هدر موبایل
1397/02/02 22:37:00
سرویس دیگر رسانه‌ها
رئیس سابق دفتر نمایندگی کمیته بین المللی صلیب سرخ در یمن:

بحران فراتر از قحطی است

رئیس سابق دفتر نمایندگی صلیب سرخ در یمن گفت: دبیر کل سازمان ملل متحد سال گذشته با این عبارت که قحطی در راه است زنگ خطر را به صدا درآورد حال آنکه بحران فراتر از قحطی است.
بحران فراتر از قحطی است رئیس سابق دفتر نمایندگی صلیب سرخ در یمن گفت: دبیر کل سازمان ملل متحد سال گذشته با این عبارت که قحطی در راه است زنگ خطر را به صدا درآورد حال آنکه بحران فراتر از قحطی است. https://cdn.icana.ir/d/019/201608108429294667.jpg بحران,فراتر,از,قحطی,است Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، نشست خبری الکساندر فیت رئیس سابق دفتر نمایندگی کمیته بین المللی صلیب سرخ در یمن  در دفتر کمیته بین المللی صلیب سرخ در تهران برگزار شد.

وی در این نشست از درمان و آب به عنوان اولویت های کمیته بین المللی صلیب سرخ در یمن یاد کرد و گفت: در واقع آنتونیو گوترش دبیر کل سازمان ملل متحد سال گذشته با این عبارت که قحطی در راه است زنگ خطر را به صدا درآورد حال آنکه از نظر ما بحران فراتر از قحطی است.

وی ادامه داد: غذا یکی از مشکلات است اما مشکل اصلی در حال حاضر درمان و آب آشامیدنی است.

از دیگر اولویت های ما بازدید از زندان ها و توزیع غذا است.

فیت در ادامه اظهارات خود در پاسخ به این سوال خبرنگار مهر که آیا کمیته بین المللی صلیب سرخ به عربستان سعودی به عنوان طرف متجاوز، گزارشی در خصوص فجایع یمن داده است یا خیر، افزود: در درگیری و خصومت مسلحانه حداقل یکی از طرفین حقوق و قوانین بین الملل را نقض میکند اما این مسئله اغلب ۲ جانبه است و کمیته بین المللی صلیب سرخ با هر طرفی که ناقض قوانین باشد به صورت محرمانه وارد مذاکره می شود و این مسائل در موارد بسیار خاصی علنی می شود که البته به ندرت صورت می گیرد.

وی ادامه داد: در سفرهایی که به پایتخت های مختلف جهان داشتم نیز مذاکرات همواره محرمانه بوده است حال آنکه در نشست های خبری سعی به انعکاس حقایق داشته ام و امیدوارم بر مبنای این حقایق دولت ها کاری انجام دهند.

به گفته فیت، یمن چهارمین عملیات بزرگ کمیته بین المللی صلیب سرخ است. بودجه آن با ۳ برابر افزایش به ۱۲۰ میلیون فرانک سوئیس رسیده است.

فیت همچنین در طول اظهارات خود به دفعات بر تاثیرات غیر مستقیم جنگ یمن که امروزه از تاثیرات مستقیم فراتر رفته اند اشاره کرد و گفت کمبود دارو و آب آشامیدنی زندگی مردم عادی را به شدت مختل کرده است.

وی ادامه داد: آنچه یمن با آن مواجه است کمبود پزشک نیست بلکه کمبود دارو و به ویژه ضرورت های درمانی بیماری های خاص نظیر انسولین و دستگاه دیالز است که تاخیر در رسیدگی به آنها جایز نیست و موکول شدن به زمان دیگر با مرگ بیمار همراه خواهد بود.

وی تامین هر از گاه سوخت مراکز درمانی یمن را نیز از جمله مسائل مورد رسیدگی از سوی کمیته بین المللی صلیب سرخ اعلام کرد.

فیت در پاسخ به این سوال که آیا امکان جابه جایی تسلیحات حین انتقال کمک های بشردوستانه وجود دارد گفت: شایعات خطرناک است. سلاح کمیته بین المللی صلیب سرخ شفافیت است و همه محموله های ما از سوی گروه های درگیر از جمله انصارالله به شدت کنترل می شود و بنابراین انتقال سلاح به این شکل غیر ممکن است.

به گزارش مهر، وی در نهایت از گفتگو با مسولین ایرانی در راستای رفع مانع تراشی ها برای ارسال محموله های بشر دوستانه هلال احمر ایران و تلاش برای جبران کاستی های موجود در این زمینه خبر داد.

گفتنی است الکساندر فیت در قالب دیپلماسی بشردوستانه کمیته بین المللی صلیب سرخ به منظور اطلاع رسانی درباره وضعیت بشردوستانه یمن، تسهیل عملیات بشردستانه و کمک به یافتن راه حلی برای بحران یمن به کشورهای مختلف از جمله ایران سفر کرده است./

پایان پیام

کلید واژه‌ها

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet