انتخابات ریاست جمهوری
1386/08/06 13:30:00
سرویس فرهنگی

دو فوریت ایجاد مرکز منطقه ای تحقیقات علوم و فناوری فضایی در مرکز و غرب آسیا به تصویب رسید

نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی روز یکشنبه به دو فوریت ایجاد مرکز منطقه ای تحقیقات علوم و فناوری فضایی با همکاری سازمان ملل متحد در مرکز و غرب آسیا رای دادند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت الهام امین زاده از طراحان این دو فوریت به دفاع از این طرح پرداخت.

این گزارش می افزاید: طراحان در مقدمه توجیهی این طرح آورده اند: به استناد مواد 8 و 9 قانون وظایف و اختیارات وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و به منظور ایجاد بستر مناسب برای تحقق اهداف و ماموریت های سازمان فضایی ایران در انجام مصوبات شورای عالی فضایی کشور و اجرا و توسعه فعالیت های صلح آمیز فضایی و با توجه به مصوبه 14 بهمن 1385 هیات وزیران به استناد اصل یکصد و سی و هشتم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، به سازمان فضایی ایران اجازه داده می شود در چارچوب فعالیت های مشترک منطقه ای و بین المللی و با همکاری سازمان ملل متحد نسبت به تاسیس مرکز منطقه ای تحقیقات علوم و فناوری فضایی برای ارائه خدمات در منطقه مرکز و غرب آسیا که به لحاظ تشکیلاتی وابسته به سازمان مذکور و دارای شخصیت حقوقی و ردیف بودجه مستقل است، اقدام نماید. مرکز مذکور با هدف پژوهش به منظور دستیابی به علوم و فناوری های نوین فضایی و بهره گیری از آنها در پیشگیری و آمادگی مقابله با بلایای طبیعی نظیر زلزله، سیل، خشکسالی و ... در مرکز و غرب آسیا تشکیل می شود. اساسنامه مرکز مذکور که در قالب اساسنامه های مرسوم ارائه شده توسط سازمان ملل متحد برای این مراکز می باشد پیوست گردیده است.

این گزارش می افزاید: عباس رجایی نماینده اراک در مخالفت با این دو فوریت گفت: ما هر موقع خواستیم به موضوعی اهمیت بدهیم سعی می کنیم آن را در قالب یک سازمان با ردیف جدید تعریف کنیم.

وی افزود: در حال حاضر ما سازمان هوا و فضا را داریم و نیاز به ایجاد تشکیلات جدید برای اینکار نیست.

اما علاءالدین بروجردی نماینده بروجرد در حمایت از دو فوریت این طرح اظهار داشت: موضوع مطرح شده در این طرح یک مساله مهم است و یک فرصت تاریخی است بدین صورت که سازمان ملل می خواهد 15 میلیارد دلار را دراختیار ایران برای ایجاد یک مرکز تحقیقاتی فضایی قرار دهد.

وی افزود: به خلاف تصور مخالفان دو فوریت، این طرح هیچ ارتباطی با ساختار داخلی ما ندارد و سازمان ملل پذیرفته است تا از مجموع ظرفیت های موجود این فرصت را در اختیار ایران قرار دهد.

بروجردی تصریح کرد: در صورت رد این پیشنهاد ما یک فرصت مهم در ارتباط با مقابله با سوانح طبیعی را از دست خواهیم داد.

این گزارش می افزاید: پس از سخنان موافق و مخالف رای گیری برای دو فوریت این طرح صورت گرفت و در نهایت با 164 رای موافق به تصویب رسید.

در صورت تصویب نهایی در اجرای اصل یکصد و سی و هشتم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران و مواد 8 و 9 قانون وظایف و اختیارات وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و به منظور ایجاد بستر مناسب برای تحقق اهداف و ماموریت های سازمان فضایی ایران، اجازه داده می شود سازمان فضایی ایران در چارچوب فعالیت های مشترک منطقه ای و بین المللی و با همکاری سازمان ملل متحد نسبت به تاسیس مرکز منطقه ای تحقیقات علوم و فناوری های فضایی برای ارائه خدمات در منطقه مرکز و غرب آسیا اقدام نماید.

همچنین این مرکز با هدف پژوهش به منظور دستیابی به علوم و فناوری های نوین فضایی و بهره گیری از آنها در پیشگیری و آمادگی مقابله با بلایای طبیعی نظیر زلزله، سیل، خشکسالی و غیره در مرکز و غرب آسیا تشکیل شده و دارای شخصیت حقوقی و ردیف بودجه مستقل بوده و از لحاظ تشکیلاتی وابسته به سازمان فضایی ایران خواهد بود.

 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet