هدر موبایل
1397/02/05 10:40:47
سرویس دیگر رسانه‌ها_

یک پیشنهاد برای جلسات سران قوا

فرم جدید آخرین نشست سران قوا که بسیار گسترده برگزار شد این سوال را به وجود می‌آورد که آیا تغییر شکل و فرم نشست سران قوا و حضور رده‌های پایین‌تر سران سه قوه می‌تواند به همدلی بیشتر بینجامد؟
یک پیشنهاد برای جلسات سران قوا فرم جدید آخرین نشست سران قوا که بسیار گسترده برگزار شد این سوال را به وجود می‌آورد که آیا تغییر شکل و فرم نشست سران قوا و حضور رده‌های پایین‌تر سران سه قوه می‌تواند به همدلی بیشتر بینجامد؟ https://cdn.icana.ir/d/019/201711103980240199.jpg یک,پیشنهاد,برای,جلسات,سران,قوا Icana

به گزارش خبرگزار خانه ملت؛ عبدالله ناصری در یادداشتی در اعتماد نوشت:

جلسه سران قوا این‌بار به شکلی متفاوت برگزار شد؛ نشستی که روز یکشنبه برپا شد با حضور جمع کثیری از نمایندگان مجلس و مدیران ارشد اجرایی و قضایی بود و جلسه تنها به سران سه قوه ختم نشد. فرم جدید آخرین نشست سران قوا که بسیار گسترده برگزار شد این سوال را به وجود می‌آورد که آیا تغییر شکل و فرم نشست سران قوا و حضور رده‌های پایین‌تر سران سه قوه می‌تواند به همدلی بیشتر بینجامد؟ آیا حضور قریب به اتفاق مدیران ارشد از سه قوه مقننه، مجریه و قضاییه در روند هماهنگی و همدلی در راستای منافع ملی تاثیری به مراتب بیشتر از جلسه‌ای صرفا سه نفره دارد؟ در وهله اول باید دید واقعا اراده‌ای برای حل مسائل داخلی کشور و همچنین منطقه‌ای و بین‌المللی وجود دارد که در همین راستا همه قوا به هماهنگی دست یابند یا خیر. با وجود همه موانع بین‌المللی و تمام مشکلات اقتصادی و مسائل و معضلات سرمایه‌گذاری قطعا یکی از بزرگ‌ترین معضلات این سرزمین عدم هماهنگی میان قوا است. البته نباید نادیده گرفت که در ایران منظور از قوا صرفا به قوه مقننه، ‌مجریه و قضاییه ختم نمی‌شود. از سویی به نظر می‌رسد که در میان مردم و افکار عمومی نشست‌های اینچنینی که به صورت سه جانبه و خصوصی برگزار می‌شود یا حتما جلساتی نظیر جلسات ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی چندان موثر نیست و این‌گونه احساس می‌شود که این جلسات خروجی ویژه‌ و کاربردی ندارند.

بنابراین با این نگاه به طریق اولی حضور نمایندگان مجلس و مدیران ارشد اجرایی و قضایی هم فضای جلسه را رسمی‌تر کرده و صرفا محدود به بیان برخی مطالبات نه هماهنگی‌هایی در راستای منافع ملی و در جهت تصمیم‌گیری‌های کلان می‌شود. گرچه این نشست اخیر به این دلیل با حضور نمایندگان برگزار شده که مدت‌ها نمایندگان مجلس درخواست دیدار با رییس‌جمهوری را داشتند اما این موضوع میسر نشده‌بود و احتمالا این نشست با چنین هدفی برگزار شد.

از همین روی می‌توان این پیشنهاد را مطرح کرد که سران سه قوه با هماهنگی رهبری نمایندگانی که بر ارکان انتصابی (غیر از قوه قضاییه که رییس آن در جلسه حاضر است) تکیه زده‌اند نیز در جلسات سران قوا شرکت کنند. بنابراین روسای قوه مقننه، ‌قضاییه و مجریه باید این پیشنهاد را به صورت جدی در دستور کار قرار دهند چرا که با توجه به ساختار موجود حضور این نمایندگان می‌تواند در روند هماهنگی‌ها تاثیر مثبتی داشته‌باشد. در واقع هماهنگی باید میان سران سه قوه و همچنین نمایندگان ارکان دیگر حاکمیت و کانون‌های قدرت ایجاد و این مهم با برگزاری جلسات برای رسیدن به فهم مشترک و در راستای منافع ملی محقق شود.
 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet