هدر موبایل
1397/02/04 20:35:54
سرویس اجتماعی
در نشست مشترک کمیسیون اصل نود و مسئولان کرمانشاه:

قرائت نواقص قانونی در خدمات رسانی به زلزله زدگان در صحن علنی/ پیگیری مجازات پیمانکار بیمارستان سرپل ذهاب

نشست مشترک اعضای کمیسیون اصل نود، نمایندگان و مسئولان کرمانشاه امروز با هدف بررسی و ارزیابی عملکرد دستگاه های خدمات رسان و ستاد بازسازی به مردم زلزله زده استان کرمانشاه در مجلس برگزار شد.
قرائت نواقص قانونی در خدمات رسانی به زلزله زدگان در صحن علنی/ پیگیری مجازات پیمانکار بیمارستان سرپل ذهاب نشست مشترک اعضای کمیسیون اصل نود، نمایندگان و مسئولان کرمانشاه امروز با هدف بررسی و ارزیابی عملکرد دستگاه های خدمات رسان و ستاد بازسازی به مردم زلزله زده استان کرمانشاه در مجلس برگزار شد. https://cdn.icana.ir/d/019/201803109483124290.jpg قرائت,نواقص,قانونی,در,خدمات,رسانی,به,زلزله,زدگان,در,صحن,علنی/,پیگیری,مجازات,پیمانکار,بیمارستان,سرپل,ذهاب Icana

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، نشست مشترک اعضای کمیسیون اصل نود و مسئولان کرمانشاه امروز ( سه شنبه، 4 اردیبهشت ماه ) با هدف بررسی و ارزیابی عملکرد دستگاه های خدمات رسان و ستاد بازسازی به مردم زلزله زده استان کرمانشاه در مجلس شورای اسلامی برگزار شد.

داوود محمدی، رییس کمیسیون اصل 90 در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، در توضیح این نشست، گفت: در زلزله آبان ماه 96 در استان کرمانشاه مسئولان نظام، رهبر معظم انقلاب، وزرا، نمایندگان در مناطق زلزله زده حضور یافتند و مصوباتی تصویب شد.

نماینده مردم قزوین، آبیک و البرز در مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: دکتر لاریجانی به ما ماموریت دادند وضعیت این مناطق را بررسی کنیم از این رو بازدید میدانی را از روند خسارات هایی وارد شده از جمله خسارات های مالی و جانی و نقاط ضعف و قوت دستگاه های خدمات رسان را بررسی کردیم که در نهایت تصمیماتی در مناطق زلزله زده اتخاذ شد.

وی ادامه داد: در ادامه پیگیری موضوع و اینکه روند بازسازی به کجا رسیده است نشست امروز را با حضور استاندار و نمایندگان کرمانشاه، مسئولان ذی ربط برگزار شد و روند اجرایی و خدمات رسانی به مردم، وضعیت اسکان دائم و موقت و در عین حال مشکلات و نارسایی هایی که مشکلاتی را ایجاد کرده اند در این نشست مورد بررسی قرار گرفت.

رییس کمیسیون اصل نود مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: در نشست امروز مقرر شد با جمع بندی نهایی نواقص موجود در قانون و عملکرد دستگاه های خدمات رسان در صحن علنی مجلس شورای اسلامی قرائت شود و الزاماتی به وجود آید که خدمات رسانی به زلزله زدگان تسریع شده و مشکلات آنها حل و نارسایی ها در حد امکان مرتفع شود.

در ادامه هوشنگ بازوند استاندار کرمانشاه از نمایندگان بابت حمایت از زلزله زدگان تقدیر کرد و گفت: زلزله غرب در تاریخ یکی از زلزله های بزرگ و در 250 کیلومتر مربع و به تعبیر زمین شناسان در سرپل انرژی زلزله در سر پل ذهاب آزاد و منجر به بروز خساراتی در 9 شهرستان و هزار و 930 روستا شد.

وی ادامه داد: این زلزله شباهت کمی به زلزله رودبار و منجیل داشت، 35 هزار کشته داشت اما در این زلزله 621 نفر جان خود را از دست دادند؛ در زلزله کرمانشاه ساعت 12 و نیم تا یک شب همه محورها  به سبب ظرفیت های فراوان بازگشایی شدند، از ظرفیت پیمانکاران استفاده شد، حدود 10 تا 11 هزار نیروی سپاه و ارتش در منطقه داشتیم که در مرزها مستقر شده و به فوریت کار امداد و نجات را انجام دادند، در تقسیم بندی که صبح زود در سرپل ذهاب انجام شد روستاها به قرارگاه خاتم و سپاه و شهرها به ارتش واگذار و در این رابطه به نحو مطلوب عمل شد. همین موضوع باعث شد روز نخست زلزله 7 هزار مصدوم به وسیله بالگردهای هلال احمر، اورژانس و هوانیروز منتقل شوند.

بازوند ادامه داد: البته متاسفانه بیمارستان ها خوب عمل نکردند و نه تنها مشکلی را از روی دوش زلزله زدگان برنداشتند بلکه باری بر روی دوش آن ها شدند، بیمارستان سرپل ذهاب به طور کامل تخریب شد و این یکی از نقاط ضعف بود. ساعت دو و نیم شب فرماندار سرپل ذهاب تماس گرفتند و گفتند مجروح زیادی داریم و بیمارستان ها جواب نمی دهند و ما درخواست کردیم که آنها را به پادگان منتقل کنند؛ حدود 2 هزار و پانصد نیرو از پادگان ابوذر با بالگرد منتقل شدند که تا ساعت 11 صبح عملا مصدومی زیر آوار باقی نماند و بعد از یک هفته ما تمام افراد زیر آوار را پیدا کردیم و این نشان از نقطه قوت ما داشت که این همکاری با تعامل مردم، ارتش، سپاه و هلال احمر تحقق یافت.

وی افزود: خوشبختانه پیام وحدت بخش مقام معظم رهبری به مرکز وحدتی تبدیل شد و تشریف فرمایی ایشان نقطه عطفی بود و باعث تسکین مردم شد و همچنین رئیس جمهور بعد از 36 ساعت از وقوع زلزله حضور پیدا کرد و اعضای هیات دولت نیز حضور فعالی داشتند.

استاندار کرمانشاه یادآور شد: 91 هزار چادر توزیع شد که 31 هزار آن نصب و مابقی نصب نشده اند و این در واقع پس لرزه زلزله است. به ازای هر چادر یک و نیم تا 2 درصد هدررفت داشتیم، حدود 35 هزار خانه شهری تخریب شد که 12 هزار منزل روستایی کاملا در مرحله اول زلزله تخریب شد و انتظار می رود تا پایان شهریور بتوان آن ها را بازسازی کرد.

بازوند تصریح کرد: مقام معظم رهبری بر لزوم مدیریت متمرکز و ایجاد فرصت از زلزله و سرعت عمل در زلزله تاکید داشتند و ما این مهم در در دستور کار قرار دادیم به همین دلیل در مناطق شهری به دنبال ساخت 8 هزار خانه در شهرها هستیم و ساخت 2 هزار واحد در بافت های فرسوده و سکونت گاه های غیررسمی نیز انجام شود.

وی یادآور شد: در روستاها 12 هزار واحد تا پایان شهریور ساخته خواهد شد و 59 هزار خانه خسارت دیده داریم که تا پایان شهریور باید ساخت آنها به اتمام برسد.

زلزله کرمانشاه همه گسل های کشور را بیش از 60 روز فعال کرد

استاندار کرمانشاه با بیان اینکه 1850 پس لرزه داشتیم، گفت: شدت زلزله به حدی بود که همه گسل های کشور را بیش از 60 روز فعال کرد؛ نزدیک به 2 هزار واحدهای تجاری داشتیم در مجموع حدود 96 هزار و 864 واحد در دستور کار بازسازی داریم که برخی از آنها 100 درصد ناشی از زلزله هستند این زلزله زلزله 20 ثانیه طول کشید و 70 هزار میلیارد خسارت وارد کرد. براساس مصوبات دولت 5 هزار و 333 میلیارد تومان تعیین تکلیف شده که در قالب ساخت و ساز مسکن 2 هزار و 700 برای اشتغال زایی و 2200 میلیارد تومان که نرخ آن نیز 6 درصد و 881 میلیارد تومان کمک های بلاعوض و اسباب و اثاثیه ها و دام های تلف شده؛ به دام های سبک 600 هزار تومان خسارت پرداخت شده است.

وی با تاکید بر اینکه باید با مقصران بیمارستان ها در مناطق زلزله زده برخورد جدی شود، تصریح کرد: باید اشد مجازات برای آن ها تعیین شود و این موضوع به قوه قضائیه منتقل شده و قاضی باید به آن رأی دهد شاید اگر بیمارستان ها تخریب نمی شدند سلامت و جان خیلی از زلزله زدگان تامین می شد. در صد کیلومتری زلزله مسکن مهر و بیمارستان تخریب شد در حالی که بیمارستان ها باید توان استحکام در مقابل زلزله 8.5 ریشتری را داشته باشند و بیمارستان سرپل ذهاب در شهریور افتتاح شده بود مشکل دیگر در رابطه با دکل های فشار قوی بود که زیر کوه قرار داشتند و با ریزش کوه از بین رفته بودند، وزارت نیرو باید رفع این معضل را در دستورکار قرار دهد تا در حوادث دیگر مشکلی به وجود نیاید.

بازوند تصریح کرد: دستگاه های خدمات رسان بسیار مطلوب عمل کردند و کمک های مردمی مناسب بود، این زلزله تنها زلزله ای بود که توسط فضای مجازی مدیریت می شد البته فضای مجازی هم فرصت و هم تهدید بود و در توزیع خدمات مشکلاتی را به وجود می آورد.

وی ادامه داد: سازمان سنجش سهمیه داوطلبان کنکور را در نامه ای 5 درصد به ما اعلام کرده و ما در نامه اعتراض آمیز بر ضرورت سهمیه 20 درصدی تاکید کردیم. در رابطه با امهال وام ها قانونی تصویب شده که وام خسارت دیدگان ناشی از زلزله امهال شود که 23 درصد به شهرها و روستاها خسارت وارد شد اما 87 درصد مردم دنبال تمدید مهلت وام ها بودند.

بازوند افزود: بانک ها اعلام کردند نامه به دولت ارسال شده تا سقف 50 میلیون امهال شود و قانون باید اصلاح شود البته در زلزله نباید تنها بازسازی سخت افزاری و منازل مورد توجه قرار گیرد بلکه باید به روح و روان مردم نیز توجه کرد. آیت الله مکارم شیرازی در این رابطه در نشست مشترکی به من فرمودند مسائل فرهنگی را در مناطق زلزله زده مورد توجه قرار دهید.

بازوند خطاب به نماینده ها گفت: تقاضا دارم اگر می خواهید در مناطق زلزله زده تحولی ایجاد شود بازگشایی مرزها را در گزارشی که قرار است برای ارائه به صحن علنی تهیه شود لحاظ کنید.

استاندار کرمانشاه با بیان اینکه ایران جزو 10 کشور اول دنیا در وقوع حوادث است، تصریح کرد: متاسفانه وزارت کشور حتی 10 میلیون تومان پول در اختیار ندارد تا با بحران ها مقابله کند.

در ادامه قاسم جاسمی نماینده مردم کرمانشاه با بیان اینکه زلزله کرمانشاه با قدرت 7.3 ریشتر در دنیا کم نظیر و در سال 2017 بی سابقه بود، افزود: حضور سپاه، ارتش و هلال احمر در منطقه و امدادرسانی از سوی آن ها به بهترین نحو انجام شد و این موجب کاهش تلفات شد، وحدت و فرماندهی در میان نیروهای امدادی دیده می شد، از تلاش های وافر استاندار تشکر می کنم در مناطق زلزله زده به بیش از 10 شهرستان آسیب وارد شد، متاسفانه به برخی از مناطق توجه نشد، کمک های مردمی در اختیار هلال احمر قرار گرفت نیاز است کمک های خیرین از حساب دولت جدا شود و اینکه چند درصد مردم اسکان دائم و چند درصد کانکس و اینکه در چادر زندگی می کنند آماری وجود ندارد، از مسئولان و نمایندگان انتظار داریم هر آنچه در توان دارند برای رفع مشکلات زلزله زدگان به کار برند.

وی ادامه داد: باید همدلی و تعاون و هماهنگی ایجاد شود تا تلاش ها ناکارآمد نشود، همچنین باید برای تامین وسایل سرمایشی و اسکان دائم زلزله زدگان اقدامات لازم انجام شود تا این بحران تبدیل به بحران امنیتی کشور نشود که در پی آن هزینه های زیادی متوجه کشور شود.

در ادامه صفری نماینده مردم کرمانشاه با تقدیر از تلاش های استاندار افزود: در استان مسئولان سلیقه ای عمل کردند و عدم امهال وام ها برای مردم مشکلاتی به وجود آورده، متاسفانه کرمانشاه رتبه اول بیکاری را داراست و نیاز است اقدمات مناسبی برای اشتغال انجام شود و روند بازسازی مناطق مورد قبول نیست و باید سریع تر انجام شود. امکان شیوع بیماری ها در فصل گرما وجود دارد، دانش آموزان با مشکلات زیادی مواجه هستند، روند مدیریت بحران استان قابل قبول است، تخصیص اعتبارات باید به صورت 100 درصدی انجام شود و از مسئولان و نمایندگان تقاضا داریم برای رفع مشکلات مردم تدابیر لازم را اتخاذ کنند. مدیریت بحران باید تعیین و مدیریت کارآمد باید در دستورکار قرار گیرد. در این زلزله 12 هزار خانه آسیب دید اما 98 هزار کانکس توزیع شد.

ذوالنوری نماینده مردم قم ادامه داد: گزارش مورد نظر باید اصلاح شود و پیشنهاداتی که در خصوص مناطق زلزله زده باید اورژانسی حل شود و همچنین در مورد استمهال وام ها کمیسیون ورود کند و جلساتی را با بانک ها، وزارت صنعت برگزار تا خروجی مثبت حاصل و مشکلات مردم حل شود.

محمدمهدی افتخاری نماینده مردم فومن و شفت در مجلس با بیان اینکه زلزله کرمانشاه به زلزله گیلان شباهت داشت، گفت: اما تفاوت زیادی بر آمار کشته ها وجود داشت و آمار کشته ها در زلزله گیلان قابل مقایسه با کرمانشاه نبود، در زلزله 7.2 ریشتری کرمانشاه 620 کشته و زلزله 7.2 ریشتری گیلان 40 هزار کشته داشتیم و این نشان می دهد در اقدامات مهندسی پیشرفت زیادی کردیم.

وی با انتقاد از اینکه برنامه ریزی مناسبی برای مقابله با حوادث نداریم، گفت: باید راهکارهای مناسبی برای رفع مشکلات زلزله زدگان در فصول سرما و گرما اتخاذ شود؛ چرا از ظرفیت استادکارانی که به واسطه برخی مشکلات در زندان به سر می برند، استفاده نمی شود برخی امکانات را می توان از طریق آن ها مدیریت کرد.

در ادامه ابطحی با تاکید بر اینکه نیروهای جهادی اگر کار کنند پیشرفت می کنیم، افزود: متاسفانه با بارش برف تهران قفل شد و برای مدیریت بحران ضعف های زیادی داریم. لایحه ستاد بحران به مدت 5 سال است ارائه نمی شود و جای خالی این مهم در گزارش زلزله کرمانشاه دیده می شود.

تجری با تقدیر از تلاش و زحمت مردم، مسئولان و استاندار کرمانشاه گفت: اذن برداشت از صندوق توسعه ملی از مقام معظم رهبری گرفته شد و باید تعیین تکلیف شود و شفافیت در تخصیص اعتبارات، امهال وام ها انجام شود. مشخص نیست به چه افرادی باید ارائه شود وعده هایی به مردم داده شده که عملی نشده است. قیمت آهن آلات ومصالح ساختمانی افزایش پیدا کرده و مشکلات مردم را دو چندان می کند. مساجد و اماکن مذهبی باید تعیین تکلیف شوند اما به علت سوء مدیریت تاکنون اقدامی انجام نشده، سازمان امور اوقاف باید توجه کند.

وی افزود: وعده رئیس جمهور مبنی بر پایان اسکان دائم زلزله زدگان تا شهریور تحقق پیدا نکرده و این روند به کندی انجام می شود. بروکراسی اداری و نظام مهندسی امورات را پیچیده و کند کرده، سهمیه مشخصی برای کنکور داوطلبان در نظر گرفته نشده و علیرغم قدرت رقابت با شرایط بحرانی باید سهمیه مناسب در نظر گرفته می شد اما وزیر علوم به این مهم توجه نکرد.

تجری با تقدیر از رسانه ها به دلیل انعکاس مناسب اخبار مناطق زلزله زده ادامه داد: صدا و سیما روشنگری کرد اما در جلسات کارشناسان و بازسازی مناطق با سیاه نمایی تریبون ها را از اشخاص قانونی گرفتند.در مناطق زلزله زده باید فضای مناسب برای اشتغال ایجاد شود در مورد تردد زوار از مرکز عتبات عالیات اربعین امسال شاهد بازگشایی مرزها باشیم، متاسفانه زوار عراقی می توانند وارد شوند اما زوار ایرانی نمی توانند وارد شوند مرزها باید بازگشایی شوند و تدابیر لازم در این زمینه اتخاذ شود.

مصری با تقدیر از تلاش های موثر و فعال استاندار تصریح کرد: هربار که حادثه ای در کشور اتفاق می افتد چنین تدبیر می کنیم که گویا اولین حادثه بوده است. بعد از تمامی زلزله ها جلساتی تشکیل و طرح هایی مصوب شد اما متاسفانه هیچ اثری از آن ها وجود ندارد، چرا در زمان بحران اثری از ستاد بحران نیست اگر ستاد بحران برای تمهیدات بعد از زلزله تشکیل جلسه می دهد چه وظیفه ای دارد، در جلسه ای که رئیس جمهور و دکتر لاریجانی داشتند یادآور شدند: اگر استاندار نبود مشخص نمی شد وضعیت زلزله زدگان چه می شد. ارتش مستقر در محل بود و سپاه و ارتش شب نخست زلزله امدادرسانی کردند و هلال احمر و هوانیروز انتقال بیماران را انجام دادند و فردی نبود که به دلیل عدم رسیدگی فوت کند.

نماینده مردم کرمانشاه در مجلس با انتقاد از اینکه تکلیف هیچ نهادی در زلزله مشخص نبود، گفت: ستاد بحران ضعیف عمل کرد متاسفانه گفتند هرکس در هر مکانی تمایل داشت چادر برپا کند. در حالی که نمی توان خدمات را کنار چادر ارائه کرد، برنامه مشخصی برای ساماندهی خدمات وجود نداشت.

وی ادامه داد: هرچند دولت مکلف شد 100 هزار کانکس بسازد اما طی 5 سال حتی یک کانکس هم تامین نشد. مردم بسیار سریع تر از دستگاه ها به زلزله زدگان کمک رسانی کردند قول امهال وام ها داده شد اما این کار تحقق نیافت متاسفانه ستاد بحران کشک است و تنها در روزهای شادی فعالیت دارد. تمامی این صحبت ها را بعد از زلزله ورزقان داشتیم و قوانین مناسب نیز تصویب شد امهال وام ها و تامین کانکس نیز دیده شد اما متاسفانه در زلزله کرمانشاه طرح حمایت اسکان نداشتیم.

مصری با انتقاد از اینکه با 30 میلیون تومان نمی توان خانه ساخت، گفت: هنرمندان و سلیبریتی ها و ستاره ها به ما ضربه زدند، بی اعتمادی در مردم و دستگاه های دولتی ایجاد کردند، پول های مردم را جمع آوری اما تا الان حتی یک ریال هزینه نکرده اند. آقایی می خواهد در روستا الگوی انرژی هسته ای پیاده کند هیچ کس حق ندارد علی دایی 9 میلیارد تومان پول جمع آوری کرد و الان در حساب وی قرار دارد و اگر سود آن را بخواهیم حساب کنیم سرسام آور است. در گزارش کمیسیون اصل 90 باید NGO ها به ثبت برسد، کمک ها به آن ها ارائه شود. تریبون های احساسی نباید ایجاد شود متاسفانه گوینده ورزشی سردمدار حمایت از مردم شده است.

وی با انتقاد از اینکه برای زمان بحران بیمارستان جایگزین تعریف نشده است، گفت: در مورد توزیع امکانات و خدمات باید سیاست واحدی داشته باشیم و نباید تبعیض قائل شد مردم کرمانشاه تمامی امکانات خود را یک بار در جنگ 8 ساله و مجددا آن ها را در زلزله اخیر از دست دادند. مقام معظم رهبری دستور 200 میلیون دلار برداشت از صندوق توسعه ملی را دادند اما متاسفانه آن را برای معلمان حق التدریسی هزینه کردند ما قبول نداریم پولی که به اذن رهبری برای زلزله زدگان ارائه شد برای معلمان هزینه شود.

در ادامه حسینی کیا با تاکید بر اینکه باید به استاندار اختیارات ویژه داد، گفت: در حال حاضر استاندار در حوزه اجرا اختیارات ویژه ندارد و نمی تواند در موضوع امهال وام ها ورود کند اگر استاندار می توانست از اختیارات استفاده کند روند بازسازی سرعت مناسبی به خود می گرفت. وی ادامه داد: مرز خسروی باید باز شود و این مهم می تواند افق خوبی را در مناطق زلزله زده ایجاد کند. گرما در راه است و بیماری ها زلزله زدگان را تهدید می کند. ستاره ها و هنرمندان و سلبیریتی ها دوباره میدان داری می کنند قرار نبود دولت در جایی دیگر پول را هزینه کند.

در ادامه شهاب نادری خطاب به استاندار کرمانشاه یادآور شد: تیم همراه شما اگر مانند شما عمل می کرد اقدامات بسیار مناسبی در مناطق زلزله زده انجام می شد متاسفانه عده ای در این میان تنها تماشاچی بودند در این رابطه نیاز است بازگشایی مرزها در دستورکار قرار گیرد و این مهم نیاز فوری و اورژانسی مردم است.

وی ادامه داد: سفره مردم در حال حاضر خالی است مردم در حال حاضر گرفتار هستند، در بحران تصمیم گیری بزرگ ترین اثر را دارد، وظیفه دستگاه امدادرسان باید مشخص شود.

این نماینده مردم در مجلس دهم ادامه داد: فصل گرما است و تمام مشکلاتی که در فصل سرما مردم با آن روبه رو بودند باقی مانده، گرما مردم را اذیت می کند و باید تمهیدات لازم اتخاذ شود./

پایان پیام

کلید واژه‌ها

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

خبر مرتبط

زنجیره خبر

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet