ایام محرم 1398
1397/02/09 10:33:49
سرویس اقتصادی
پورابراهیمی مطرح کرد:

سوار شدن ارز دیجیتال داخلی بر پلت فرم پیمان های پولی چند جانبه/وظایف بانک مرکزی را به وزارت ارتباطات منتقل می کنیم

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس، گفت:ارز دیجیتال می تواند روی پلت فرم پیمان های پولی چند جانبه سوار شده و عملیات اجرایی کشور را ساده کند.
سوار شدن ارز دیجیتال داخلی بر پلت فرم پیمان های پولی چند جانبه/وظایف بانک مرکزی را به وزارت ارتباطات منتقل می کنیم رییس کمیسیون اقتصادی مجلس، گفت:ارز دیجیتال می تواند روی پلت فرم پیمان های پولی چند جانبه سوار شده و عملیات اجرایی کشور را ساده کند. https://cdn.icana.ir/d/019/201611105319694951.jpg سوار,شدن,ارز,دیجیتال,داخلی,بر,پلت,فرم,پیمان,های,پولی,چند,جانبه/وظایف,بانک,مرکزی,را,به,وزارت,ارتباطات,منتقل,می,کنیم Icana

محمدرضا پورابراهیمی در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به انتشار اخباری مبنی بر تهیه مدل آزمایشی ارز دیجیتال توسط وزارت ارتباطات، گفت: وزارت ارتباطات در این عرصه پیشگام تر از بانک مرکزی بوده و به نوعی جای این بانک را می گیرد، در حالی که بانک مرکزی باید ارز دیجیتال را به عنوان یکی از ابزارهای مهم مراودات اقتصادی، دور زدن تحریم ها، جایگزینی ارزهای واقعی و فیزیکی مد نظر داشته و ارز دیجیتال توسط این  نهاد راه اندازی می شد.

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی، از اقدام وزارت ارتباطات در راه اندازی ارزهای دیجیتال به جای بانک مرکزی استقبال کرد و افزود: کمیسیون اقتصادی از اجرای آزمایشی ارز دیجیتال توسط وزارت ارتباطات استقبال می کند و جایگزینی وزارت ارتباطات  با  بانک مرکزی  را مقبول می داند که این موضوع تعطیلی بانک مرکزی را در پی دارد. 

وی گفت: حتی اگر بتوانیم در آینده وظایف بانک مرکزی را به وزارت ارتباطات منتقل می کنیم.

ارز دیجیتال می تواند مورد توافق ایران با کشورهای طرف معامله در همکاری های اقتصادی باشد

هدف از ایجاد ارز دیجیتال مراودات اقتصادی بین ایران و سایر کشورها است

وی با اشاره به مزایای راه اندازی ارز دیجیتال بومی درکشور، ادامه داد: یکی از مزایای این ارز طراحی توسط کارشناسان داخلی است. تنظیمات این ارز هم ملی بوده و در اختیارخودمان است؛اما در بیت کوین تنها خرید و فروش در داخل کشور انجام می شد و مابقی فعالیت ها  خارج از کشور انجام می شود.

پورابراهیمی با بیان اینکه هدف از راه اندازی ارز دیجیتال مراودات اقتصادی بین ایران و سایر کشورها است، یادآور شد: ارز دیجیتال می تواند مورد توافق ایران با کشورهای طرف معامله در همکاری های اقتصادی باشد. در این راستا ارز دیجیتال باید برای همکاری های اقتصادی با سایر کشورها طراحی شود.

ارز دیجیتال

 

تسویه ارز دیجیتال ارتباطی به بانک مرکزی آمریکا ندارد

وی با اشاره به اینکه یکی از مزایای دیگر ارز دیجیتال این بوده که تسویه آن ارتباطی به بانک مرکزی آمریکا ندارد و محدودیت های ناشی از تحریم را پوشش نمی دهد، افزود: ارز دیجیتال می تواند روی پلت فرم پیمان های پولی چند جانبه سوار شود و عملیات اجرایی کشور را ساده کند، البته در برنامه ششم توسعه دولت مکلف شده از طریق پیمان های پولی عمل کند، لذا این پیمان ها می تواند روی پلت فرم ارز دیجیتال عملیاتی شود.

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه تمامی  کشورها در مسیر ایجاد ارز دیجیتال حرکت می کنند،ادامه داد: آینده اقتصاد جهانی می تواند بر روی ارزهای دیجیتال رقم بخورد، لذا ایران نیز باید در این مسیر گام برداشته و ارز دیجیتال داخلی طراحی کند، چراکه استفاده از ارز دیجیتال خارجی مخاطراتی را برای اقتصاد کشوربه همراه دارد. 

بانک مرکزی باید از لحاظ محتوایی مجوزهای لازم را برای ایجاد ارز دیجیتال صادر کند.

ورود سفته بازان و بورس بازان به حوزه ارز دیجیتال

وی اظهار داشت: تاکنون هیچ ارز دیجیتالی در ایران طراحی و اجرایی نشده و تمامی ارزها مربوط به خارج از کشور است. بیشتر فعالان حوزه ارز دیجیتال با هدف سفته بازی و بورس بازی وارد آن می شوند.  

این نماینده مردم در مجلس دهم، با بیان اینکه بانک مرکزی باید از لحاظ محتوایی مجوزهای لازم را برای ایجاد ارز دیجیتال صادر کند، افزود: متاسفانه بانک مرکزی به این موضوعات ورود نکرده و علیرغم اینکه در دو ماه پایانی سال 96 از آنها خواسته شده  تا گزارشی در این رابطه  به کمیسیون اقتصادی  ارائه دهند، هنوز گزارشی به کمیسیون مذکور ارسال نشده است.

امیدواریم  وزارت ارتباطات در آینده نقش بانک مرکزی را ایفا کند

وی ادامه داد: مسئولیت ایجاد ارز دیجیتال از لحاظ زیرساختی به وزارت ارتباطات مربوط است، یعنی مجوزهای زیرساختی ارز دیجیتال اعم از حوزه های  سخت افزاری و نرم افزاری  در اختیار وزارت ارتباطات است.

 رییس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه از لحاظ محتوایی مسئولیت ایجاد ارز دیجیتال بر عهده بانک مرکزی است، تصریح کرد: اثر ایجاد ارز دیجیتال در حوزه ارزی کشور بوده و براساس قانون، بانک مرکزی متولی آن است؛ اما متاسفانه بانک مرکزی به این حوزه ورود نکرده و وزارت ارتباطات مسئولیت آن رابر عهده گرفته است. 

وی در پایان خاطر نشان ساخت:  کمیسیون اقتصادی  از این اقدام وزارت ارتباطات استقبال کرده  و امیدواریم در آینده این وزارتخانه نقش بانک مرکزی را ایفا کند./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet