هدر موبایل
1397/02/16 11:44:10
سرویس سیاسی
خانه ملت گزارش می‌دهد:

موانع بر سر راه خروج آمریکا از برجام چه مواردی است

ترامپ ۲بار پایبندی ایران به برجام را تایید کرده و بار سوم نیز به ناچار تعلیق تحریم‌های آمریکا علیه ایران را مطابق برجام تمدید کرده بود ولی امروز برای لغو برجام موانعی را پیش روی خود می‌بیند.
موانع بر سر راه خروج آمریکا از برجام چه مواردی است ترامپ 2بار پایبندی ایران به برجام را تایید کرده و بار سوم نیز به ناچار تعلیق تحریم‌های آمریکا علیه ایران را مطابق برجام تمدید کرده بود ولی امروز برای لغو برجام موانعی را پیش روی خود می‌بیند. https://cdn.icana.ir/d/019/201802106651304405.jpg موانع,بر,سر,راه,خروج,آمریکا,از,برجام,چه,مواردی,است Icana

خبرگزاری خانه ملت، گروه سیاسی؛ احمد خزایی - 12 ژانویه 2018 رئیس جمهور ایالات متحده یعنی دونالد ترامپ تهدید کرد که اگر نارسایی‌‎های برجام مرتفع نشود، برجام را لغو می‌کند. رئیس جمهور فعلی آمریکا از هنگام کارزار انتخاباتی خود وعده پاره کردن برجام را داده بود و پس از پیروزی در انتخابات هم در مقاطع مختلفی به توافق هسته‌ای ایران و 1+5 حمله کرد ولی با این وجود نیز دو بار پایبندی ایران به برجام را تایید کرده و بار سوم نیز به ناچار تعلیق تحریم‌های آمریکا علیه ایران را مطابق برجام تمدید کرده بود.

برجام بخشی از اعتبار و حیثیت دیپلماتیک اتحادیه اروپا است و به راحتی نمی‌‌پذیرد که این توافق هسته‌ای لغو شود

چرایی اینکه رئیس جمهوری آمریکا نتوانسته است وعده خود را برای خروج از برجام را محقق کند، می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد، که می‌توان در اینجا به چند مورد از آن‌ها اشاره کرد.

اول: عدم همراهی اتحادیه اروپا با لغو برجام؛ برجام بخشی از اعتبار و حیثیت دیپلماتیک اتحادیه اروپا است و به راحتی نمی‌‌پذیرد که این توافق هسته‌ای لغو شود، قطعا به همین دلیل بود که در طرح جان بولتون برای لغو برجام، اولین گام را متقاعدساختن شرکای آمریکا معرفی کرده بود.

حفظ اقتدار شورای امنیت برای کشورهای عضو دائم جنبه حیاتی دارد

دوم: قطعنامه 2231 شورای امنیت؛ این قطعنامه از موانع بزرگ بر سر راه ترامپ برای خروج از برجام است. حفظ اقتدار شورای امنیت برای کشورهای عضو دائم جنبه حیاتی دارد. ایالات متحده آمریکا به خوبی می‌داند تضعیف شورای امنیت سازمان ملل به سودش نیست و بی‌اعتنایی به مصوبات این شورا سابقه‌ای را برای بقیه کشورها ایجاد می‌کند تا توجهی به تصمیم‌های این شورا نکنند.

آمریکا به سختی می‌تواند بازهم جماع جهانی علیه ایران را از نو ایجاد کند

سوم: نگرانی آمریکا از بی اثری تحریم‌ها؛ به نظر می‌رسد ایالات متحده آمریکا نگران آن است که با لغو برجام و برقراری دوباره تحریم‌های یکجانبه مربوط به برنامه هسته‌ای ایران، این تحریم‌ها اثر و کارایی گذشته را نداشته باشد. تحریم‌های یکجانبه آمریکا در گذشته با وجود اجماع بین‌المللی علیه ایران، شدت بیشتری داشت زیرا تصمیم‌های شورای امنیت با همراهی کشورهای اروپایی و سایر کشورها توام می‌شد، اما برجام این جبهه متحد را در هم شکست و به سختی می‌توان تصور کرد این همراهی از نو ایجاد شود، به همین جهت باید بقیه کشورها را با بهانه‌هایی دیگر همراه کند.

یکی از ستون‌های بزرگ روابط بین‌المللی؛ اصل لزوم وفای به عهد است که آمریکا با خروج از برجام، به پیمان گذشتگان پشت می‌کند

چهارم: غیر قابل اعتماد شدن آمریکا در نزد افکار عمومی و کشورهای جهان؛ خروج از توافق بین‌المللی برجام، ایالات متحده را نزد افکار عمومی و بیشتر کشورهای دنیا، کشوری غیرقابل اعتماد می‌سازد که به وعده‌ها و پیمان های خود وفادار نیست. خروج از برجام بدون دلیلی محکمه پسند، خواسته کشوری همچون آمریکا نیست. به طور کلی اگر کشوری پیمانی را منعقد سازد و پس از مدتی مدعی شود که مسئولان سابق اشتباه کرده یا فریب خورده‌اند، به پیمان گذشتگان پشت کرده است، در این شرایط یکی از ستون‌های بزرگ روابط بین‌المللی یعنی اصل لزوم وفای به عهد از بین رفته است. از این رو بعید نیست که با انجام مستندسازی برای لغو برجام، آمریکا دست به هر کاری بزند تا بتواند از برجام خارج شود.

به طور کلی سخت می‌توان تصور کرد که آمریکا بدون ارائه توجیهی مستدل و قانع کننده برای 4 موضوع بالا که مورد اشاره قرار گرفت، بتواند از برجام خارج شود ولی باید دید که آمریکا در روزهای باقی مانده تا چه میزان می‌تواند اقدامات مورد نظر خود را محقق کند، البته دشواری کار برای آمریکا آنجاست که برجام اجماع جهانی علیه ایران را شکسته و اکنون آمریکا باید علاوه بر مستندسازی، همگام سازی شرکای خود را نیز در دستور کار قرار دهد./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet