ایام محرم 1398
1397/02/13 13:05:11
سرویس فرهنگی
اولادقباد:

اهداف شش‌گانه برای مقاطع مختلف مدرسه تعریف شد/ از تربیت اعتقادی دانش‌آموزان تا آموزش روش‌های مصرف بهینه

عضو هیات رئیسه کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس توضیحاتی درباره اولین جلسه شورای عالی آموزش و پرورش با موضوع تدوین اهداف دوره‌های مختلف تحصیلی ارائه داد.
اهداف شش‌گانه برای مقاطع مختلف مدرسه تعریف شد/ از تربیت اعتقادی دانش‌آموزان تا آموزش روش‌های مصرف بهینه عضو هیات رئیسه کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس توضیحاتی درباره اولین جلسه شورای عالی آموزش و پرورش با موضوع تدوین اهداف دوره‌های مختلف تحصیلی ارائه داد. https://cdn.icana.ir/d/019/201607100920482628.jpg اهداف,شش‌گانه,برای,مقاطع,مختلف,مدرسه,تعریف,شد/,از,تربیت,اعتقادی,دانش‌آموزان,تا,آموزش,روش‌های,مصرف,بهینه Icana

فریده اولادقباد در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت در توضیح جلسه شورای عالی آموزش و پرورش درخصوص تدوین اهداف دوره‌های تحصیلی، گفت: این جلسه، اولین نشست اعضا به منظور بررسی اهداف دوره‌های تحصیلی بود؛ این اهداف در کارگروه‌های تخصصی کمیسیون برنامه درسی و تربیتی آموزش و پرورش بررسی و کارشناسی شد.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی افزود: براساس مواد برنامه درسی ملی مصوب شورای عالی آموزش و پرورش، اهداف دوره‌های تحصیلی (براساس نسخه پیشنهادی سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی) در کارگروه‌های تخصصی مورد ارزیابی و اعتبارسنجی قرار گرفته است.

وی بیان کرد: اهداف دوره‌های تحصیلی و ساحت‌های شش گانه تعلیم و تربیت مبتنی بر اسناد بالادستی( سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری در خصوص ایجاد تحول در نظام آموزش و پرورش، سند جامع علمی کشور، سند چشم انداز 20 ساله کشور، مبانی نظری سند تحول بنیادین آموزش و پرورش و برنامه درسی ملی) تدوین شده است.

اهداف مشخصی برای دوره های تحصیلی تدوین شده است

اولادقباد اظهار کرد: برای هر یک از دوره‌های تحصیلی ابتدایی اول، ابتدایی دوم، متوسطه اول و دوم اهدافی خاصی تدوین شده است؛ ساحت‌های تعلیم و تربیتی این اهداف شش گانه است؛ اولین ساحت‌ براساس "تعلیم و تربیت اعتقادی، اخلاقی و عبادی" است.

وی با اشاره به اهداف تحصیلی دوره اول ابتدایی در اولین ساحت، خاطرنشان کرد: دانش‌آموزان در این دوره باید با صفات مهربانی، بخشندگی، دانایی و توانایی خداوند آشنا شوند و احساس اطمینان و آرامش حاصل از آن را ابراز نمایند.

این نماینده مردم ادامه داد: یکی دیگر از اهداف این دوره، شناخت روش زندگی و آموزه‌های اخلاق پیشوایان دینی( ادب، راستگویی، نظم و پشتکار) است تا این شناخت تاثیر خود را در رفتار آنها نشان دهد و از سوی دیگر با قرائت صحیح نماز و آیات قرآن آموخته‌های قرآنی خود را در زندگی به کار برد؛ این اهداف نمونه‌هایی از اهداف تدوین شده برای این دوره است.

وی با اشاره به ساحت دوم توضیح داد: این ساحت "تعلیم و تربیت زیباشناسی هنری" است و براساس آن اهدافی برای تمام دوره‌های تحصیلی در نظر گرفته شده است؛ ساحت سوم، "تعلیم و تربیت زیستی بدنی" است که براساس اهداف دوره اول ابتدایی دانش‌آموزان با شناسایی ویژگی‌ها و توانمندی‌های جسمی و حرکتی خود رفتار متناسب با آن را برای حفظ شادابی انجام می‌دهند.

عضو فراکسیون زنان مجلس ادامه داد: ساحت چهارم، "تعلیم و تربیت علمی و فناوری" است؛ به عنوان مثال در دوره اول ابتدایی با بهره‌گیری از مهارت‌های پایه یادگیری پدیده‌های طبیعی و روابط ریاضی را مطالعه کند و یافته‌های خود را با دیگران به اشتراک گذارد.

اولادقباد با بیان اینکه ساحت پنجم، "تعلیم و تربیت اجتماعی و سیاسی" است، گفت: به طور مثال دانش‌آموزان در دوره اول ابتدایی با ایفای نقش خود به عنوان عضوی از گروه، خانواده، دوستان و مدرسه، احساس تعلق خود را نسبت به گروه با رفتار همدلانه و محترمانه نشان دهند.

وی با اشاره به ساحت ششم اضافه کرد: ساحت "تعلیم و تربیت اقتصادی حرفه‌ای" است؛ به طور مثال در دوره اول ابتدایی دانش‌آموزان با درک مفاهیم پایه اقتصاد( فایده، هزینه، مصرف) روش‌های مصرف بهینه را در زندگی شخصی و خانوادگی به کار گیرد.

عضو فراکسیون زنان مجلس افزود: این موارد نمونه‌ای از اهداف دوره اول ابتدایی است؛ در این جلسه برای سایر دوره‌های تحصیلی نیز اهدافی مشخص شد و در این جلسه یک نماینده از هر وزارتخانه و همچنین تعدادی از نمایندگان مجلس نیز حضور دارند.

حقوق شهروندی به اهداف دوره‌های تحصیلی افزوده شود

وی با بیان اینکه تدوین دقیق اهداف نیاز به بررسی بیشتری دارد، تاکید کرد: این جلسه اولین جلسه شورای عالی آموزش و پرورش در خصوص تدوین اهداف دوران تحصیلی بود و باید کارشناسی بیشتری در تدوین این اهداف صورت گیرد؛ بررسی این اهداف در جلسات بعدی ادامه خواهد داشت.

عضو هیات رئیسه کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی در پایان افزود: پیشنهاد بنده در این جلسه آموزش حقوق شهروندی به دانش آموزان بود./

پایان پیام

کلید واژه‌ها

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet