هدر اصلی سایت
PrintPageچاپPrintPageچاپ با عکس ToFriendارسال به دوستان Whatsapp google_plus Line twitter
جلودارزاده:

آیا امیدی به ایجاد نظام حزبی وجود دارد؟

سرویس سیاسی
عضو فراکسیون امید مجلس گفت: باید تلاش شود تا به نظام حزبی برسیم؛ سواد و فرهنگ سیاسی جامعه باید افزایش یابد.
جمعه 7 اردیبهشت 1397 ساعت 18:22
آیا امیدی به ایجاد نظام حزبی وجود دارد؟ عضو فراکسیون امید مجلس گفت: باید تلاش شود تا به نظام حزبی برسیم؛ سواد و فرهنگ سیاسی جامعه باید افزایش یابد. https://cdn.icana.ir/d/019/201605107998476549.jpg آیا,امیدی,به,ایجاد,نظام,حزبی,وجود,دارد؟ Icana

سهیلا جلودارزاده در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، در خصوص راهکارهای تقویت احزاب در ایران، اظهار داشت: در کشور یا باید نظام حزبی را بپذیریم به این معنا که نظام جمهوریت به رای مردم متکی باشد و آرا در احزاب سیاسی تربیت و هماهنگ شوند تا قدرت یکپارچه پیدا کنند یا اینکه نظام حزبی را نپذیریم و دست به دست کردن قدرت به صورت غیرقابل پیش بینی و بی قاعده ادامه پیدا کند.

عضو فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی بیان کرد: اگر می‌خواهیم احزاب شکل بگیرند باید در مرحله اول حمایت‌هایی انجام دهیم تا زمینه فعالیت حزبی آماده شود و فعالیت حزبی برای مردم هزینه نداشته باشد و مردم بتوانند براساس اعتقاد و منافعشان حزبی را انتخاب کنند.

وی با بیان اینکه قرار بود نظام حزبی در کشور شکل بگیرد که به دلیل منازعات جهان سومی محقق نشد و نتوانستیم اقدامات لازم را انجام دهیم، اگر می‌خواهیم اشتباهات خود را اصلاح کنیم باید از احزاب قوی حمایت کنیم.

جلودارزاده با اشاره به موانع تشکیل نظام حزبی، گفت: نباید گذشته را فراموش کرد، زیرا تا پیش از انقلاب قدرت همیشه متمرکز بوده و در مرحله بعد که وارد جمهوری اسلامی شدیم، این عادت نداشتن به فعالیت حزبی باعث می‌‌شد که هر کسی تلاش کند روشی که فکر می کند صحیح است، را اجرا کند، بعضا مشاهده می شود که یک نفر اقدام به تشکیل حزب می کند، برای رفع این مشکل به دوره گذار نیاز داریم.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: برای اینکه احزاب بر سرنوشت کشور اثر بگذارند باید شناسنامه دار شوند و روش خاص خود را دنبال کنند، این موضوع زمان می برد ولی باید با برنامه پیش رفت.

وی با بیان اینکه وجود کمیسیون ماده 10 احزاب منافی با اصل 26 قانون اساسی نیست ولی اکنون این ساز و کار به صورت غلطی انجام می‌شود، افزود: برای اینکه یک حزب تشکیل شود باید نهادی برای صدور مجوز وجود داشته باشد ولی نباید این کمیسیون بر احزاب حاکم شود و سلیقه‌ای عمل کند.

جلودارزاده با اشاره به اینکه همزمان با مجلس ششم نظام به سمت حزبی شدن می‌رفت که برخی تندروی‌ها مشکل ساز شد، افزود: برای مثال یک خانم تشکیل حزب داده بود و نمی‌توان با این شرایط فعالیت نظام حزبی را شاهد بود زیرا حزب یعنی تجمع افکار نزدیک به هم و اعضای آن حزب برای تحقق اهداف خود تلاش کنند.

عضو فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی در پاسخ به این سوال که می‌توان امید به ایجاد نظام حزبی داشت یا خیر؟ گفت: باید تلاش شود تا به نظام حزبی برسیم؛ سواد و فرهنگ سیاسی جامعه باید افزایش یابد، قبل از اینکه فعالیت کنیم باید دانش لازم آن کار را به دست آوریم، اگر بدون یادگیری مسابقه شنا بدهیم، غرق می‌شویم./

پایان پیام

پیشنهاد سردبیر
اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000