هدر موبایل
1386/08/06 11:25:00
سرویس سیاسی

ابوترابی فرد: تصویب کاپیتولاسیون باعث شد تا بیش از یک قرن استقلال ایران متزلزل شود

نایب رئیس دوم مجلس با اشاره به ۴ آبان، سالروز سخنرانی حضرت امام (ره) نسبت به تصویب لایحه کاپیتولاسیون اظهار داشت: سخنرانی امام (ره) در واکنش به تصویب این لایحه، حیات بخش، راهگشا و حرکت آفرین بود.

به گزارش خبرنگار خانه ملت، محمد حسن ابوترابی فرد که مدیریت جلسه علنی امروز یکشنبه را برعهده داشت تصریح کرد: تصویب کاپیتولاسیون باعث شد تا بیش از یک قرن استقلال ایران متزلزل شود.

ابوترابی فرد گفت: با تصویب معاهده ای در سال 1203 هـ. . ق ما شاهد تصویب این مصوبه نگین در مجلس شورای ملی آن روز بودیم .

وی افزود: اما با پافشاری مردان بزرگی چون آیت الله مدرس، شهید نامدار مجلس شورای ملی، این لایحه در سال 1206 لغو شد.

نایب رئیس مجلس خاطرنشان کرد: اما متاسفانه در سال 1340 سفارت آمریکا در ایران با دولت علی امینی تماس گرفت و درخواست کرد تا این لایحه احیاء شود.

وی افزود: در نهایت در 13 مهر 1342 تحت فشار آمریکا دولت منحوس پهلوی لایحه ای را مبنی بر مصونیت مستشاران و دیگر اتباع آمریکایی در ایران به تصویب رسید.

ابوترابی فرد گفت: در ادامه در 21 مهر 1342 این لایحه در مجلس شورای ملی به بحث گذاشته شد و به تصویب اکثریت نمایندگان قرار گرفت.

وی افزود: یکی از نمایندگان وقت مجلس شورای ملی در ارتباط با این لایحه گفت: در این مدت 50 سال هیچ سابقه ناگواری نسبت به هیچ یک از کارشناسان خارجی پیش نیامده که دلیل وحشگری و سوءرفتار ایرانیان باشد که جناب منصور اجازه می دهند آمریکایی ها چنین درخواستی را از ما بکنند. این سابقه غلط و ناگواری خواهد بود که ایران را در ممالک تحت الحمایه قرار خواهد داد و باعث وابستگی ایران و سلطه آمریکا بر مجلس شورای ملی شود.

نایب رئیس مجلس گفت: پیرو این مصوبه غیرقانونی و برخلاف شان و منزلت ایران اسلامی، حضرت امام که با اطلاع یکی از نمایندگان مجلس در جریان این مصوبه قرار گرفته بودند در 4 آبان 1343 به ایراد سخنرانی پرداختند.

وی افزود: پیش از سخنرانی حضرت امام بنابر آنچه در زندگی نامه حضرت امام آمده رژیم پهلوی به امام بزرگوار پیام داد که در نطقی که می خواهند ایراد کنند مواظب باشند که با آمریکا سخنی مطرح نکنند که خیلی خطرناک است و غیر از این هر چه می خواهید بگویید حتی به شخص شاه.

وی افزود: امام (ره) در سالروز ولادت حضرت زهرا (س) در سخنانی گفتند: ایران عید ندارد، عید ایران را عزا کردند، استقلال ما را فروختند.

وی افزود: سخنان تکان دهنده امام هر بار با شیون حضار همراه می شد.

نایب رئیس مجلس اظهار داشت: حضرت امام (ره) در ادامه به تشریح نتایج سیاسی و اجتماعی لایحه کاپیتولاسیون پرداختند و تاکید کردند: نمایندگان مجلس سنا و شورای ملی، نمایندگان واقعی مردم نبوده و نیستند و تصویب آن را افشار کردند و آن را سند بردگی ملت ایران دانستند.

وی افزود: در ادامه هم امام خمینی (ره) به شدت سیاست های آمریکا، اسرائیل و انگلیس را  محکوم کردند.

ابوترابی فرد خاطرنشان کرد: در نهایت اعلامیه امام (ره) در 5 آبان منتشر شد که پس از چند روز رژیم پهلوی به دستور دولت آمریکا حضرت امام را در 13 آبان 43 به ترکیه و عراق تبعید کردند.

وی افزود: آن روز مجلس شورای ملی که از افتخار واژه زیبای اسلامی محروم بود و به واسطه عدم پیوند دین و سیاست در زیر بار تصویب این لایحه نگین قرار گرفت.

نایب رئیس مجلس گفت: اما امروز مجلس شورای اسلامی که برآمده از آرای ملت ایران است نماد مردم سالاری است و زیر پرچم توحید و دین در برابر دنیای لیبرال دموکراتیک غرب است.

وی افزود: مواضع ستودنی شما همکاران در حوزه مسایل هسته ای بر کسی پوشیده نیست. مواضعی که حمایت و تشویق مقام معظم رهبری را بدنبال دارد.

این گزارش می افزاید: نایب رئیس مجلس در ادامه با اشاره به فوت خواهر محمدرضا باهنر این ضایعه را به آقای مهندس باهنر و خانواده ایشان تسلیت گفت.

 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet