هدر موبایل
1397/02/07 15:29:52
سرویس اقتصادی
افضلی:

بستر صدور خدمات فنی و مهندسی مهیا است/حمایت از بخش خصوصی ارزآوری به کشور را تقویت می کند

عضو کمیسیون عمران مجلس، بر ضرورت تقویت دیپلماسی اقتصادی با هدف جذب بازارهای منطقه با صدور خدمات فنی و مهندسی تاکید کرد.
بستر صدور خدمات فنی و مهندسی مهیا است/حمایت از بخش خصوصی ارزآوری به کشور را تقویت می کند عضو کمیسیون عمران مجلس، بر ضرورت تقویت دیپلماسی اقتصادی با هدف جذب بازارهای منطقه با صدور خدمات فنی و مهندسی تاکید کرد. https://cdn.icana.ir/d/019/201803106048343872.jpg بستر,صدور,خدمات,فنی,و,مهندسی,مهیا,است/حمایت,از,بخش,خصوصی,ارزآوری,به,کشور,را,تقویت,می,کند Icana

سیدحسین افضلی در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با تاکید بر اینکه ایران در حوزه خدمات فنی و مهندسی و همچنین تولید کالاهای فنی توانمندی های بسیاری دارد، گفت: با توجه به وضعیتی که برای برخی کشورهای در خاورمیانه پیش آمده کشور ما می تواند از این فرصت استفاده کرده و با صدور خدمات فنی و مهندسی و حتی نیروی انسانی ارز آوری خوبی از این منظر ایجاد کند.

نماینده مردم اقلید در مجلس شورای اسلامی، با تاکید بر اینکه ایران تاکنون نتوانسته از فضای اقتصادی موجود در کشورهای همسایه خود استفاده کند، افزود: در حال حاضر که بسیاری از کشورها از جمله افغانستان، پاکستان و عراق در حال بازسازی هستند باید بتوانیم با تقویت دیپلماسی اقتصادی مسیر حرکت کشور را در راستای ارزآوری تقویت کنیم.

ایران در زمینه صدور خدمات فنی و مهندسی موفق نبوده است

وی با بیان اینکه کشور ما در قیاس با سایر کشورهای منطقه در زمینه صدور خدمات فنی و مهندسی و همچنین مصالح ساختمانی و کالاهایی از این دست موفق نبوده است، تصریح کرد: ناتوانی در جذب بازارهای منطقه و واگذاری این فرصت های استثنایی به کشورهای دیگر نباید ادامه داشته باشد.

افضلی با اشاره به سفر اخیر رئیس مجلس به ویتنام و سریلانکا، تصریح کرد: در سفر رئیس مجلس به سریلانکا و ویتنام یکی از موارد مورد بررسی ما بین دو کشور ایجاد شرایطی برای صدور امکانات و خدمات فنی و مهندسی بود.

وی با بیان اینکه در بسیاری از کشورهای منطقه از جمله سریلانکا و ویتنام بازار مسکن بسیار داغ است، گفت: با توجه به اعتماد بسیاری از کشورهای منطقه به ایران و همچنین به مهندسان و مشاوران ایرانی در صورت رایزنی های قوی می توانیم بسیاری از بازارها را به دست بگیریم.

وظیفه مدیران و مجموعه تصمیم سازان در حوزه جذب بازارهای خارجی بسیار سنگین است

افضلی با تاکید بر اینکه وظیفه مدیران و مجموعه تصمیم سازان در حوزه جذب بازارهای خارجی بسیار سنگین است، افزود: در حال حاضر کشور سوریه در شرایطی است که بازسازی آن آغاز شده و روز به روز هم فعال تر می شود از این منظر با توجه به دید مثبت به ایرانی ها قطعا ارزآوری خوبی در انتظار کشور ما است.

این نماینده مردم در مجلس دهم، با بیان اینکه عدم استفاد از ظرفیت صدور خدمات فنی و مهندسی به سایر کشورها ظلم به مجموعه علمی و متخصصان کشور است، ادامه داد: باید با تشویق بخش خصوصی و در نظر گرفتن ابزار حمایتی در این راستا سهم کشور از بازارهای منطقه را افزایش دهیم.

وی با تاکید بر اینکه تاکنون بخش خصوص در زمینه ارایه خدمات مهندسی در کشورهای عراق، افغانستان و پاکستان موفق بوده است، گفت: گرچه صدور این نوع خدمات به صورت محدود بوده اما باز هم نتایج بسیاری برای کشور داشته است.

صدور خدمات فنی و مهندسی ارزی آوری خوبی برای کشور به همراه دارد

افضلی با تاکید بر اینکه در حال حاضر بستر صدور خدمات فنی و مهندسی مهیا است، افزود: با حمایت مجموعه مدیران و تشویق بخش خصوصی درآمد خوبی برای کشور حاصل شده و فرصت های شغلی مناسب نیز برای مجموعه متخصصان فراهم می شود.

وی با بیان اینکه تقویت دیپلماسی اقتصادی در راه افزایش صدور خدمات فنی و مهندسی باید تقویت شود، تصریح کرد: قطعا اکنون در مرحله ای هستیم که دیپلماسی ما به شدت باید فعال شود زیرا رقابت تنگاتنگی برای جذب بازارهای بین المللی در جریان است.

جای دیپلماسی اقتصادی به شدت خالی است

افضلی با تاکید بر اینکه در مجموعه سیاست گذاری های کشور جای دیپلماسی اقتصادی به شدت خالی است، گفت: اکنون سوریه، ویتنام و سریلانکا نیاز به مصالح ساختمانی، خدمات فنی و مهندسی و سایر توانمندی های کشور ما دارند از این رو اگر نتوانیم با تقویت دیپلماسی این مهم را محقق کنیم کشورهای دیگر جای ما را خواهند گرفت.

وی با بیان اینکه با دیپلماسی موجود نتیجه خوبی حاصل نمی شود، افزود: باید وزارت امور خارجه و بقیه وزارتخانه های درگیر در این موضوع با یک عزم جدی وارد صحنه بازار اقتصادی دنیا در بخش استفاده از تخصص های فنی ما شوند.

عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی، یادآور شد: با توجه به تجربه های قبلی و عملکرد مجموعه علمی و فنی ما قطعا ورود به حوزه جذب بازارهای جهانی موفقیت آمیز خواهد بود./

پایان پیام

کلید واژه‌ها

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet