آغاز هفته وحدت
1397/02/09 08:19:12
سرویس اجتماعی
مقصودی به مناسبت فرا رسیدن روز کارگر:

ایجاد برده‌داری نوین در روند رسیدگی به حقوق و مزایای کارگران کشور/وعده افزایش 50 درصدی حقوق کارگران چه شد؟

نماینده مردم در مجلس دهم، با یادآوری ‌اینکه وضعیت کنونی کارگران بیانگر ایجاد برده‌داری نوین در روند رسیدگی به حقوق آنها بوده از بی‌توجهی مسئولان نسبت به تحقق وعده افزایش ۵۰ درصدی حقوق کارگران انتقاد کرد.
ایجاد برده‌داری نوین در روند رسیدگی به حقوق و مزایای کارگران کشور/وعده افزایش 50 درصدی حقوق کارگران چه شد؟ نماینده مردم در مجلس دهم، با یادآوری ‌اینکه وضعیت کنونی کارگران بیانگر ایجاد برده‌داری نوین در روند رسیدگی به حقوق آنها بوده از بی‌توجهی مسئولان نسبت به تحقق وعده افزایش 50 درصدی حقوق کارگران انتقاد کرد. https://cdn.icana.ir/d/019/201611109837918228.jpg ایجاد,برده‌داری,نوین,در,روند,رسیدگی,به,حقوق,و,مزایای,کارگران,کشور/وعده,افزایش,50,درصدی,حقوق,کارگران,چه,شد؟ Icana

حسین مقصودی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت ، با بیان اینکه روز کارگر باید بهانه‌ای برای رسیدگی به اوضاع معیشتی کارگران باشد گفت: وضعیت معیشتی کنونی کارگران در شان جایگاهی که دارند نیست، کما اینکه تعدادی بسیاری از آنها سالهاست که عیدی دریافت نکرده‌اند و از امنیت شغلی نیز برخوردار نیستند.

نماینده مردم سبزوار در مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: هم‌اکنون تعداد زیادی از کارگران حداقل حقوقی که قانون کار برای آنها تعیین کرده را نیز دریافت نمی‌کنند و این در حالی است که اغلب آنها بیشتر از ساعت کاری که در قانون بدان مکلف شده‌اند، فعالیت دارند و بارها نیز مورد بی‌احترامی قرار گرفته‌اند.

مقصودی یادآورشد: مسئولان در مورد رسیدگی به وضعیت کارگران با بی‌عدالتی برخورد می‌کنند، کما اینکه در بسیاری از ادارات و وزارتخانه‌ها مشاهده کردیم که از افزایش 50 درصدی حقوق و مزایای کارگران خبر دادند اما این مهم محقق نشد و هیچ نهادی نیز دلیل آن را پیگیری نکرد.

وی خاطرنشان کرد: هم‌اکنون یک برده‌داری نوین در بهره‌برداری از کارگران کشور ایجاد شده است تا جاییکه اگر به وضعیت شهرک‌های صنعتی، معادن و کارگران خدماتی شهرداری‌ها نگاه کنیم و تیمی برای بررسی این وضعیت فارغ از دیدگاه‌های سیاسی و جناحی مامور شود به مشکلات جدی و اساسی این قشر دست پیدا خواهند کرد که بیانگر وضعیت بد معیشتی آنها ناشی از ناکافی بودن حقوق و مزایای محدودی که دریافت می‌کنند خواهد بود.

ممانعت از تضییع حقوق کارگران با اجرای سیاست‌های کلی نظام

مقصودی اظهار کرد: متاسفانه برغم اینکه بزرگان دین بر ضرورت توجه به جایگاه کارگران تاکید کرده‌اند، اما امروزه آنها در مسیر اعتراض به حق و حقوقشان با بی‌حرمتی مواجه می‌شوند.

وی افزود: کارگران که در مسیر سربلندی ایران گام برمی‌دارند هنوز امید دارند که دولت تدبیر و امید و سایر مسئولان برای رفع مشکلات آنها برنامه‌ریزی کنند که قطعا برای تحقق این مهم نیز باید اجرای سیاست‌های کلی نظام که از سوی مقام معظم رهبری ابلاغ شده را سرلوحه اقداماتشان قرار دهند.

رای دیوان عدالت اداری تنها روزنه امید کارگران برای احقاق حقوقشان

مقصودی در مورد رای دیوان عدالت اداری مبنی بر اینکه در صورت اختلاف بین کارفرما و کارگر در پرداخت دستمزد و حقوق کارگر، صرف ارائه برگ تسویه حساب کافی نیست و کارفرما باید مستندات لازم را ارائه کند تصریح کرد: هر گامی که در مسیر اجرای این رای برداشته شود باید در جهت اجرای قانون و رعایت حال طرفین باشد، به این معنا که در پی آن نباید حقوق کارگران و کارفرمایان تضییع شود.

این نماینده مردم در مجلس دهم، بیان کرد: البته این رای دیوان عدالت اداری از این نظر مورد حمایت نمایندگان مجلس است که در شرایط کنونی مسئولان در جهت تضییع حقوق کارگران حرکت می‌کنند و وزارت کار نیز توجه ویژه‌ای به این بخش ندارد و این امر باعث می‌شود تا کارفرمایان با بهانه‌های واهی به طور ناگهانی اقدام به تعدیل نیرو کرده یا از پرداخت مزایای کارگران بازنشسته شده امتناع ورزند، بنابراین در شرایطی که دولت و وزارت کار اراده‌ای برای تدوین لایحه‌ای برای احقاق حقوق کارگران ندارد، این رای می‌تواند راهگشایی در جهت تامین حقوق حداقلی آنها باشد.

بهترین هدیه روز کارگر تغییر متولیان رسیدگی به امور کارگران است

عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس شورای اسلامی، تاکید کرد: بی‌تردید امسال بهترین هدیه روز کارگر رئیس جمهور می‌تواند تغییر متولیان رسیدگی به امور این قشر باشد که تاکنون نسبت به وضعیت آنها بی‌توجه بوده‌اند./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

موضوع مرتبط

زنجیره خبر

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet