هدر موبایل
1388/06/03 11:11:00
سرویس اقتصادی
در مرکز پژوهش‌های مجلس بررسی شد

قوانین و مصوبات مرتبط با سیاست‌های کلی برنامه پنجم

**مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی قوانین و مصوبات مرتبط با سیاست‌های کلی برنامه پنجم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران را بررسی کرد.

به گزارش روابط عمومی مرکز پژوهش‌ها، دفتر مطالعات حقوقی این مرکز ضمن بررسی قوانین مصوب مجلس شورای اسلامی، آیین‌نامه‌ها و تصویب‌نامه‌های هیئت وزیران و مصوبات شوراهای عالی به ویژه شورای عالی انقلاب فرهنگی و شورای عالی اداری که به نحوی در ارتباط با مفاد سیاست‌های کلی برنامه پنجم قرار دارند، افزود: توجه به این فهرست می‌تواند برای توجه به ملزومات قانونی این سیاست‌ها مفید واقع شود ضمن اینکه توجه به این سیاست‌ها، مستلزم تصحیح یا تکمیل برخی از مفاد قانون برنامه توسعه است و در این راستا، ضرورت دارد به مفاد آیین‌نامه‌ها و تصویب‌نامه‌های هیئت وزیران و همچنین مصوبات شوراهای عالی توجه شود؛ زیرا نهادهای مذکور نیز با رویکردهایی بعضا حداکثری، به تصویب مصوباتی می‌پردازند که به شدت نظام حقوقی را متاثر می‌کند. بنابراین برای انسجام نظام حقوقی و پرهیز از تشتت و آشفتگی نظام حقوقی، ضروری است قانونگذار در تصویب قانون برنامه توسعه، دیگر مولفه‌های نظام حقوقی جمهوری اسلامی ایران را نیز مد نظر قرار دهد.

مرکز پژوهش‌ها در این بررسی خود تاکید کرده است: به لحاظ تحلیلی سیاست‌های کلی نظام به رغم آنکه ماهیت قانون ندارند، در جایگاهی بالاتر از قوانین عادی قرار دارند و منطقا مجلس باید در اعمال صلاحیت قانونگذاری، سیاست‌های تعیین شده را مد نظر قرار دهد. طبعا بی‌توجهی به لوازم و مقدمات تقنینی سیاست‌های کلی تحت این عنوان که تشخیص ضرورت وضع قانون با مجلس است، قابل توجیه نیست چنانکه نمی‌توان صلاحیت عام مجلس شورای اسلامی در زمینه قانونگذاری را نفی یا محدود کرد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet