هدر موبایل
1388/06/03 13:18:00
سرویس اقتصادی

گزارش پایانی بررسی لایحه هدفمندکردن یارانه‌ها منتشر شد

**"غلامرضا مصباحی مقدم" رئیس کمیسیون ویژه بررسی طرح تحول اقتصادی گزارش پایانی این کمیسیون از بررسی لایحه هدفمند کردن یارانه‌ها را در اختیار خبرنگاران قرارداد.

به گزارش خبرنگار خانه ملت متن کامل این گزارش به این شرح است:

با سلام و احترام بدینوسیله جهت اطلاع از کم وکیف بررسی لایحه هدفمند کردن یارانه‌ها در کمیسیون ویژه بررسی تحول اقتصادی گزارش ذیل تقدیم می‌گردد:

در تاریخ 21/10/87 لایحه یک فوریتی هدفمند کردن یارانه‌ها به کمیسیون ویژه بررسی تحول اقتصادی ارجاع گردید جلسات کمیسیون مدتها پیش از ارایه لایحه آغاز و هر هفته دو بار تشکیل می‌شدو اعضا محترم با حضور متناوب وزرای امور اقتصادی ودارایی، بازرگانی، نفت ، نیرو ، اطلاعات ، کشور ، جهاد کشاورزی، صنایع و معادن بهداشت درمان و آموزش پزشکی ، رفاه و تامین اجتماعی، کار و امور اجتماعی، مسکن وشهرسازیف راه و ترابری و معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی ریاست جمهوری و کارشناسان دستگاه‌های مزبور وکارشناسان و صاحبان نظران مستقل دانشگاهی از طیف‌های مختلف، رئیس اتاق بازرگانی، صنایع و معادن ، رئیس کمیته امداد امام خمینی (ره) ، رئیس شورای عالی استانها و معاونان شهردار تهران و نمایندگان دفاتر مرتبط مرکز پژوهشهای مجلس حسب مورد درباره لایحه به بحث و تبادل نظر پرداختند .

اطلاعات موجود دستگاه‌های یاد شده به صورت مکتوب نیز دریافت و در اختیار اعضاء کمیسیون قرار گرفت و براساس گفت وگو‌ها اطلاعات تکمیلی از آنان خواسته شد.

در این بررسی‌ها آثار هدفمند کردن یارانه‌ها بر روی فعالیت دستگاه‌های مربوط و بر روی تولیدو هزینه خانوارها و پیش بینی‌ها و تدابیر آنها برای مهار آثار نامطلوب مانند رکود تولید، بیکاری، صادرات، واردات، تورم و جهش قیمتها مورد بررسی قرار گرفت.

بنابه اظهار برخی مقامات میهمان، سوالات اعضا محترم کمیسیون و اظهارنظرهای آنان منجر به کارشناسی بیشتر دستگاه‌های مربوط و تعمیق اطلاعات ، مطالعات و تحقیقات دستگاه‌ها گردیده است.

با برگزاری این جلسات اعضا کمیسیون به ابعاد مختلف موضوع اطلاع جامع و همه جانبه پیدا کردند که امکان تصمیم گیری را برای آنان فراهم ساخت بر این اساس در مرحله اول کلیات لایحه در تاریخ 19/4/87 با اکثریت 10 و 13 عضو حجاضر تصویب کرد.

در مرحله دوم، کمیسیون وارد بحث درباره مواد لایحه شد سیاستهای مد نظر برای تصویب لایحه ذیلا ارایه می‌گردد:

1-ضرورت اصلاح قیمت‌های نسبی حاملهای انرژی و سایر کالاها و خدمات یارانه ای اکنون بیش از دو دهه است که این ضرورت درک شده و دولتهای گذشته نیز پذیرفته اند و در قوانین برنامه به آن تصریح شده است تاخیر در اجرای آن غالبا در اثر ملاحظات غیر کارشناسانه بوده است.

2-هدفمند کردن یارانه‌ها اکنون 70٪ جمعیت کشور از حدود 30٪ یارانه‌ها برخوردارند عدالت اقتضا می‌کنداولا یارانه‌ها به سمت تولید جهت داده شودثانیا بیشتر یارانه‌ها به دهکهای کم درآمد تعلق گیرد.

3-افزایش بهره وری وکارایی در شرایط حاضر بهره وری انرژی در سطح بسیار پایین قرار دارد. گاهی قیمتها ناکارایی نظام تولیدو توزیع را به مصرف کنندگان تحمیل می‌کند.

4-ضرورت کاشه تلفات در تولیدو توزیع آب و برق و توجه به کیفیت حاملهای انرژی در تعیین قیمت آنها.

5-امکان جایگزینی مصرف انرژی‌ها بدین معنا که اگر قیمت حاملهای انرژی متناسب با هم اصلاح نشود مصرف کنندگان به سمت انرژیهای ارزانتر گرایش پیدا می‌کنند.

6-رعایت آستانه تحمل مردم در اصلاح قیمت‌ها باید آستانه تحمل مردم رادر نظر گرفت.

7-تشویق به مصرف کمتر تعیین قیمت‌ها در آب برق و گاز به صورت ترجیحی وپلکانی که موجب تشویق به مصرف کمتر می‌گردد.

8- حمایت از گروه‌های کم‌درآمد با باز توزیع نقدی و غیرنقدی در آغاز دوره.

9- برقراری نظام جامع تامین اجتماعی در پایان دوره اجرا.

10- توجه به بخش کشاورزی و روستائیان. با در نظر گرفتن قیمت کمتر برای حامل‌های انرژی مصرفی آنان.

11- توجه به تفاوت مصرف برق و گاز در مناطق گرمسیری، سردسیری و معتدل در اصلاح قیمت‌ها.

12- حمایت از صنعت و حمل و نقل و ضرورت توانمندسازی آنها با جبران خسارت‌ها و اصلاح ساختارها.

13- تعیین قیمت گاز برای خوراک واحدهای صنعتی- پالایشی و پتروشیمی برای حداقل 10 سال، به منظور ایجاد مزیت نسبی در رقابت منطقه‌ای خلیج فارس.

14- تعیین تکلیف سایر کالاها و خدمات یارانه‌ای مانند گندم، برنج، روغن و...

15- پیوند قانون هدفمندکردن یارانه‌ها با برنامه پنجم توسعه.

16- تاکید بر ثبات قیمت حامل‌های انرژی در طول یک سال.

با توجه به سیاست‌های یاد شده تصمیمات ذیل اتخاذ گردید:

1- دوره اصلاح قیمت‌ها از سه سال (لایحه دولت) به بیش از پنج سال افزایش یافت. البته اصلاح قیمت برخی از حامل‌های انرژی در کمتر از این مدت ممکن است، از این رو تصمیم در مورد آن به دولت واگذار گردید.

2- به جای "صندوق هدفمندسازی یارانه‌ها" (لایحه دولت) حساب ویژه هدفمندسازی یارانه‌ها در خزانه‌داری کل در نظر گرفته شد، تا درآمدهای دولت ناشی از اصلاح قیمت‌ها به خزانه واریز شود و در بودجه سالانه پیش‌بینی درآمد و هزینه در سه جدول مستقل صورت گیرد.

3- سهم خانوارهای هدف، بنگاه‌ها و دولت از درآمد ناشی از اصلاح قیمت‌ها در لایحه دولت به ترتیب 60 درصد، 15 درصد و 25 درصد در نظر گرفته شده بود که به منظور تقویت بنگاه‌ها و جبران خسارات آنها و جلوگیری از افزایش بیکاری به ترتیب 50 درصد، 30 درصد و 20 درصد تصویب شد و امکان جابه‌جایی تا 10 واحد درصد برای دولت در نظر گرفته شد.

4- دهک‌های مشمول پرداخت نقدی و غیرنقدی یارانه‌ها به پنج دهک محدود گردید.

5- برای افزایش بهره‌وری و کاهش تلفات انرژی در تبصره 2 ماده 1 و بندهایی از ماده 6 تکالیفی در نظر گرفته شد.

6- با حذف تبصره ماده 2 (لایحه دولت)، مالیات بر ارزش افزوده و عوارض حامل‌های انرژی تثبیت شد و منابع شهرداری‌ها و دهیاری‌ها از این طریق تقویت شد.

7- با اصلاح ماده 2 و حذف تبصره 2 ماده 3 دغدغه مخالف "وضع مالیات و عوارض بر مصرف انرژی توسط دولت" با قانون اساسی برطرف شد.

8- با حذف ماده 13 (لایحه دولت)، دغدغه نمایندگان محترم و کارمندان و کارگران در مورد توقف اجرای قانون مدیریت خدمات کشوری و قانون کار نسبت به افزایش سالانه حقوق و دستمزد متناسب با تورم برطرف شد.

9- با تاکید بر مصرف صددرصد وجوه حاصل از این قانون، صرفا در راستای اجرای آن، امکان جابه‌جایی این منابع سلب شد، افزودن این مصوبه به برنامه پنجم توسعه موجب محکم‌کاری بیشتر خواهد شد.

10- اصلاح قیمت‌ها در اردیبهشت هر سال در نظر گرفته شد.

- در طی 56 جلسه بررسی این لایحه، همواره از همکاری‌های جدی و تعامل مثبت نمایندگان محترم دولت برخوردار بوده‌ایم. از این بابت از آنان تشکر می‌کنیم.

نمایندگان محترم!

در بررسی این لایحه کوشش بسیاری در اعمال نگاه جامع و کارشناسی صورت گرفته است و انتظار دارد شما نیز علاوه بر اعتماد به زحمات همکاران منتخب خود، با دقت نظر نسبت به کلیات و هر یک از مواد و تبصره‌های این لایحه در تصویب قانون هدفمندکردن یارانه‌ها نقش فعال داشته باشید.

غلامرضا مصباحی‌مقدم

رئیس کمیسیون ویژه بررسی طرح تحول اقتصادی

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet