هدر موبایل
1397/02/04 09:55:00
سرویس دیگر رسانه‌ها_
گرمابی بیان کرد:

شفافیت در قانون و دولت الکترونیک راهکار مبارزه با فساد اداری

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس تصریح کرد: مادامی که در نظام اداری، شایسته سالاری حاکم نباشد و قانون را با شدت و جدیت و شفافیت اعمال نکنیم و دولت الکترونیک را گسترش ندهیم، فسادهای اداری همچنان وجود خواهند داشت.
شفافیت در قانون و دولت الکترونیک راهکار مبارزه با فساد اداری عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس تصریح کرد: مادامی که در نظام اداری، شایسته سالاری حاکم نباشد و قانون را با شدت و جدیت و شفافیت اعمال نکنیم و دولت الکترونیک را گسترش ندهیم، فسادهای اداری همچنان وجود خواهند داشت. https://cdn.icana.ir/d/019/201711106633275010.jpg شفافیت,در,قانون,و,دولت,الکترونیک,راهکار,مبارزه,با,فساد,اداری Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت،برنامه «رویداد» رادیو گفت وگو با موضوع موانع بروکراتیک و مفساد اداری و با حضور حمید گرمابی عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی روانه آنتن شد.

حمید گرمابی در آغاز با اشاره به اینکه همیشه به مسئله بروکراتیک اداری یک نگاه منفی داشته ایم، گفت: اگر بروکراسی درست باشد، اقدام بدی نخواهد بود یعنی در حقیقت بروکراسی تنها ابزار قانونمند و کارآمد جوامع امروزی است و به عبارتی حاکمیت قانون محسوب می شود.

وی در عین حال بیان کرد: ما همیشه نظام بروکراتیک را بد و معیوب استفاده کردیم و حتی بعضی افراد می گویند این نظام از دوران قاجار به ارث رسیده است زیرا شاهان برای اینکه خراج و مالیات بگیرند نیازمند نظام اداری بودند. اما امروز نظام بروکراتیک را به تدریج به نظام کاغذ بازی تغییر داده ایم و به جای قانون و نظم و انظباط درباره شایسته سالاری، یک کاغذ بازی معیوب را جایگزین آن کردیم.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی ضمن اشاره به حجیم بودن بدنه دولت عنوان کرد: در چند سال اخیر استخدام های رسمی و اداری، شکل قانونمند تری گرفتند هر چند بعد از امتحان، یک مصاحبه وجود دارد و در این مصاحبه ها اعمال سلیقه رخ می دهد. بزرگ بودن دولت باعث ایجاد هزینه های زیادی شده است و به همین دلیل دولت موظف است به تدریج حجم خودش را کوچک تر کند. در مجلس نیز تلاش می کنیم استخدام های بی مورد و جدیدی را به دولت تحمیل نکنیم.

وی با اشاره به فسادهای موجود در نظام اداری، تصریح کرد: مادامی که در نظام اداری، شایسته سالاری حاکم نباشد و همچنین تا زمانی که قانون را با شدت و جدیت و شفافیت اعمال نکنیم و البته تا موقعی که دولت الکترونیک را گسترش دهیم، فسادهای اداری همچنان وجود خواهند داشت زیرا دولت الکترونیک باعث شفافیت می شود و از سوی دیگر ارتباط بین اشخاص را کاهش می دهد.

گرمابی درباره نظارت مجلس در این حوزه گفت: کمیسیون صنایع دائما بر وزارت خانه های مرتبط نظارت دارد و از آنها گزارش های عملکرد را می خواهد. روز گذشته نیز رئیس مجلس پیشنهاد داد، تمام مجوزهایی که برای شروع یک تولید نیاز است را به یک وزارت خانه محول کنیم./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

خبر مرتبط

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet