هدر موبایل
1397/02/08 15:51:03
سرویس اقتصادی
شجاع‌الدینی:

شفافیت لازم در ارائه نتایج اندازه گیری آلاینده های محصولات کشاورزی وجود ندارد

عضو هیات علمی دانشگاه، گفت: علی‌رغم اقدامات قابل توجه وزارت بهداشت در ردیابی و اندازه گیری آلاینده‌های محصولات کشاورزی خام گیاهی، هنوز شفافیت لازم در ارائه نتایج این ارزیابی‌ها بوجود نیامده است.
شفافیت لازم در ارائه نتایج اندازه گیری آلاینده های محصولات کشاورزی وجود ندارد عضو هیات علمی دانشگاه، گفت: علی‌رغم اقدامات قابل توجه وزارت بهداشت در ردیابی و اندازه گیری آلاینده‌های محصولات کشاورزی خام گیاهی، هنوز شفافیت لازم در ارائه نتایج این ارزیابی‌ها بوجود نیامده است. https://cdn.icana.ir/d/019/201804107126556046.jpg شفافیت,لازم,در,ارائه,نتایج,اندازه,گیری,آلاینده,های,محصولات,کشاورزی,وجود,ندارد Icana

محمد شجاع‌الدینی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، در خصوص موانع پیش روی صادرات محصولات کشاورزی، اظهار داشت: صادرات محصولات کشاورزی در کشورهای عمده‌ی صادرکننده مانند ایالات متحده امریکا، هلند، فرانسه و حوزه ی اتحادیه ی اروپا یک هدف گذاری کلان اقتصادی محسوب می شود و دول این کشورها مجموعه‌ای از سیاست‌ها و اقدامات ملی و بین المللی را برای توسعه صادرات اقلام کشاورزی بکار می گیرند.

عضو هیات علمی دانشگاه با بیان اینکه متاسفانه در کشور ما در سطح دستگاه متولی کشاورزی این نگاه منسجم هنوز ایجاد نشده است، گفت: مسئولان مربوطه هنوز به این سوالات اساسی پاسخ نداده‌اند که حوزه‌های عملیاتی صادرات محصولات کشاورزی ایران چه از طریق مزیت‌های موجود داخلی و یا از طریق خلق مزیت‌های جدید کدامند؟چه سهمی از منابع ملی کشور و در ازای تامین چه مقدار درآمد خارجی قرار است صرف توسعه صادرات محصولات کشاورزی شود؟ 

وی ادامه داد: تحقق و توسعه صادرات محصولات کشاورزی نیازمند برنامه ریزی برای حلقه‌های ابتدایی مانند توسعه روستایی، آموزش، ترویج استانداردهای تولیدی و فنی، زیرساخت، حلقه‌های میانی از جمله توسعه تشکل‌ها، توانمندسازی و خصوصی سازی، زنجیره ارزش و حلقه های نهایی شامل روابط بین الملل، بازاریابی و بازارسازی خارجی، بسته بندی، حمل و نقل و زنجیره سرد، ضوابط فنی صادرات است.

محل پرداختن به معزل باقیمانده سموم  در محصولات کشاورزی مبادی خروج کالا نیست

شجاع‌الدینی با اشاره به اینکه محدودیت های صادراتی ناشی از باقیمانده غیرمجاز سموم و سایر آلاینده های شیمیایی در بخش ضوابط و استانداردهای تولید در حلقه اول عوامل موثر بر صادرات قرار دارد، ادامه داد: صادرکنندگان محصولات کشاورزی باید بدانند که به لحاظ اصول و مدیریت صادرات، محل پرداختن به معزل باقیمانده سموم هرگز در مبادی خروج کالا و یا پس از مرجوع سازی محموله صادر شده توسط کشور مقصد نیست بلکه محصولاتی قابل صادرات هستند که در نتیجه رعایت استانداردهای تولید در مزرعه، واحد دامپروری یا آبزی پروری و یا صنعت فرآوری تولید شده باشند.

این عضو هیات علمی دانشگاه، گفت: از این جهت بهترین راه برای حفظ و توسعه پایدار صادرات، سرمایه گذاری در صادرات محصولاتی است که توسط تولیدکنندگان شناخته شده در قالب تشکل ها و با رعایت اصول فنی تولید می شوند.

وی با تاکید بر اینکه متاسفانه علی‌رغم برنامه ریزی و اقدامات قابل توجه وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی در ردیابی و اندازه گیری آلاینده های محصولات کشاورزی خام گیاهی، هنوز شفافیت لازم در ارائه نتایج این ارزیابی‌ها بوجود نیامده است، عنوان کرد: با ادامه ی این روند امکان اصلاح فرایندها و مسئولیت پذیر کردن مسئولان و تولیدکنندگان ذیربط وجود ندارد.

تنها 10درصد محصولات کشاورزی توسط تعاونی‌ها تولید می‌شود

شجاع‌الدینی،افزود: از آنجایی که کلیه عملیات تولید محصولات کشاورزی در کشور توسط بخش های خصوصی (حدو ۹۰ درصد) و تعاونی (حدود ۱۰ درصد) انجام می شود و در مقابل نظارت ها و آزمایش ها تطبیقی کاملا دولتی انجام می شود بنابرین تا قبل از اینکه اصل شفافیت برقرار نشود، اطلاعات موجود در سمت دولتی به سمت خصوصی و تعاونی و نیز به جامعه ی مصرف کنندگان منتقل نشود، مطالبه اجتماعی و فرهنگ سازی ذی‌نفعان صورت نمی‌گیرد و انگیزه و تعهد اجتماعی لازم برای اصلاح امر محقق نمی‌شود.

وی اضافه کرد: در واقع هراس و واقعیت گریزی و عدم شفافیت به توسعه مشکلات دامن می زند و این انباشتگی مشکلات از ضعف مدیریت منشاء می گیرد.

وظیفه توانمندسازی و هدایت تشکل‌ها بر عهده دولت است

این عضو هیات علمی دانشگاه در پایان با تاکید بر اینکه تشکل ها اعم از تشکل‌های تولیدکنندگان، حمل کنندگان، فرآوری کنندگان، سردخانه داران، توزیع کنندگان، صادرکنندگان و دیگر موارد در حلقه دوم عوامل موثر بر صادرات قرار دارند و از این جهت بر تحقق و توسعه ی صادرات بسیار موثرند، خاطرنشان کرد: اگر چه در ساختار اقتصاد آزاد و خصوصی، دولت ها نباید هیچ نقش اجرایی و حتی واسطه گری در این بخش داشته باشند اما وظیفه توانمندسازی و هدایت این بخش از عوامل بر عهده دولت است./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

زنجیره خبر

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet