هدر موبایل
1388/06/03 17:55:00
سرویس سیاسی
سخنگوی کمیسیون فرهنگی:

مجلس می تواند هم وزیر و هم رییس جمهور را استیضاح کند

**سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس گفت: مجلس اختیار دارد هر کسی را چه وزیر و چه رییس جمهور که خلاف قانون و ضابطه نظارتی مجلس اقدامی انجام دهد مورد استیضاح قرار دهد.

سید رمضان شجاعی در گفتگو با خبرنگار خانه ملت در خصوص مبنای حقوقی تعامل دولت و مجلس گفت: تعیین و معرفی اعضای کابینه وظیفه دولت است و دادن رای اعتماد وظیفه مجلس.

وی با اشاره به دو نهاد تخصصی مجلس اظهار داشت: یکی بحث کمیسیون‌های تخصصی است که می‌توانند از جهت تخصص صلاحیت وزرا را مورد نقد و بررسی قراردهند و دیگر بحث فراکسیون‌ها است که بیشتر نگاه سیاسی بر آنها حاکم است و صلاحیت وزرا را از جنبه سیاسی بررسی می‌کنند بنابراین اگر تلاش تخصص در کمیسیون‌ها و سیاسی در فراکسیون‌ها شکل گیرد کابینه قدرت و دوام بیشتری خواهد داشت.

شجاعی ادامه داد: مجلس به دنبال کابینه قوی است و کابینه ضعیف، باتوجه به تغییر آیین‌نامه داخلی مجلس و با سه کارت زرد مورد استیضاح قرار می‌گیرند. بنابراین وزیری باید انتخاب شود که اطمینان و اعتماد کاری بالاتری را برای حوزه وزارتی خود رقم بزند.

وی افزود: اگر وزیری رای پایین کسب کند هر روز بحث استیضاح، سئوال و مطرح کردن تذکرات است و امورات وزارتخانه معطل می‌ماند.

وی افزود: اگر تعاملی شکل بگیرد ابتدا صلاحیت افراد در کمیسیون‌ها و فراکسیون‌ها بررسی شده و اگر مطلبی وجود داشت در آنجا به اطلاع دیگر نمایندگان می‌رسید.

نماینده ساری تصریح کرد: اگر میان دو قوه تعامل صورت گیرد کابینه مطمئن‌تر و قابل قبول‌تر خواهد بود و می‌تواند برای پیش‌برد اهداف خود همراهی و حمایت مجلس را در همه مراحل همراه خود داشته باشد.

وی در خصوص جایگاه نظارتی مجلس و دولت و در راس امور بودن مجلس، گفت: مجالس در تمام دنیا قابل انحلال هستند و تنها مجلسی که باید و در هر شرایط به مدت چهار سال به فعالیت خود ادامه دهد و هیچ دستگاه و سازمان بالادستی برای انحلال خود ندارد مجلس جمهوری اسلامی است .

شجاعی با بیان اینکه مجلس همانطور که نصب می‌کند عزل نیز می‌کند بنابراین وزرا باید به مجلس پاسخگو باشند، افزود: تصور این که کابینه فقط مخصوص دولت است صحیح نیست . کابینه باید به مجلس پاسخگو باشد به دلیل این که مجلس به وزرا رای اعتماد می‌دهد که می‌تواند هم از آنها سئوال کند و هم می‌تواند آنها را عزل کند.

وی افزود: رییس جمهور فقط می‌تواند وزرایش را معرفی و پیشنهاد کند تا زمانی که مجلس به وزرا رای اعتماد ندهد آنها نمی‌توانند متصدی پست وزارتخانه‌ها شوند. البته رییس جمهور هم می‌تواند علاوه بر معرفی وزرا آنها را عزل کند.

وی در خصوص فعالیت‌ دولت خارج از حیطه نظارتی مجلس نیز اظهار داشت: مجلس دارای چند دستگاه نظارتی مانند بازرسی کل کشور که نظارتی حقوقی و قضایی دارد، است. نظارت و بازرسی مجلس تقینی است یعنی بررسی می‌کند که آیا قانون به اجرا درمی‌آید یا خیر.

سخنگوی کمیسیون فرهنگی ادامه داد: البته بازرسی و نظارت دستگاه‌ قضایی و نظارت دستگاه اجرایی با نظارت مجلس بر دستگاه‌ها فرق می‌کند نظارت مجلس نظارتی بالادست است که بر همه نظارت‌ها، نظارت می‌کند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet