خبرگزاری خانه ملت

هدر موبایل
1397/02/04 08:05:06
سرویس اجتماعی
ابراهیمی:

افزایش 16 برابری جریمه شکار پلنگ ایرانی/ تصادفات جاده ای عامل 70 درصد مرگ و میر گوشتخواران

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس با ارزیابی مثبت افزایش ۱۶ برابری جریمه شکار پلنگ ایرانی گفت: اشد مجازات باید برای ضاربان پلنگ در نظر گرفته شود.
افزایش 16 برابری جریمه شکار پلنگ ایرانی/ تصادفات جاده ای عامل 70 درصد مرگ و میر گوشتخواران عضو کمیسیون کشاورزی مجلس با ارزیابی مثبت افزایش 16 برابری جریمه شکار پلنگ ایرانی گفت: اشد مجازات باید برای ضاربان پلنگ در نظر گرفته شود. https://cdn.icana.ir/d/019/201608104179771372.jpg افزایش,16,برابری,جریمه,شکار,پلنگ,ایرانی/,تصادفات,جاده,ای,عامل,70,درصد,مرگ,و,میر,گوشتخواران Icana

علی ابراهیمی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با ارزیابی مثبت افزایش 16 برابری جریمه شکار پلنگ ایرانی، گفت: جریمه شکار پلنگ ایرانی در سال 94 حدود 5 میلیون تومان بود و این مبلغ در سال 97، 16 برابر افزایش و به 80 میلیون رسید.

لزوم در نظر گرفتن اشد مجازات، زندان و محرومیت های اجتماعی برای ضاربان پلنگ ایرانی

نماینده مردم شازند در مجلس شورای اسلامی، افزود: هر چند کاهش نرخ جرائم یکی از عوامل موثر در افزایش شکار و کاهش آمار گونه های در معرض انقراض است اما با توجه به وضعیت بحرانی پنگ ایرانی باید اشد مجازات مانند زندان و محرومیت های اجتماعی برای شکارچیان و ضاربان در کنار افزایش جریمه شکار در نظر گرفته شود زیرا دیده شده که برخی افراد برای تفریحات خود حتی بیشتر از 80 میلیون تومان نیز هزینه می کنند.

روند شتابان کاهش جمعیت پلنگ ایرانی

وی از روند شتابان کاهش جمعیت پلنگ ایرانی ابراز نگرانی کرد و افزود: متاسفانه جمعیت پلنگ ایرانی که از نمادهای مهم طبیعت کشور به شمار می رود به شدت در حال کاهش است و به طور قطع اگر مسئولان برای حفاظت از آن تدابیر لازم را اتخاذ نکنند در آینده ای نزدیک این گونه نادر را مانند ببر مازندران و شیر خوزستان از دست خواهیم داد و تنها عکسی از آن به یادگار خواهد ماند.

این نماینده مردم در مجلس دهم، خشکسالی، احداث جاده در مسیر زیستگاه، کمبود محیط بان، ساخت و احداث جاده در محل تردد، حضور دام و سگ های گله، تله گذاری، شکارچیان غیرمجاز و شکار بی رویه، عدم اجرای قوانین، کمبود آذوقه، تخریب و اشغال زیستگاه را از عوامل موثر در تهدید نسل پلنگ ایرانی دانست و گفت: بر اساس گزارشات محیط بانان تنها 400 قلاده پلنگ در استان های مختلف کشور مشاهده شده است البته این آمارها درست نیست و ممکن است بیشتر یا کمتر از این تعداد باشد.

ابراهیمی با تاکید بر اینکه باید از جدیدترین فناوری ها برای حفاظت از پلنگ ایرانی استفاده کرد، ادامه داد: عوامل موثر در تهدید نسل انقراض این گونه باید شناسایی و مرتفع شوند در این رابطه با احیای زیستگاه‌ها، تکثیر و حفظ آمار فعلی می توان گامی موثر در حفاظت از این گونه در حال انقراض و ارزشمند جانوری برداشت.

تصادفات جاده ای عامل 70 درصد مرگ و میر گوشتخواران بزرگ جثه

نماینده مردم شازند در مجلس شورای اسلامی تصادفات جاده ای را مهترین علت مرگ حیات وحش دانست و گفت: بر اساس آمارهای سازمان محیط زیست تصادفات جاده ای عامل 70 درصد مرگ و میر گوشتخواران بزرگ جثه است.

ساخت و احداث جاده در مسیر زیستگاه حیات وحش اقدامی بسیار نامناسب

وی ادامه داد: ساخت و احداث جاده در مسیر زیستگاه حیات وحش اقدامی بسیار نامناسب است؛ حیات وحش مسافت های طولانی را برای یافتن غذا طی می کنند بنابراین ممکن است در این میان با عبور از جاده ها و برخورد با خودروها تلف شوند.

این نماینده مردم در مجلس دهم، افزود: برای جلوگیری از بروز خطر برای پلنگ ایرانی باید وزارت راه و شهرسازی و محیط زیست نسبت به تعبیه سیستم های هشدار ایجاد روگذر و زیرگذر، نصب علائم رانندگی در جاده های محل زیست این گونه نادر جانوری اقدام کنند همچنین تامین آب شرب و غذای آن نیز باید در دستور کار قرار گیرد.

آمار بالای تلفات پلنگ با گرفتار شدن در تله های سیمی

ابراهیمی با هشدار نسبت به آمار بالای تلفات پلنگ با گرفتار شدن در تله های سیمی، ادامه داد: در این رابطه نیاز است رسانه ها به ویژه صدا و سیما با فرهنگ سازی مناسب و همچنین سازمان حفاظت محیط زیست با ایمن سازی محل تردد و زیست این گونه در حال انقراض روستاییان را نسبت به خطر تله گذاری برای حیات وحش آگاه کنند از سویی روستاییان باید فنس کشی زمین های کشاورزی را جایگزین  تله گذاری کنند و در صورت تله گذاری به گونه ای مراقبت های لازم صورت گیرد که خطری متوجه حیات وحش نشود.

فقر فرهنگی از عوامل موثر کشتار حیات وحش کشور

نماینده مردم شازند در مجلس دهم، فقر فرهنگی را از عوامل موثر در کشتار حیات وحش کشور دانست و گفت: متاسفانه برخی افراد هنوز به اهمیت حیات وحش پی نبرده اند و با قساوت اقدام به کشتار حیات وحش و انتشار عکس و فیلم از این اقدام وحشیانه می کنند که در این رابطه نیاز است فرهنگ سازی مناسب در دستور کار رسانه ها قرار گیرد.

برای حفاظت از پلنگ ایرانی خلاء قانونی نداریم/ ضعف در اجرای قوانین دیده می شود

نمایند مردم شازند در مجلس دهم، با تاکید بر اینکه برای حفاظت از پلنگ ایرانی خلاء قانونی نداریم، گفت: متاسفانه در این رابطه ضعف در اجرای قوانین دیده می شود و باید دولت جدیت لازم را در اجرای قوانین داشته باشد البته حمایت از محیط بانان می تواند در حفاظت از حیات وحش بسیار موثر باشد و در این رابطه نیاز است حمایت های اجتماعی، قضایی و معیشتی از آنها افزایش و تعداد آنها به استانداردها نزدیک شود و این موارد در لایحه ای جامع دیده شوند.

عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی، یادآور شد: مجلس در برنامه ششم وظایف زیست محیطی دولت را تعیین کرده که تدوین و اجرای برنامه های حفاظت از مناطق چهارگانه محیط زیست و خطر انقراض حیات وحش با رویکرد بهره گیری از ظرفیت های داوطلبانه اشخاص حقیقی و حقوقی یکی از این وظایف است در این رابطه می طلبد دولت اعتبارات تحقق این مصوبه را تامین کند به طور قطع اگز سازمان حفاظت محیط زیست با ابزارهای مجهز روز در جهت حفاظت از پلنگ ایرانی اقدام نکنند روز به روز بر تعداد تلفات پلنگ افزوده خواهد شد./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

خبر مرتبط

زنجیره خبر

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet