انتخابات ریاست جمهوری
1386/08/06 13:33:00
سرویس صحن
نطق پیش از دستور

ولی‌الله دینی: عدم مهار تورم، گسترش واسطه‌گری و تضعیف سرمایه و تولید را بهمراه دارد

ولی‌الله دینی، سومین ناطق پیش از دستور جلسه علنی روز یکشنبه مجلس شورای اسلامی گفت: عدم کنترل و مهار تورم و تداوم این وضعیت فعالیتهای واسطه‌گری و تضعیف سرمایه و تولید را بهمراه خواهد داشت.

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، متن کامل نطق پیش از دستور نماینده مردم اهر و هریس به این شرح است:

بسم‌الله الرحمن الرحیم

الحمدالله رب العالمین و هو خیرالناصر و معین

با عرض ادب به پیشگاه شهدای انقلاب اسلامی و امام امت و آرزوی طول عمر باعزت برای مقام معظم رهبری نطق خود را در 5 محور به استحضار همکاران عزیز و ملت شریف ایران اسلامی می‌رسانم.

1 ـ اجراء صحیح سیاستهای اصل (44) قانون اساسی موجب رشد و توسعه کشور و سکوی پرش بسوی تحول اقتصادی نوین خواهد بود. یکی از نکاتی مهمی که در اجرای این اصل باید لحاظ شود توجه به نقاط محروم و کمتر توسعه‌یافته کشور است. باتوجه به اینکه در حال حاضر در اینگونه مناطق بسترسازی برای جذب سرمایه‌گذاریهای بخش خصوصی فراهم نیامده و در لایحه اصل (44) قانون اساسی اجازه سرمایه‌گذاری تا 49 درصد به سازمانهایی نظیر سازمان توسعه معادن و گسترش صنایع داده شده است، از دولت محترم می‌خواهم برای حفظ توازن منطقه‌ای جلوگیری از مهاجرت به کلانشهرها و توزیع متوازن امکانات کشور، ایجاد اشتغال پایدار و نهایتاً کمک به توسعه اقتصادی متناسب، برنامه‌ریزیهای لازم را برای سرمایه‌گذاری از طریق سازمانهای مذکور بعمل آورد.

2 ـ مقاوم‌سازی منازل روستایی و شهرهای کوچک با اعطاء تسهیلات بانکی، تسریع در اجرای طرحهای هادی روستایی، توجه به ساخت راههای روستایی، تقویت دهیاریهای کشور، سنددار نمودن امکلات روستایی، توجه به بیمه خدمات درمانی روستاییان و شهرهای کوچک، نمونه‌هایی از همکاری خوب دولت و مجلس شورای اسلامی در طی چند سال اخیر است. امیدواری و نشاط را در بین اقشار و جوامع روستایی بالا برده و انگیزه آنان را برای حفظ سنگر تولید و تلاش و کار مضاعف نموده است. این انگیزه زمانی پایدار خواهد بود که با اعمال سیاستهای اقتصادی مناسب از طرف دولت، مردم سهم واقعی حاصل از عرضه و فروش تولیدات دامی و کشاورزی را در درآمد واقعی خود لمس نمایند. لذا برای تداوم حمایت بیش از پیش از این اقشار زحمت‌کش با توجه به افزایش نرخ تورم و هزینه‌های عوامل تولید و بالارفتن هزینه تمام‌شده محصولات کشاورزی، از ریاست محترم جمهوری تقاضا دارم دستور فرمایند:

الف ـ اعتبار عمرانی لازم را در لایحه بودجه سال 1387 برای عمران روستاها و شهرهای کوچک با بافت روستایی پیش‌بینی نمایند.

ب ـ قیمت تضمینی محصولات کشاورزی و باغی ازجمله گندم با احتساب نرخ تورم محاسبه و خریداری شود و از واردات بی‌رویه برخی محصولات کشاروزی و باغی مانند شکر و سیب درختی که حاصلی جز گرفتاری برای کشاورزان را در پی ندارد، جلوگیری گردد.

3 ـ این روزها تورم و گرانی از مباحث عمده بنده اجتماعی کشورمان می‌باشد که یکی از دلایل عمده آن رشد بالای نقدینگی است. عدم کنترل و مهار تورم و تداوم این وضعیت فعالیتهای واسطه‌گری و تضعیف سرمایه و تولید را بهمراه خواهد داشت و دولت را برای افزایش اعتبارات طرحهای عمرانی در بودجه سال 1387 با مشکل جدی مواجه خواهد نمود. از اینرو از دولت محترم می‌خواهم با توجه به خواسته‌ها و انتظارات بحق مردم، ضمن اعمال سیاستهای پولی متناسب برای کنترل و مهار تورم، زمینه را برای جذب نقدینگیها و جلوگیری از اختلال در برنامه‌های اقتصادی فراهم نماید.

4 ـ سرانجام با تلاش مجلس و دولت و تأیید شورای محترم نگهبان، قانون مدیریت و خدمات کشوری به دولت ابلاغ گردید و بخش اعظمی از کارکنان بویژه فرهنگیان و کارمندان دستگاههای مختلف را بر برقراری عدالت اجتماعی امیداورتر کرد. امید است که با اجرایی‌شدن این قانون از سال آینده بخش مهمی از مطالبات آحاد کارکنان دستگاههای دولتی و اجرایی جامه‌ عمل بپوشد.

5 ـ بخشی از مشکلات و خواسته‌های مردم حوزه انتخابیه‌ام به شرح زیر می‌باشد:

الف ـ پاسخ وزارت کشور درخصوص ارتقاء منطقه ارسباران، مردم این منطقه را قانع ننموده است و باتوجه به پیشینه مبارزاتی، فرهنگی و تاریخی منطقه اهر، تقاضا دارم در اینخصوص تجدیدنظرهای لازم بعمل آید.

ب ـ از وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات تقاضا دارم با توجه به نقش پست‌بانکها در رفاه و اقتصاد روستاها، نسبت به تأسیس دفاتر پست‌بانک در روستاهای واجد شرایط اهر و هریس اقدام نمایند.

ج ـ باتوجه به تصویب وام ارزی در شورای محترم اقتصاد برای احیاء و مرمت بافت فرسوده اهر در نیمه دوم سال 1385، از وزارت کشور تقاضا دارم با معرفی بانک عامل شهرداری اهر را یاری نماید.

د ـ از وزارت کشور می‌خواهم نسبت به حل مشکل تأمین سوخت خودروهای کمک‌دار مناطق اهر و هریس که به امر جابجایی مسافرها و دانش‌آموزان و معلمان روستایی مبادرت می‌نمایند، اقدام عاجل بعمل آورد.

و ـ از وزارت نیرو می‌خواهم درخصوص اجرای عملیات فاضلاب شهر هریس که از مصوبات سفر استانی هیأت محترم دولت می‌باشد، تسریع نماید.

والسلام‌ علیکم و رحمه‌ الله و برکاته

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet