهای اصولگرایی در دهه پنجم انقلاب اسلامی، گفت: راهبردهـا، اصول و خط مشی های کلانی بر سـطح تاکتیکی و عملیاتی برنامه ها و اقدامات اشـراف داشـته و با توجه به فرصت ها، تهدیدها، نقاط قوت و ضعف در مسیر رسیدن به اهداف، به آنها جهت می دهند.

وی عملکرد راهبردها را با تحلیل محیط داخلی جریان اصولگرایی(نقاط قوت و ضعف) و تحلیل محیط خارجی (فرصت‌ها و تهدیدها) در ذیل رسالت و اهداف بلند مدت، در چارچوب سیاست‌های کلی دانست.

مهاجرنیا با اشاره به پانزده راهبرد کلان اصولگرایی به تبیین «‌راهبرد تدبیری» به عنوان اولین راهبرد پرداخت و توضیح داد: راهبرد تدبیری در واقع رویکردهای سامان دهنده و دوراندیشانه در مدیریت فرصت ها، قوت ها، تهدیدها و ضعف ها با هدف اصلاح، هدایت و حرکت از وضع موجود به وضع مطلوب است.

پژوهشگر علوم سیاسی گفت: اگر بخواهیم به نقاط ضعف و قوت درون جریان انقلابی و اصولگرایی بپردازیم، نقاط ضعف و قوتی در کنار امتیازاتی مشاهده می شود که جای دیگر نیست و همین پایبندی به یک سری اصول، اخلاقیات، اعتقادات، باورها و مسائل تکلیفی، از نقطه قوت‌های ماست.

وی با تصریح بر اینکه یک سری نقطه ضعف‌ها هم داریم، افزود: این تشتتی که در درون جریان وجود دارد و بی اعتمادی که ایجاد شده در کنار بی برنامگی و خود‌رأیی که معمولاً هر جریان فکری، فقط حرف خودش را قبول دارد و انحصار‌طلبی‌ که احیاناً دیده می‌شود، نقاط ضعفی است که وجود دارد.

استاد حوزه و دانشگاه افزود: تهدیدات بیرونی مانند مشکلات فرهنگی، اقتصادی، سیاسی وجود دارند که این تهدید‌ها شکننده هستند و چون انقلاب اسلامی متکی به مقبولیت اجتماعی و افکار عمومی است، اگر نتوانیم افکار عمومی را اقناع کنیم که دولت اقتدار دارد و نظام می‌تواند مشکل خود را حل کند، باعث تضعیف مقبولیت اجتماعی می ‌شود و این تهدید  است.

مهاجرنیا با تاکید بر اینکه در راهبردها باید تهدید‌ها را تبدیل به فرصت کرد و از فرصت‌ها به درستی استفاده کرد، یادآور شد: انقلاب اسلامی فرصت‌ها و ظرفیت های بسیار خوبی دارد که می‌شود در جهت آرام کردن جامعه و فعال سازی جریان های فکری از آنها بهره گرفت.

وی ادامه داد: الآن یک رخوت و سستی‌ در خود جریان های اصولگرا و اصلاح طلبِ پایبند به ارزش های انقلابی، به وجود آمده است و باید بدانیم اگر بخواهیم همین جریان های ارزشی را فعال کنیم چه کار باید بکنیم؟

پژوهشگر علوم اسلامی با اشاره به اینکه دوران هشت ساله دفاع مقدس خودش یک فرصت بود تا شور و شعوری در کشور ایجاد گردد، افزود: حالا هم حضور ما در سوریه، عراق، لبنان، یمن فرصت های طلایی است. چرا که ما موفق شدیم بزرگ ترین تروریسم تاریخ را در عراق و سوریه نابود کنیم و در سوریه مقتدرانه با چهل کشور مبارزه می کنیم.

وی تاکید کرد: ما با همه‌ی مشکلاتمان، با همه‌ی گرفتاری‌های اقتصادی، هنوز در مقابل ابرقدرت‌ها ایستادیم. هنوز حرف اول ابرقدرت‌ها یعنی پنج کشور اول اروپا به اضافه‌ آمریکا و اسرائیل، راجع به ماست. درست است که تهدید می‌کنند ولی فرصتی است. یعنی ما هنوز قدرتمندیم، زنده‌ایم و فعال. ما هنوز در سطح ابرقدرت‌ها حضور و ظهور داریم. این‌ها فرصت-هایی است که باید تقویت شوند و به مردم روحیه بدهند.

حجت الاسلام مهاجرنیا با اشاره به تشبیه ضرب المثل عربی «کثیرالرماد »«کنایه از خانه پرمیهمان و پرخرج» در سیاست گفت: کسی که می‌خواهد بزرگی کند باید خرج کند. تعارف هم ندارد. شمایی که می‌خواهید انقلاب صادر کنید، مقابل امریکا و اسرائیل بایستید و بِرند مقابله با استکبار به اسم شماست و در مقابل، طبق قانون اساسی از مستضعفین هم می بایست حمایت کنید، باید هزینه آن را هم بدهید.

نویسنده کتاب آسیب شناسی جریان اصول گرایی گفت: متأسفانه جریان های اصول‌گرا و اصلاح طلب همه‌ی همّ و غمشان را گذاشته اند تا همدیگر را خنثی کنند و این به ضرر انقلاب است. کلیپ‌هایی که با هزینه ها و منابع مالی مبهم ساخته می شود، نشان می‌دهد که برخی از این طیف ها  نسبت به مسائل مهم بی‌توجه هستند.

وی با اشاره به تحلیل های صورت گرفته نسبت به حمله‌ی آمریکا به سوریه تصریح کرد: تحلیل‌ها فوق العاده ضعیف، کم عمق و غیراستراتژیک بود که این نشان می دهد جریان اصولگرا و اصلاح طلب ما روی مسائل راهبردی متمرکز نیستند. 

وی در ادامه با تبیین انواع راهبرد تدبیری، به پنج راهبرد آن اشاره کرد و گفت: «راهبرد حفظ و تقویت نظام»، «‌راهبرد امر به معروف و نهی از منکر»، « راهبرد تولی و تبری»، «راهبرد اتحاد وانسجام بخشی» و «راهبرد آتش به اختیار» از راهبردهای تدبیری هستند.

نویسنده کتاب جریان شناسی تفکر سیاسی در جهان اسلام، در مورد راهبرد حفظ و تقویت نظام گفت: امام راحل «ره» می فرمود حفظ نظام اسلامی از اوجب واجبات است و حتی یک تعبیر خیلی جالبی دارند که فرمودند برای حفظ نظام اسلامی همه باید فدا شویم، حتی حضرت ولی عصر(عج) هم باید فدای نظام اسلامی بشود.

وی عنوان کرد: این تفکر برای ما یک تفکر راهبردی است. راهبرد کلانی است که بر همه‌ی ما واجب عینی است  که این نظام را حفظ کنیم و اگر این نظام ضربه‌ای بخورد، همه‌ی ما عند الله مؤاخذه می شویم که چرا  تلاش نکردید.

مهاجرنیا در ادامه به راهبرد امر به معروف و نهی از منکر اشاره کرد و گفت: ما نسبت به این فریضۀ بزرگ بسیار بی‌توجه هستیم. حقیقتاً هم رفع تکلیف و فراموش شده است. برای چه قرآن با نگاه راهبردی می‌ فرماید شما بهترین امت هستید. برای آن که راهبرد کلانی به نام امر به معروف دارید. یعنی با این راهبرد شما جامعه‌تان را اصلاح و سالم‌سازی می‌کنید، آسیب‌ها را برطرف می‌کنید و حرکت می‌دهید.

وی افزود: بعضی‌ها فکر می‌کنند امر به معروف و نهی از منکر یک عامل بازدارنده است. در حالی که امر به معروف و نهی از منکر بزرگترین قانون حرکت‌ دهندۀ الهی است و چهار ستون دین روی این قانون استوار است.

وی در خصوص فلسفه امر بمعروف و نهی از منکر، به سالم سازی و واکسینه سازی جامعه اشاره کرد و از ایجاد، حفظ و گسترش ارزش ها، اصلاح بینش، منش و روش ها، جلوگیری از انحرافات و مفاسد، کنترل آسیب ها در جامعه اسلامی، نصیحت، ارشاد و خیرخواهی حاکمان به عنوان دیگر مصادیق آن ذکر کرد.

مهاجرنیا با تاکید بر اینکه اولین چیزی که در واقع از امر به معروف و نهی از منکر به عنوان یک راهبرد انتظار می‌رود، سالم‌سازی و واکسیناسیون جامعه است، عنوان کرد: جامعه دقیقاً مثل یک بدن است که دائماً باید آن را خوب تغذیه کنی و پرورش بدهی؛ بلکه جامعه سخت تر از این است. به دلیل این‌که عوامل متعدد در آن دخیل هستند.

وی با اشاره به اینکه جامعه‌ی ایرانیِ هشتاد میلیون آدمی که ناهمگونی‌ها به لحاظ قومی، زبانی، مذهبی، فکری، فرهنگی و منافع بسیار متنوعی دارد و شدیداً زیر ذره‌بین دنیای کفر، استکبار است که می‌خواهند جامعه‌ی ما از هم بپاشد،گفت: امر به معروف اولین و مهمترین فلسفه‌اش این است که می‌خواهد این جامعه را سالم‌سازی کند و شاداب نگه دارد.

استاد حوزه و دانشگاه دومین کارکرد این قانون را ایجاد حفظ و گسترش ارزش‌ها دانست و افزود: وقتی شما می گوئید اصولگرا هستیم، تعارف که نمی‌کنید، اصولگرا هستیم یعنی چه؟ یعنی چه کاری کنیم که اسم ما را اصولگرا بگذارند؟

وی توضیح داد: ما اولاً باور داریم به همۀ اصول و ارزش‌های اسلام و ارزش‌هایی که انقلاب اسلامی برای ما ایجاد کرده است. ما به نظام ولایت فقیه باور داریم و عدالت، دین، معنویت و اخلاق، اصول ما هستند. کار امر به معروف و نهی از منکر هم این است که این‌ها را ایجاد و حفظ کرده و گسترش می‌دهد.

وی امر به معروف را مولد معروف دانست و با اشاره به اینکه در جامعه‌ی ما متاسفانه معروف ها کم رنگ و مبهم و حتی در مواردی به منکر تبدیل شده است، اظهار داشت: چه کسی باید این‌ها را بازسازی، بازآفرینی، تولید، افزایش و شرح بدهد؟ حوزه علمیه، فقها، مجتهدین و علماء، وظیفه‌ی این‌ها این است که در جامعه ارزش تولید کنند. یک عده‌ای موظف هستند آن را حفظ کنند و یک عده‌ای هم گسترش دهند.

مهاجرنیا افزود: جریان اصولگرایی که مدعی حراست از اصول انقلاب اسلامی است باید در خط مقدم راهبرد حفظ ارزش ها باشد. اصولگرایی تنها در ایام انتخابات شورای شهر و مجلس و ریاست جمهوری و... نیست. فقط سیاسی هم نیست. متاسفانه جریان اصولگرایی، راهبرد اساسی اصلاح جامعه اسلامی یعنی امر به معروف و نهی از منکر را فراموش کرده است.

وی کارکرد سوم راهبرد امر به معروف را اصلاح بینش، منش و روش‌ها عنوان کرد و ادامه داد: یکی از فلسفه‌های  مهم این راهبرد اصلاح بینش مردم به لحاظ اعتقادی است. زیرا واقعاً بعضی از مردم در معرض مشکل اند. شبهات فراوان شده است.

پژوهشگر علوم سیاسی گفت: قدیم‌ها اگر کسی شبهه پیدا می‌کرد، پیش خودش بود. یا برای او حل می‌شد یا نمی‌شد. یا خودش در شبهه می‌ماند و منحرف می شد، اما الآن کسی شبهه پیدا کند مثل ویروس میلیون‌ها آدم را شبهه‌ناک می‌کند. چون این را در شبکه‌های مجازی ارسال می کند و میلیون‌ها آدم را ویروسی می کند.

مهاجرنیا در ادامه به فلسفه جلوگیری از انحرافات و مفاسد و کنترل آسیب‌ها اشاره کرد و گفت: یکی از مهم ترین فلسفه‌ های امر به معروف و نهی از منکر، نصیحت، ارشاد، نقد و خیرخواهی حاکمان جامعه است. چون یکی از چیزهایی که در روایات متعدد به ما می‌گوید «النصیحة الائمة المسلمین» که امروز تعطیل شده است.

وی با انتقاد از اینکه عده ای فقط تعریف و تمجید از فرمایشات و سیاسی کاری دارند و عده ای هم فقط تخریب و تضعیف می کنند، افزود: هر دوی اینها برای انقلاب  مضر است و نفعی ندارد./

پایان پیام

پیشنهاد سردبیر
اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000